بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ٥ مرداد

صفحات اول بیشتر روزنامه های امروز به ماجرای تغییر قانون انتخابات توجه کرده اند. شاید عجیب باشد اما واقعیت این است که در روزنامه های امروز مطلبی در باره ماجراهای مربوط به گرانی مرغ دیده نمی شود و این شاید اولین بار در تاریخ مطبوعات ایران باشد که نوشتن در باره قیمت مرغ هم می تواند مشمول سانسور روزمره حاکم بر مطبوعات در ایران شده باشد.

روزنامه کیهان در عنوان اول خود نوشته است « المنار فاش كرد: درخواست سران مرتجع عرب از اسرائيل براي حمله نظامي به سوريه» و روزنامه آرمان روابط عمومی با اشاره به این سخن وزیر امورخارجه ایران که « با معارضان سوریه مذاکره داشته‌ایم» در تیتر اول خود نوشته« سفر۱۵ مقام بلندپايه سوريه به تهران ».

حق نشر عکس a
Image caption صفحه اول اعتماد

روزنامه شرق در عنوان اول خود با اشاره به این که «مجلس و دولت به توافق رسيدند» در عنوان اول خود نوشته «حذف ارز مسافرتي».

روزنامه اعتماد با این خبر که «مذاكرات كارشناسان ارشد ايران و 1+5 در استانبول پايان يافت» در تیتر اول خود نوشته «مذاكرات هسته‌يي در مكاني سري».

روزنامه تهران امروز در عنوان اول خود با اشاره به گفت‌و‌گو های مجلس و دولت در عنوان اول خود نوشته « تصميمات جديد براي مهار گراني و تورم».

روزنامه مردم سالاری با نقل سخنان وزير کشور و معاون حقوقي رييس‌جمهوری تیتر زده است « موضع گيري دولت برابر تغيير قانون انتخابات » و روزنامه ابتکار با روتیتر «پاسخ دولتي‌ها به شوراي نگهبان» در عنوان اول خود نوشته« طرح تغيير مجري انتخابات غيرقانوني است».

پیام کشتار در عراق در روزنامه کیهان

روزنامه کیهان یادداشتی دارد با عنوان «پيام و پيامدهاي دوشنبه خونين عراق» به قلم سعدالله زارعی .

آقای زارعی می نویسد «اقدامات تروريستي دوشنبه خونين عراق، «ديوانه وار» بود و از خوي وحشي گري و در عين حال زدن به سيم آخر حكايت مي كرد و اين تنها حادثه اي نيست كه از اين درندگي و استيصال آمریکا، عربستان و قطر خبر مي دهد. »

سرمقاله نویس کیهان می نویسد « اين در حالي است كه صداي شكستن استخوان طرح هاي مختلف ضد سوري را همه شنيده اند و رژيم صهيونيستي كه در روزهاي آخر هفته گذشته از آماده بودن طرح هاي عملياتي خود عليه دمشق خبر مي دادند، اينك نوميدانه از عدم امكان كنار زدن بشار اسد حرف مي زنند.»

به نوشته کیهان «در واقع اين سه کشور می خواهند بگویند که كه براي تغييرات در عراق و سوريه به هر اقدامي دست خواهند زد اما پرواضح است كه مردم در هيچ كشور اسلامي استقلال خود را بخاطر چنين هزينه هايي قرباني نمي كنند.».

ایران، برگ بازی پوتین

روزنامه ابتکار یادداشتی دارد با عنوان« تهران، برگ بازي پوتين براي رويارويي با غرب »که به نقل ازوبسایت دیپلماسی ایرانی است.

به نوشته این روزنامه « بسياري اعتقاد دارند که ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه به زودي سفرهايي را انجام خواهد داد تا بحران سوريه و بحران هسته‌اي ايران که همچنان در پيچ مذاکرات گير کرده، حل و فصل شوند. اگر چه وي طرحي نيز براي از بن‌بست خارج کردن درگيري ميان اسرائيل و فلسطيني‌ها در دست دارد و مي‌خواهد ضمن در دست گرفتن اين پرونده تحول تازه‌اي در آن ايجاد کند.»

