گندم ایران خوراک دام و طیور می شود؛ دولت گندم وارد می‌کند

حق نشر عکس Getty
Image caption با این که جو معمولا به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می گرفته است، دامداران اکنون به دلیل ارزانی نسبی گندم، ترجیح می دهند برای خوراک دام خود گندم تهیه کنند

خبرگزازی مهر امروز (یکشنبه اول مرداد) گزارش داده که با کاهش تولید گندم، ذخایر گندم ایران به شدت کاهش یافته است.

مهر در مقایسه خرید دولتی گندم از کشاورزان در استان قم نوشته است که در سال جاری دولت کمتر از یک هزار تن گندم از کشاورزان آن استان خریداری کرده است در حالی که در زمان مشابه در سال گذشته این رقم حدود ۱۷ هزار تن بوده است.

این خبرگزاری به نقل از یک کشاورز می نویسد که به دلیل پایین بودن قیمت خرید گندم توسط دولت، کشاورزان اکنون ناچارند گندم خود را به مرغداری‌ها و دامداری‌ها بفروشند تا هزینه های خود را تأمین کنند.

در گذشته معمولا جو به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می گرفته است، اما دامداران اکنون به دلیل ارزانی نسبی گندم، ترجیح می دهند که برای خوراک دام خود گندم تهیه کنند.

مهر نوشته است که "میانگین قیمت خرید گندم توسط دولت ۴۲۰ تومان" است که برای جبران هزینه های سم پاشی، آب دهی و برق کشاورزان کافی نیست.

بدین ترتیب، بسیاری از کشاورزان ترجیح می دهند که گندم خود را به جای تحویل به سیلوهای دولتی، به واسطه هایی بفروشند که در کنار سیلوها حضور دارند و گندم را با قیمتی بالاتر برای مرغداران و دامداران می خرند.

دلالان گندم را به قیمت‌هایی بین کیلویی ۴۳۰ تومان تا ۴۵۰ تومان می خرند.

خبرگزاری مهر به نقل از یک کشاورز نمونه در استان قم می نویسد که وی در سال جاری تولید گندم را به میزان ۵۰ درصد کاهش داده تا مجبور نباشد برای تامین هزینه ها، محصول خود را به مرغداریها و دامداریها بفروشد؛ اما کاهش رغبت کشاورزان به کشت گندم می تواند در سالهای آینده سبب ایجاد بحران کمبود این محصول استراتژیک شود.

با این حال، رضا دهناد، معاون برنامه ریزی استانداری قم گفته است که برای تامین گندم مشکلی وجود ندارد و اگر حجم ذخیره گندم ایران کافی نباشد، این کشور از قزاقستان گندم وارد خواهد کرد.

دولت محمد خاتمی در سال ۱۳۸۳ اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی در تولید گندم به خودکفایی رسیده است. دولت محمود احمدی نژاد نیز وعده داده بود که ایران نه تنها در زمینه گندم، بلکه در سایر محصولات کشاورزی نیز به خودکفایی خواهد رسید.

با این حال، ایران در سال های اخیر در رده های اول واردکنندگان گندم در جهان قرار داشته است.

مطالب مرتبط