لاریجانی: نبود مدیریت صحیح موجب گرانی در ایران شده است

علی لاریجانی حق نشر عکس MEHR
Image caption رئیس مجلس ایران می‌گوید واردات بی رویه به محصولات داخلی ضربه می‌زند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با اشاره به وضعیت گرانی در ایران گفته است: " اگر مدیریت صحیح وجود داشت نباید چنین گرانی‌هایی را در کشور مشاهده می‌کردیم".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رئیس قوه مقننه همچنین گفت که به دلیل نبود ساز و کار دقیق نشانه‌هایی از یاس در ایران دیده می‌شود.

آقای لاریجانی با تاکید بر اینکه واردات بی رویه به محصولات داخلی ضربه می‌زند، افزود: "راه برون‌رفت از شرایط فعلی اکتفا به تولید داخلی است. به طور نمونه ما در کشور حدود ۵۰۰ هزار تن واردات برنج نیاز داریم که می‌توان با شیوه‌هایی همچون دو بار کشت در این رابطه خودکفا شویم".

در چند هفته اخیر قیمت اقلام مختلف خوراکی در ایران افزایش یافته است. به ویژه گرانی نان، شیر و مرغ موجب نارضایتی‌هایی شده است.

در ماه‌های اخیر قیمت نان‌های مختلف بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت و دولت برای جبران هزینه افزایش قیمت نان، مبلغ اضافه ای برای یارانه نان در نظر گرفت.

قیمت مرغ نیز در حال حاضر به حدود کیلویی هشت هزار تومان رسیده که به معنای دو برابر شدن قیمت آن در یک سال اخیر است.

مسئولان اقدام به عرضه مرغ‌ به قیمت ۴ هزار ۷۰۰ تومان زده‌اند که این مسئله باعث ایجاد صف‌های طولانی در شهرهای مختلف ایران شده است.

علاوه بر نان، مرغ و شیر، قیمت برخی مواد غذایی دیگر از جمله میوه و سبزیجات و برنج نیز بالا رفته است.

اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از جمله دلایلی است که برای موج گرانی در ایران عنوان می‌شود.

به گفته کارشناسان بی‌نتیجه ماندن مذاکرات ایران و گروه‌ ۱+۵ ، همچنین تحریم‌های بانکی آمریکا و تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران نیز به گرانی‌ها دامن زده است.

مطالب مرتبط