مناقشه سوریه: نگرانی آمریکا از "قتل عام" در حلب

مخالفان مسلح مدعی کنترل نیمی از شهر حلب هستند حق نشر عکس AFP
Image caption مخالفان مسلح مدعی کنترل نیمی از شهر حلب هستند

ایالات متحده آمریکا می گوید نگران است که نیروهای دولتی سوریه برای ارتکاب قتل عام در حلب، پر جمعیت ترین شهر آن کشور آماده می شوند.

به گفته ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، صف آرایی تانکها، هلیکوپترهای توپدار و جت های جنگنده سوریه از قریب الوقوع بودن چنین حمله ای خبر می دهد.

خانم نولاند افزود، نشانه ها حاکی از یک "اوج گیری جدی" در این مناقشه است، اما تاکید کرد که آمریکا به جز ارائه تدارکات غیر مهلک به شورشیان، مداخله دیگری نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: " ما اعتقاد نداریم که ریختن سوخت بیشتر بر این آتش، به نجات جان مردم منجر خواهد شد."

گزارش‌ها از این شهر حاکی است که نیروهای دولتی اهدافی در این شهر را گلوله باران کرده‌اند. هلیکوپترهای توپدار نیز بر فراز این شهر به پرواز در آمده‌اند.

گفته شده که ارتش سوریه نفرات بیشتری را به سوی این شهر اعزام کرده است.

مخالفان مسلح مدعی کنترل نیمی از شهر حلب هستند، اما خبرنگار بی بی سی که در حومه این شهر مستقر است، می‌گوید همه در انتظار نبرد بزرگی هستند که هیچ یک از طرفین خواهان شکست در آن نیست.

یان پنل، خبرنگار بی بی سی می گوید بسیاری از شهروندان غیرنظامی این شهر در این درگیری‌ها گیر افتاده و ذخیره آب، مواد غذایی و برق شهر در حال به پایان رسیدن است.

در دمشق نیز آخرین محلی که در اختیار مخالفان مسلح بود به دست نیروهای دولتی افتاده و طبق گزارش‌ها در درگیری‌های پایتخت، ۲۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

جدایی سفرا

در همین حال وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که عبداللطیف دباغ، سفیر پیشین سوریه در امارات که دیروز از حکومت این کشور اعلام جدایی کرد، از چهارم ژوئن (پانزدهم خرداد) گذشته از کار خود در وزارت امور خارجه اخراج شده بوده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که لمیا حریری، همسر آقای دباغ که کاردار موقت سفارت سوریه در قبرس بوده و یک روز پیشتر از همسرش اعلام جدایی کرده بود، اصلاً هیچگاه سفیر نبوده و تنها اداره سفارتخانه را به عهده داشته تا سفیر یا کاردار تازه ای برای سفارت سوریه در قبرس تعیین شود.

این بیانیه واکنشی است به گزارشهای رسانه های عربی و بین المللی که از خانم حریری به عنوان سفیر نام برده بودند.

حق نشر عکس AP
Image caption ارتش سوریه نیروهای بیشتری به حلب اعزام کرده است

امروز همچنین گزارش شد که محمد تحسین فقیر، وابسته امنیتی سفارت سوریه در کشور عمان هم اعلام جدایی کرده اما در بیانیه وزارت خارجه سوریه آمده که آقای فقیر، دیپلمات نبوده و به عنوان کارمند در این سفارتخانه کار می کرده و نه تنها هیچ منصب امنیتی نداشته بلکه از بیست و یکم مه (اول خرداد) مأموریتش به پایان رسیده و در انتظار دریافت حکم بازنشستگی بوده است.

با توجه به بیانیه وزارت خارجه سوریه، تنها سفیر سوریه که تاکنون اعلام جدایی کرده، نواف فارس سفیر این کشور در عراق بوده است.

آقای فارس پس از ترک مأموریتش به کردستان عراق رفت و در مصاحبه ای گفت که در زمان سفارت او، دولت سوریه افراد مسلح برای عملیات تروریستی به عراق می فرستاده است. دستگاه قضائی عراق به دلیل این اظهارات او را تحت پیگرد قانونی قرار داد اما نواف فارس پیش از آنکه دستگیر شود از عراق خارج شد و به قطر رفت.

روز گذشته دولت آمریکا پیوستن عبداللطیف دباغ و همسرش لیما حریری به جمع مخالفان بشار اسد را تایید کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته است "پیوستن دیپلمات های ارشد سوریه به جمع مخالفان نشان می دهد که مقام های دولتی به خاطر اعمال فجیع بشار اسد علیه مردم خودش، حلقه اطراف او را ترک می کنند و این نشانگر آن است که شمارش معکوس برای سقوط دولت آقای اسد آغاز شده است.

با ادامه خشونت در سوریه و انتشار گزارش هایی از تلفات سنگین غیرنظامیان، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از جامعه جهانی خواسته است تا "کشتار در سوریه" را متوقف کند.

آقای بان گفت که جامعه جهانی نمی تواند خود را پشت "سخنان محکم و عمل سست" پنهان کند.

دبیرکل سازمان ملل گفت که "جهانیان باید همانند لیبی و ساحل عاج، نسبت به نقض فاحش قوانین بشردوستانه بین المللی در سوریه واکنش نشان دهند."

سال گذشته، شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه هایی، مجوز مداخله نظامی به منظور حمایت از غیرنظامیان در لیبی و ساحل عاج را صادر کرد.

مطالب مرتبط