انتشار تصاویر ویدئویی مظنون به بمبگذاری در بلغارستان

حق نشر عکس a
Image caption پلیس بلغارستان می گوید مظنون حمله بورگاس گواهینامه آمریکایی داشته است

بلغارستان تصاویر ویدئویی مردی را منتشر کرده است که گفته می شود مظنون بمبگذاری اتوبوس حامل گردشگران اسرائیلی در شهر ساحلی بورگاس است.

این فرد که تصویرش به وسیله دوربین مداربسته ضبط شده، مردی سفیدپوست با موهای بلند است، که گفته می شود حدود ۳۶ سال سن دارد.

در این تصاویر، این فرد که یک کوله پشتی به خود بسته در حال حرکت در ترمینال فرودگاه شهر بورگاس دیده می شود. او قبل از انفجار از ترمینال خارج می شود.

به گزارش پلیس بلغارستان او یک گواهینامه جعلی آمریکایی به همراه داشته است.

پنج شهروند اسرائیل و یک راننده بلغاری در این حمله که چهارشنبه رخ داد، کشته شدند. پلیس می گوید جسد مظنون به بمبگذاری را نیز پیدا کرده است.

حداقل سی نفر در این حمله مجروح شدند.

اسرائیل انگشت اتهام را به سوی حزب الله لبنان و ایران نشانه گرفته است. ایران این اتهام را رد کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که تمامی نشانه ها "حاکی از تروریسم ایرانی" است و هشدار داد که اسرائیل نسبت به این حمله "واکنش شدید" نشان خواهد داد.

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، هم گروه حزب الله لبنان را عامل سازماندهی این انفجار معرفی کرد و افزود "همه می دانند که حزب الله تحت حمایت همیشگی ایران است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات اسرائیلی انفجار در اتوبوس حامل گردشگران اسرائیلی در بورگاس را به ایران نسبت داده اند

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه با رد دخالت کشورش در این حادثه گفت: "موضع جمهوری اسلامی ایران، محکوم کردن هر نوع عملیات تروریستی در دنیاست."

انفجار روز چهارشنبه با سالروز انفجار در مرکز یهودیان آرژانتین در ١٨ ژوئیه سال ١٩٩٤ که بیش از هشتاد کشته برجای گذاشت، مصادف بود و چند روز پس از سالگرد آغاز جنگ اسرائیل و حزب الله لبنان در سال ٢٠٠٦ روی داد.

آقای مهمانپرست گفته است "جمهوری اسلامی ایران که خود بزرگترین قربانی تروریسم است، به خطر انداختن جان انسان های بی گناه در راستای تحقق اهداف سیاسی نامشروع را اقدامی غیرانسانی می داند و به شدت محکوم می کند."

این مقام ایرانی در مقابل، اسرائیل را به ارتکاب "تروریسم دولتی" متهم کرد و افزود که دست این دولت "به خون انسان های بی گناه در لبنان، فلسطین و سایر کشورها و خون دانشمندان هسته ای جوان کشورمان آلوده است و برای فرار از تمرکز افکار عمومی جهان، به طرح اتهامات واهی علیه دیگر کشورها می پردازد."

همچنین، غضنفر رکن آبادی، سفیر ایران در بیروت، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی المنار، متعلق به جنبش حزب الله لبنان، ارتباط دولت خود با قتل گردشگران اسرائیلی در بلغارستان را تکذیب کرد و گفت: "ما از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، همچنان هدف اسرائیل بودیم چون با رژیم صهیونیستی و آمریکا مخالفت کردیم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption شماری از مسافران اتوبوس نیز در انفجار روز چهارشنبه زخمی شدند

به گزارش تلویزیون الجزیره، شبکه خبر، متعلق به سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران نیز در تفسیری، اتهام دست داشتن جمهوری اسلامی در انفجار اتوبوس گردشگران اسرائیلی در بلغارستان را مردود دانسته و آن را مضحک خوانده است.

'مدارک آمریکایی جعلی عامل حمله انتحاری'

پس از وقوع انفجار روز چهارشنبه، برخی از کارشناسان هم این احتمال را مطرح کردند که ممکن است گروه های تندرو اسلامگرا، به خصوص گروه های وابسته به شبکه القاعده در حمله به اتوبوس حامل شهروندان اسرائیلی دست داشته باشند.

با وجود اینکه پس از وقوع انفجار روز چهارشنبه، مقامات اسرائیلی دولت ایران یا گروه های تندرو مرتبط با ایران را با این رویداد مرتبط دانستند، اما خبرگزاری رویترز در گزارشی در روز پنجشنبه از "ملایم تر شدن" لحن آنان در این زمینه خبر داد.

براساس این گزارش، وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه ای با رادیو این کشور گفت که دولت اسرائیل به هر اقدام ممکن برای "یافتن مسئولان" بمب‌گذاری دست خواهد زد و تا دستگیری و مجازات آنان، از پای نخواهد نشست.

یک کارشناس نظامی اسرائیلی هم به رویترز گفته است که واکنش اسرائیل نسبت به انفجار در اتوبوس گردشگران اسرائیلی به شکل حمله هوایی به ایران یا لبنان نخواهد بود، اما در مورد گزینه های دیگر در این زمینه توضیحی نداده است.

حق نشر عکس AP
Image caption انفجار در اتوبوس گردشگران اسرائیلی در سالروز انفجار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس روی داد

همزمان، گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان، به اسرائیل توصیه کرده است تا "خویشتنداری" به خرج دهد و از دست زدن به اقدامات شتابزده خودداری ورزد.

مقامات غربی نگران آن هستند که در شرایط بحرانی منطقه خاورمیانه، هر نوع اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران یا حزب الله لبنان، باعث افزایش بی ثباتی و همچنین، بهره برداری حکومت هایی مانند ایران و سوریه از چنین وضعیتی شود.

در بلغارستان، بویکو بورسوو، نخست وزیر، گفته است که به نظر می رسد انفجار در اتوبوس حامل گردشگران اسرائیلی "به احتمال قوی" ناشی از عملیات انتحاری بوده باشد.

نخست وزیر بلغارستان افزوده است که یک گواهینامه رانندگی آمریکایی صادره از شهر شیکاگو در محل انفجار یافت شده که ظاهرا نشان می دهد عملیات توسط فردی انجام شده که این گواهینامه را به همراه داشته است.

در عین حال، مقامات آمریکایی گفته اند که فردی با چنین مشخصاتی در میان دریافت کنندگان گواهینامه رانندگی در شیکاگو وجود ندارد و به همین دلیل، ممکن است عامل بمب گذاری مدارک جعلی آمریکایی را به کار گرفته باشد.

مقامات بلغارستان گفته اند یکی از اجساد یافت شده در محل انفجار به عامل این حمله انتحاری تعلق دارد.

مطالب مرتبط