واکنش مقامات ایرانی به درگیری‌های اخیر میان مسلمان و بوداییان برمه

حق نشر عکس a
Image caption برنامه غذای سازمان ملل گفته است که ماموران مرزی بنگلادش از ورود آوارگان برمه ای به آن کشور جلوگیری می کنند

انتشار گزارش ها در مورد ادامه خشونت بین جوامع بودایی و مسلمان در برمه طی هفته های گذشته با واکنش گسترده مقامات ایران روبرو شده است.

یک روز پس از انتقاد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از واکنش "مدعیان دروغین حقوق بشر" به کشته شدن مسلمانان در برمه، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز یکشنبه اول مردادماه ( ۲۲ ژوئیه) درصحن علنی مجلس با انتقاد از موضع غرب در برابر "اقدامات تروریستی" در برمه و سوریه گفت: "همان گونه که برای سوریه نیروی صلح اعزام می کنید، برای کشتار و آواره سازی در میانمار هم نیرو اعزام کنید."

۲۳۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران هم با انتشار بیانیه ای کشته شدن مسلمانان برمه را در درگیری های اخیر محکوم کرده و گفته اند: "کشتار مردم بیگناه میانمار بیش از پیش پرده از ماهیت امپریالیستی و سودجویانه مدعیان دروغین حقوق بشر برداشته است."

در این بیانیه نمایندگان مجلس ایران از "مجامع بین المللی و نهادهای حقوق بشری و به خصوص کشورهای اسلامی خواستند تا با اعلام مواضع در این مورد درجهت تامین حقوق مسلمانان میانمار به رسالت دینی و انسانی خود عمل کنند. "

روز چهارشنبه ۳۱ خردادماه (۲۰ ژوئیه) نمایندگان سازمان های امدادرسانی در برمه اعلام کردند که حدود نود هزار نفر از ساکنان غرب آن کشور در نتیجه ادامه خشونت بین جوامع بودایی و مسلمان از محل سکونت خود گریخته و آواره شده اند.

خشونت های اخیر که تاکنون بیش از ۵۰ کشته بر جای گذاشته زمانی آغاز شد که در میان بوداییان منطقه شایع شد که یک مرد مسلمان به یک زن بودایی تجاوز کرده و بعد او رابه قتل رسانده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از ابوالحسن فقیه، رئیس جمعیت هلال احمر ایران گزارش کرده است که آقای فقیه در نامه ای از کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی خواسته است تا "به عنوان یک سازمان بشردوستانه و بی طرف در قبال نقض جدی حقوق بشر در میانمار موضع جدی بگیرد."

حق نشر عکس AP
Image caption خشونت بین دو جامعه بودایی و مسلمان برمه تاکنون به کشته شدن بیش از پنجاه نفر منجر شده است

در راستای فعالیت های مقامات ایران در این مورد، روز گذشته (شنبه ۳۱ تیرماه) محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل در نامه ای به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل خواست که این سازمان جلوی خشونت ها علیه مسلمانان برمه را بگیرد.

آقای خزاعی در این نامه تاکید کرد که "پاکسازی قومی و مذهبی" علیه مسلمانان در هر چارچوبی ناعادلانه و غیر قابل توجیه است.

سازمان عفو بین الملل هم روز گذشته در بیانیه ای از ادامه حمله به مسلمانان و بازداشت آنها در برمه ابراز نگرانی کرد.

خشونت های دینی ماههای گذشته در غرب برمه به آواره شدن حدود نود هزار نفر از ساکنان غرب آن کشور منجر شده است.

در همین رابطه برنامه غذای سازمان ملل از تحویل مواد غذایی برای تامین نیاز حدود دو سوم آوارگان خبر داده است.

در حالی که تین سین، رئیس جمهور برمه گفته است که "راه حل" برای مشکل قوم اقلیت (مسلمان) اخراج شدن از کشور و یا فرستاده شدن به اردوگاههاست.

برنامه غذای سازمان ملل گفته است که ماموران مرزی بنگلادش از ورود آوارگان برمه ای به آن کشور جلوگیری می کنند.

پس از درگیری میان بوداییان و مسلمانان در ایالت غربی رخاین در ماه گذشته، دولت برمه در آن ایالت وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

بنا بر آمار رسمی دولت برمه حدود ۴ درصد از جمعیت ۵۰.۵ میلیونی برمه را مسلمان تشکیل می دهند.

از سال ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۱ یک دولت نظامی بر برمه حکومت می کرد که مورد حمایت چین بود.

حکومت برمه از سال ۲۰۱۱ اصلاحاتی را در دستور کار خود قرار داد که تا حدودی از انزوای بین المللی این کشور کاسته است.

مطالب مرتبط