پایان رسیدگی به 'پرونده فساد بزرگ مالی'

به روز شده:  15 ژوئيه 2012 16:41 GMT

پایان رسیدگی به پرورنده اختلاس مالی ایران

مرحله اول رسیدگی به پرونده بزرگترین اختلاس در تاریخ بانکداری ایران به پایان رسید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

آخرین جلسه رسیدگی به پرونده مشهور به "فساد بزرگ مالی" امروز (یکشنبه ۲۵ تیر ماه) در تهران برگزار شد.

در این جلسه سه نفر از مدیران گروه ملی، یکی از شرکت‌های وابسته به گروه سرمایه‌گذاری آریا، به اتهام مشارکت در اخلال در نظام بانکی و معاونت در اخلال در نظام اقتصادی، محاکمه شدند.

آنها متهم هستند که در گشایش ال‌ سی (اسناد اعتباری) صوری و ساختگی دست داشته‌اند.

یکی از این افراد، که رسانه‌های ایران با عنوان "ع.ب" از او یاد کرده‌اند، ضمن رد کردن اتهامات خود از دادگاه انتقاد کرده است که چرا مدیران ارشد بانکی به دادگاه کشیده نشده‌اند.

او پرسید "چرا زورتان به مدیران ارشد بانکی نمی رسد؟"

وی با اشاره به خروج محمود رضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی از ایران گفته است: "وزیر اقتصاد اشتباه کرد بعد معذرت خواهی کرد، مدیر بانک صادرات با اتهاماتش هنوز آزاد است و سوال اینجاست من که اصلا کاره ای نبودم چرا باید زندانی باشم. فرق من با آنها چیست؟"

ع.ب ، یکی از متهمان پرونده با انتقاد از دادگاه گفت: "چرا زورتان به مدیران ارشد بانکی نمی‌رسد؟"

در آغاز جلسه امروز دادگاه، قاضی ناصر سراج اعلام کرد که ادعای اشتغال‌زایی در گروه ملی فولاد ایران و شرکت تراورس مورد اعتراض کارگران این مجموعه‌ها قرار گرفته است.

بسیاری از متهمان این پرونده برای دفاع از خود به این نکته پرداختند که فعالیت‌های اقتصادی آنان به نفع اقتصاد ایران بوده و به اشتغال‌‎زایی کمک کرده است.

اما قاضی سراج در این مورد گفت: "با استعلام از مراجع مربوطه مطلع شدیم تعداد ۲۱۴۳ نفر کارگر از این دو مجموعه بعد از خصوصی‌سازی اخراج شده بودند."

آقای سراج پس از ۱۵ جلسه دادگاه، که طی آن به اتهامات ۳۹ متهم رسیدگی شده، گفته است که حکم متهمان را به زودی صادر خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.