در این یادداشت همچنین نوشته شده « گورجي ميرسکي، کارشناس امور خاورميانه در مرکز اقتصاد جهاني و روابط بين‌الملل در مسکو مي‌گويد: بعضي‌ها معتقدند که روسيه ترجيح مي‌دهد ايران هسته‌اي شود. به اعتقاد آنها وجود ايران هسته‌اي بهتر از وجود ايران طرفدار امريکا است. از اين رو ترجيح مي‌دهد ايران قدرتمندي در منطقه وجود داشته باشد که بتواند در برابر قدرت و فشارهاي امريکا ايستاده و در برابر آن در منطقه موازنه‌اي ايجاد کند.»

حضور در صحنه یواشکی

روزنامه آرمان روابط عمومی یادداشتی دارد با عنوان «اصلاح‌طلبان و لزوم حضور در صحنه » ازجلال جلالی‌زاد.آقای جلالی زاده می نویسد « فعلا بحث حضور اصلاح‌طلبان در حد شایعه و بحث‌های محفلی و خانوادگی است و موضوع آنقدر جدی نیست در حالی که مردم با کارنامه اصلاح‌طلبان آشنا هستند و فراموش نکنیم که انتخابات همانطور که از تعریف آن مشخص است یعنی اراده آزاد مردم در انتخاب فرد مورد‌نظر خود. در این فضا اصلاح‌طلب‌ها به طور مشخص کاندیدای خود را اعلام نکرده‌اند و آنچه در مطبوعات مطرح‌شده، بیشتر گمانه‌زنی بوده است. ورای این‌ مسائل به نظرم موضوع برنامه‌ها مطرح است که باید به آن توجه کافی بشود. درمورد دولت آینده با این رویکرد که کاندیدای مطرح چه برنامه‌ای دارد و در حوزه‌های مختلف به طور مشخص دیدگاهش چیست باید تصمیم‌گیری شود تا بتوان با رقابت حداکثری و مشارکت همه گروه‌های سیاسی درون نظام، مدیریت اجرایی را برای چهار سال دیگر سامان داد.»

رمزهای شعارهای اقتصادی

روزنامه تهران امروز یادداشتی دارد با عنوان «شعار سال، رمز تحقق اقتصاد مقاومتي» که روح الله بیگی اینانلو نماینده سخنگوي كميسيون اقتصادي که می نویسد« جلسه و ديداري كه مسئولين با مقام معظم رهبري داشتند مملو از نكات ارزشمند و مفيد براي همگان بود.مقام معظم رهبري در بيانات خود واقعيت‌هاي موجود در كشور را بيان كردند كه از چند جهت قابل توجه است. »

حق نشر عکس a
Image caption صفحه اول مردم سالاری

آقای بیگی اینانلو در جمع بندی حرف های رهبر جمهوری سلامی می نویسد« مي‌توان از بيانات رهبري بر اين نكته تاكيد كرد كه مشكل اصلي كشور به دليل برخي بي‌تدبيري‌ها ايجاد شده و معظم‌له نيز در بيانات خود اين مسئله را بيان كردند و تاكيد داشتند به دليل اينكه درگذشته مشكلات اقتصادي را پيش‌بيني مي‌كرده‌اند شعارهاي سال را بر اساس مسائل اقتصادي تنظيم مي كردند اما در نهايت برخي بي‌تدبيري‌ها موجب بروز مشكلات اقتصادي در كشور شد و به جاي رفع مشكلات و برنامه‌ريزي براي حل بحران، آن را به زمين يكديگر انداختند. »

فایده بحث‌های مبسوط

روزنامه مردم سالاری این پرسش را برای عنوان یادداشت خود انتخاب کرده است که« آيا صحبت‌هاي مبسوط به رفع مشکلات اقتصادي مي‌انجامد؟ »

محمدحسين روانبخش در این یادداشت، سخنان اخیر رییس مجلس را مورد انتقاد قرار داده که گفته است برای حل مشکلات اقتصادی بحث های مبسوطی با دولت داشته است.

