ادامه کشمکش میان شورای نگهبان و خبرگزاری جمهوری اسلامی

حق نشر عکس FARS
Image caption کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، با عصبانیت دستور داد که خبرنگار ایرنا از جلسه مطبوعاتی اخراج شود

روزنامه ایران، وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی و از روزنامه‌های نزدیک به دولت ایران امروز یکشنبه ۲۵ تیر (۱۵ ژوئیه)، با انتقاد از رفتار و اظهارات دیروز عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در یک کنفرانس خبری، سخنان و مواضع او را باعث "وهن" شورای نگهبان خوانده است.

سرمقاله امروز روزنامه ایران، به قلم سعید یوسفی‌پور، یک روز پس از آن انتشار می‌یابد که آقای کدخدایی با برافروختگی دستور داد خبرنگار ایرنا از کنفرانس خبری سخنگوی شورای نگهبان اخراج شود.

خبرنگار ایرنا سوالاتی درباره تفسیر شورای نگهبان از اصل ۱۱۳ قانون اساسی پرسیده بود که آقای کدخدایی با عصبانیت، روزنامه ایران را "کاغذپاره" خواند و به انتقاد شدید از مقالات اخیر این روزنامه درباره تفاسیر شورای نگهبان از اصل ۱۱۳ قانون اساسی پرداخت.

اصل ۱۱۳ قانون اساسی ایران رییس‌جمهور را مسئول اجرای قانون اساسی می‌داند. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، اخیرا برای انجام این مسئولیت خود دستور تشکیل هیئت نظارت بر قانون اساسی را داده بود.

اما شورای نگهبان، که مرجع تفسیر قانون اساسی در ایران است، تشکیل این هیئت را صراحتا "غیرقانونی" دانست.

دولت آقای احمدی‌نژاد اعلام کرده است که رییس‌جمهور بر مبنای سوگند خود مصمم به ایفای نقش خود به عنوان مجری قانون اساسی است و اصل ۱۱۳ را نیز دارای ابهامی نمی‌داند. به این ترتیب دولت با بی ابهام خواندن این اصل تلویحا اعلام کرده است که نیازی به مداخله شورای نگهبان نیست.

روزنامه ایران نیز چهارشنبه هفته گذشته در مجموعه مقالاتی تفسیرهای مختلف شورای نگهبان در دوره‌های گوناگون را متناقض توصیف کرده بود. مطابق مقالات روزنامه ایران، شورای نگهبان پیشتر مطابق همین اصل از روسای جمهوری پیشین ایران خواسته بود که نسبت به نقض قانون اساسی در قوای دیگر واکنش نشان داده و به آنها تذکر بدهد.

آقای کدخدایی در کنفرانس خبری دیروز این مجموعه مقالات را "رپورتاژ سیاسی-تجاری" خواند و گفت روزنامه ایران "از بودجه بیت‌المال ارتزاق می‌کند و شخصیت‌های نظام را به استهزا گرفته است."

حق نشر عکس non
Image caption سال گذشته اقدام ماموران برای بازداشت جوانفکر، مدیرعامل ایرنا، به درگیری در محل این خبرگزاری و شلیک گاز اشک آور منجر شده بود

پس از آن عادل علی‌بازی، خبرنگار ایرنا، در حال انتقاد از اظهارات و عصبانیت سخنگوی شورای نگهبان بود که با دستور او از جلسه اخراج شد.

اصل ۱۱۳ پیشتر و در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز موجب تنش سیاسی مشابهی شده بود.

آقای خاتمی با ارائه لایحه‌ای به مجلس خواهان تعیین اختیارات ریاست‌جمهوری شده بود. او اعلام کرده بود که این لایحه، در کنار اصلاح قانون انتخابات، خط قرمز او هستند، اما در نهایت در مقابل شورای نگهبان عقب‌نشینی کرد این دو لایحه را پس گرفت.

حال آقای احمدی‌نژاد نیز بر مبنای مشابهی قصد دارد حوزه نفوذ خود را افزایش دهد.

جنگ قدرت میان آقای احمدی‌نژاد و طرفدارانش، که محافظه‌کاران آنها را "جریان انحرافی" می‌خوانند، با طیف‌های نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، سال گذشته و در پی ابقای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، اوج گرفته بود. در آن ماجرا، آقای احمدی‌نژاد برای مدتی از پذیرش دستور آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر بازگشت آقای مصلحی به وزارت اطلاعات سر باز زد و به مدت ۱۱ روز از حضور در دفتر ریاست‌جمهوری خودداری کرد.

در آن مقطع خبرگزاری ایرنا به دلیل "انتشار ناقص" سخنان آیت‌الله خامنه‌ای مورد انتقاد دفتر او قرار گرفت.

علاوه بر این روزنامه ایران، وابسته به این خبرگزاری، با انتشار مطالبی پیرامون حجاب و چادر در ویژه‌نامه "خاتون" اعتراض شدید روحانیون سنتی و محافظه‌کاران را برانگیخته بود.

علی‌اکبر جوانفکر، مدیر موسسه مطبوعاتی ایران و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا به همین دلیل به حبس محکوم شده، اما مجازات او، علی‌رغم تایید نهایی، هنوز به اجرا در نیامده است.

آقای جوانفکر دیروز دلیل عدم اجرای حکم خود را "وجود ولی فقیه در راس نظام" دانسته بود.

مطالب مرتبط