برخورد پلیس تهران با رستوران‌ها، قهوه‌خانه‌ها و آژانس‌های گردشگری

حق نشر عکس ISNA
Image caption رادان می‌گوید "ارتقای امنیت اجتماعی" بخش جدانشدنی فعالیت پلیس ایران است

پلیس تهران ۸۷ رستوران و قهوه‌خانه سنتی را در منطقه فرحزاد این شهر پلمب کرده است. پلیس می‌گوید که این قهوه‌خانه‌ها به دلیل "عدم رعایت شئونات اسلامی، ارائه قلیان به خانم‌ها و نداشتن پروانه فعالیت" بسته شده‌اند.

همچنین مجوز ۱۵ آژانس مسافرتی به دلیل "برپایی تورهای غیراخلاقی" لغو شده است.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که سه نیروی پلیس امنیت، پلیس اماکن و پلیس امنیت اخلاقی با حضور در منطقه فرحزاد تهران قهوه‌خانه‌ها را پلمب و افراد "بدحجاب" را بازداشت کرده‌اند.

سرهنگ علیرضا محرابی، رییس پلیس امنیت عمومی تهران، گفته است که پیشتر به این رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها اخطار داده شده بود که به زنان قلیان ندهند.

همچنین مرتضی شریفی، مدیرکل امور مراکز و خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، خبر داده است که در هفته گذشته مجوز ۱۵ آژانس مسافرتی که "تورهای غیراخلاقی" ترتیب می‌داده‌اند لغو شده است.

آقای شریفی گفته است که "گشت‌های غیرمحسوس" برای نظارت بر این آژانس‌ها به راه افتاده‌اند.

او به عنوان نمونه به "تورهای غیرمجاز گردشگری که سفر خود را از میدان آرژانتین آغاز می‌کردند" اشاره کرده است.

اسماعیل احمدی مقدم، رییس پلیس ایران هم در این زمینه گفته است که "تورها باید شاد باشند، اما اگر اخلاقیات در آنها رعایت نشود از نظر ما جرم است."

آقای احمدی مقدم گفته است که با این تورها "بدون هیچ اغماضی" برخورد خواهد شد.

او همچنین گفته است که از سال آینده "یگان انتظامی شهرداری" در محل‌های تفریحی فعال خواهد بود.

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران نیز گفته است که این نیرو به دنبال روش‌ها و مدل‌های بهتری برای بالا بردن "امنیت اخلاقی" است و ارتقای امنیت اجتماعی را بخشی جدانشدنی از فعالیت‌های پلیس دانسته است.

پلیس ایران چند سال است که تحت عنوان امنیت اخلاقی و امنیت اجتماعی با گروه‌های مختلفی از جامعه برخورد می‌کند.

نحوه پوشش زنان و دختران، رفتار گروهی از جوانان که پلیس آنان را "اراذل و اوباش" می‌خواند، جمع‌‌آوری ماهواره‌ها و برخورد با کافی‌شاپ‌ها و قهوه‌خانه‌ها از جمله مواردی است که در این زمینه خبرساز شده‌اند.

مطالب مرتبط