آقای روانبخش می نویسد «آيا روش احمدي نژاد در شوخي گرفتن سوال نمايندگان از وي در اسفند سال گذشته، نمايندگان و رئيس مجلس را به اين نتيجه رسانده که با دولت کجدار و مريز، رفتار کنند و از قدرت قانوني خود صرف نظر کرده و به صحبت‌هاي مبسوط در جلسات مشترک بسنده کند؟ اگر چنين نيست، پس دليل اين همه اهمال چيست و اگر چنين است آيا واقعا نمايندگان در قبال رايي که از مردم گرفته‌اند، مسئوليتي که پذيرفته اند و سوگندي که خورده اند، کوتاهي نکرده‌اند؟!

سرمقاله نویس مردم سالاری همچنین می نویسد « آنچه از اين گونه جلسات و صحبت‌هاي مبسوط آن حاصل مي‌شود، عموما فقط استفاده تبليغاتي است . دولت سالهاست که دارد با همين تبليغات مردم را دلخوش مي‌کند که گراني تمام مي‌شود و روزهاي خوش ارزاني مي‌رسد؛ اما کاملا واضح است که دو صد گفته چون نيم کردار نيست. با اين حال اگر مجلس واقعا دنبال رفع مشکلات اقتصادي است از صحبت مبسوط به جايي نمي‌رسد و اگر دنبال تبليغ اين شعار است که مجلس هم دارد به مشکلات بي سابقه اقتصادي رسيدگي مي‌کند، راه همين است: لطفا اين جلسات و صحبت‌هاي مبسوط را ادامه دهيد!»

ارز برای زیارت است نه سفر

روزنامه شرق یادداشتی دارد از میثم رادپور با عنوان «حذف یارانه لوکس ». نویسنده که کارشناس ارز معرفی شده از تصمیم دولت در لغو ارز مسافرتی حمایت کرده است.

آقای رادپور می نویسد « در نهايت بانك مركزي عزم خود را جزم كرد و سهميه ارز مسافرتي را حذف كرد. مقام ناظر بازار پول كشور سرانجام به اين جمع‌بندي رسيد كه مسافرت خارجي، كالايي نسبتا لوكس است. منافع ناشي از پرداخت يارانه به چنين كالايي عموما جيب اشخاص متمول‌تر جامعه را نشانه مي‌رود.»

نویسده همچنین می نویسد « حذف يارانه‌اي كه منافع آن عموما به دهك‌هاي درآمدي بالاتر كشور مي‌رسد، اقدامي است در جهت توزيع عادلانه درآمد و بسط عدالت اجتماعي. در واقع با اين اقدام دولت به‌طور غيرمستقيم در راستاي تحقق طرح هدفمند‌كردن يارانه‌ها گام برداشته است. مي‌توان گفت با حذف ارز مسافرتي، دولت براي خريدهاي مسافران در كشورهاي خارجي يارانه نمي‌پردازد.»

این کارشناس امی دولت همچنین می نویسد« در مورد آثار حذف سهميه ارز مسافرتي در بازار آزاد ارز بايد گفت كه انتظار نمي‌رود چنين تصميمي بر نرخ آزاد ارز تاثير مهمي بر جاي گذارد. فعالان بازار ارز عموما اين خبر را خبر با اهميتي تلقي نمي‌كنند. از ديدگاه آنها دولت بايد مدت‌ها قبل ارز مسافرتي را حذف مي‌كرد. در واقع در شرايط فعلي بازار چنين خبري از جنس خبرهای نگران‌كننده به شمار نمي‌رود. بازار ارز تا حدودي نسبت به اين خبر خوش‌بين هم هست. فعالان بازار ارز حساب كرده‌اند كه از اين پس، ذخاير ارزي بانك مرکزی به‌علت عدم‌تخصيص ارز مسافرتي سالانه 10‌ميليارد دلار كاهش نخواهد يافت.»

حق نشر عکس a

مطالب مرتبط