دو سفیر دیگر سوریه به جمع مخالفان پیوستند

درگیری ها در شهر حلب سوریه شدت گرفته است حق نشر عکس AFP
Image caption درگیری ها در شهر حلب سوریه شدت گرفته است

دولت آمریکا پیوستن دو سفیر دیگر سوری به جمع مخالفان بشار اسد را تایید کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز چهارشنبه (۲۵ ژوئیه - چهارم مرداد) جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که سفرای سوریه در امارات متحده عربی و قبرس که زن و شوهر هم هستند با فرار به قطر به جمع مخالفان دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیوستند.

آقای کارنی گفته است: "پیوستن دیپلمات های ارشد سوریه به جمع مخالفان نشان می دهد که مقام های دولتی به خاطر اعمال فجیع بشار اسد علیه مردم خودش، حلقه اطراف او را ترک می کنند و این نشانگر آن است که شمارش معکوس برای سقوط دولت آقای اسد آغاز شده است."

لامیه حریری، کاردار سوریه در قبرس و همسرش عبداللطیف الدباغ، سفیر سوریه در امارات متحده عربی، دو دیپلمات ارشدی هستند که با فرار به قطر مخالفت خود را با سرکوب های خونین آقای اسد نشان داده اند.

همزمان گزارش هایی از پیوستن نماینده نظامی سوریه در سفارت این کشور در عمان منتشر شده است.

چند هفته پیش هم نواف فارس، سفیر سوریه در عراق به قطر رفت و از دولت آقای اسد روی برگرداند.

همزمان از سوریه گزارش می رسد که نبرد میان مخالفان و نیروهای دولتی در شهر حلب، شدت گرفته است.

در همین حال، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به اعضای این نهاد بین المللی هشدار داده که "برای جلوگیری از قتل و عام بیشتر" در سوریه اقدامی کنند. اما اعضای شورای امنیت سازمان ملل همچنان بر سر چگونگی مواجهه با بحران سوریه اختلاف نظر دارند.

ارتش سوریه تانک ها و ادوات نظامی خود را به سوی حلب، دومین شهر بزرگ سوریه و پایتخت اقتصادی این کشور، گسیل کرده تا جلوی پیشروی مخالفان را بگیرد.

ایان پنل، گزارشگر بی بی سی در شهر حلب می گوید که نبرد سختی میان مخالفان و نیروهای دولتی در جریان است چرا که هیچکدام از دو طرف نمی خواهند کنترل این شهر استراتژیک را از دست بدهند.

ایران: دولت سوریه فشارها را سپری می کند

حق نشر عکس Isna
Image caption دیدار معاون نخست وزیر سوریه از تهران، دومین سفر علنی یک مقام بلندپایه سوری به تهران طی یک ماه اخیر است

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که سوریه که ماه هاست شاهد درگیری میان نیروی های دولتی و مخالفان حکومت بشار اسد است، "این شرایط را پشت سر می گذارد."

وزیر امور خارجه ایران در جریان دیدار عمر غلاونجی، معاون نخست‌وزیر سوریه از تهران با او دیدار کرده و وعده بازگشت ثبات به حکومت بشار اسد را داده است.

آقای غلاونجی با برخی از رهبران و مقام های سیاسی ایران از جمله رئیس مجلس و معاون امور بین الملل رئیس جمهور دیدار کرده است.

از زمان آغاز اعتراضات در سوریه و سرکوب شدید معترضان از سوی حکومت بشار اسد، ایران همراه با روسیه از مهمترین متحدان و حامیان حکومت او بوده است.

آقای صالحی به معاون نخست وزیر سوریه گفته است که "تحولات چند هفته اخیر به دنبال تشدید اقدامات تروریستی که با برخورد قاطع دولت و ارتش سوریه مواجه شد و با جنگ گسترده روانی و تبلیغاتی بیگانگان علیه کشور و مردم سوریه همراه بود."

مقامات و رسانه های دولتی ایران، همانند مقامات و رسانه های دولتی سوریه، مخالفان دولت آن کشور را "تروریست" توصیف می کنند و کشورهای غربی را عامل شکل گیری اعتراضات در سوریه می دانند.

دیدار این مقام بلند پایه دولت سوریه از تهران، با شدت گرفتن نبرد بین نیروهای دولتی و مخالفان در سوریه همزمان شده است. همزمان، برخی از مقام های سابق حکومت سوریه که به صف مخالفان پیوسته اند از مردم آن کشور خواسته اند تا خود را آماده دوران پس از بشار اسد رئیس جمهور کنونی سوریه کنند.

دولت ایران از راه حل سیاسی برای بحران سوریه و اصلاحات در آن کشور به شرط ابقای بشار اسد حمایت کرده و پیشنهاد کرده است که میزبان گفت و گو میان دولت سوریه و مخالفان حکومت آن کشور باشد.

ایران و سوریه دو متحد استراتژیک یکدیگر در منطقه خاورمیانه محسوب می شوند که از ابتدای انقلاب اسلامی روابط محکم و پایداری با یکدیگر داشته اند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط