محدودیت جدید برای تورهای گردشگری خارجی در ایران

تورهای گردشگری حق نشر عکس o
Image caption رئیس سابق فراکسیون گردشگری می گوید سفرهای خارجی مقدار زیادی ارز از ایران خارج می کند

یک مقام دولتی ایران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مصوبه شورای فرهنگ عمومی درباره ممنوعیت برای تبلیغ تورهای خارجی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، احسان الله حجتی مدیرکل دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد، روز سه شنبه سوم مرداد ماه گفت: "در راستای مصوبه تبلیغات محیطی کالا و خدمات و جذب و تثبیت منابع داخلی و ایجاد فرصت برای شناساندن جاذبه های گرشگری داخلی این ماده تصویب شده است."

به گفته آقای حجتی این کار به منظور گسترش و ترویج فرهنگ گردشگری داخلی و تقویت زیر ساخت های صنعت گردشگری تصویب شده است.

سفرهای مذهبی از این قاعده مستثنی شده اند و در تبصره آن آمده است که سفر حج و عتبات عالیات مشمول این محدودیت نیست.

همزمان اسدالله عباسی، رئیس سابق فراکسیون گردشگری مجلس در گفت و گو با خبرگزاری فارس با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: "خروج گردشگر از ایران طی سال های اخیر زیاد شده و مردم با سفرهای خارجی حجم زیادی از ارز را از کشور خارج می کنند."

به گفته آقای عباسی "تفاوتی بین تبلیغات کالاهای خارجی و سفرهای خارجی وجود ندارد. وقتی روی در و دیوار شهر جاذبه های سایر کشورها تبلیغ شود به نوعی برای وضعیت گردشگری داخل کشور خطرناک است."

سال گذشته نیز یکی از اعضای کمیسیون اصل نود مجلس گفته بود که این کمیسیون "بررسی پرونده تبلیغات آژانس های مسافرتی برای بیگانگان" را در دست بررسی دارد و از تبلیغ جاذبه های گردشگری در خارج از کشور انتقاد کرده بود.

غلامرضا اسداللهی گفته بود که برخی آژانس های مسافرتی "برای کشورهای بیگانه تبلیغات انجام داده و تعدادی از مردم کشورمان را علیرغم جاذبه های گردشگری فراوان در داخل، به خارج اعزام می کنند".

محدودیت برای تورهای داخلی

این سخنان مقامات ایرانی درباره ایجاد محدودیت برای تورهای خارجی در حالی مطرح می شود که تورهای داخلی نیز با محدویت های فراوانی روبرو هستند.

هفته گذشته مدیرکل امور مراکز و خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، از لغو مجوز ۱۵ آژانس مسافرتی که "تورهای غیراخلاقی" ترتیب می‌داده‌اند خبر داده بود.

آقای شریفی گفته بود که "گشت‌های غیرمحسوس" برای نظارت بر این آژانس‌ها به راه افتاده‌اند.

اسماعیل احمدی مقدم، رییس پلیس ایران هم در این زمینه گفته بود که "تورها باید شاد باشند، اما اگر اخلاقیات در آنها رعایت نشود از نظر ما جرم است." آقای احمدی مقدم گفته بود که با این تورها "بدون هیچ اغماضی" برخورد خواهد شد.

مسئولان عدم رعایت شئونات اسلامی، مصرف الکل و مختلط بودن تورهای گردشگری و همچنین وارد کردن خساراتی به محیط زیست را دلیل این برخوردها اعلام کرده اند اما منتقدان می گویند اینها بهانه هایی بیش نیست.