بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران – هفت مرداد

روزنامه‌های امروز صبح تهران در صفحات و گزارش‌های ویژه خود از المپیک نوشته و از مدیریت ورزش کشور انتقاد کرده‌اند. نگرانی بابت حذف ارز مسافری، و بی‌توجهی دولت به تذکر کارشناسان و تعلل در خرید دانه و دام برای مرغداری‌ها که منجر به گرانی مرغ شده است، از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست که در ضمن به مسائل خارجی اشاره‌ها کرده و از تغییر سیاست‌های سعودی خبر داده‌اند که به معنای صف‌آرایی آنان، همراه با آمریکا، علیه ایران و سوریه است.

نگاه ما به المپیک و ورزش و نگاه چینی‌ها

حق نشر عکس tehran press
Image caption روی جلد ضمیمه المپیک در شرق

سعید فائقی، معاون پیشین سازمان تربیت بدنی در ضمیمه المپیک شرق نوشته است: حرف و حدیث‌هایی که در آستانه المپیک برای بعضی از فدراسیون‌ها پیش آمد و موضوع تا جایی پیش رفت که احتمال عدم حضور ما را رقم زد و بیانگر این بود که پس از این همه سال هنوز ما برای المپیک و بالاتر از آن ورزش نگاه راهبردی نداریم.

نویسنده مقاله به یاد آورده است که در زمان تدوین برنامه سوم توسعه، به مدیران برنامه‌ریزی و اقتصادی یادآور شده که برای توسعه، انسان توسعه‌گر نیاز است و برای تربیت انسان توسعه‌گر، ورزش بهترین راه است اما گوش شنوایی پیدا نشد. آخرالامر اجازه دادند که طی برنامه‌سوم، برنامه جامع تهیه شود که سرنوشت برنامه هم معلوم شد و آن تعلیق بود و بس.

در ادامه این مقاله آمده است که چین ۲۰ سال قبل از برگزاری المپیک پکن ۲۰۰۸ برنامه تدوین کرده بود و جالب اینکه در سال ۲۰۰۸ همه اهدافش تحقق پیدا کرد. جالب‌تر اینکه ۲۰ سال قبل‌تر یعنی از سال ۱۹۶۸ کشور چین برنامه راهبردی تربیت نیروی انسانی توسعه‌گرا را تدوین کرده بود و آنگاه ما در سال ۱۳۷۵ که در حال تدوین برنامه سوم توسعه بودیم، از سرنوشت مدال‌آوران المپیکی خود کمتر خبر داشتیم چه رسد به سایر امور.

عباس عبدی در مقاله‌ای در اعتماد به یاد آورده است که پس از انقلاب چیزی به عنوان صفحه ورزشی در مطبوعات نبود. برای نمونه روزنامه جمهوری اسلامی اخبار ورزشی را درج نمی‌کرد. در تلویزیون هم این سیاست تا حد ممکن رعایت می‌شد. اعتبار و قدرت کشور در آوردن مدال طلا یا جام قهرمانی در فلان رشته ورزشی دانسته نمی‌شد. به همین دلیل نیز ورزش قهرمانی جایگاه چندانی نداشت. نمونه دیگر آن، تحریم المپیک مسکو در سال ۱۹۸۰ بود که به سهولت انجام شد و کسی هم داخل کشور متعرض آن نشد. ولی این اوضاع به مرور تغییر کرد و امروز کار به جایی رسیده است که حقوق‌های میلیاردی ورزشکاران که در عمل از بودجه عمومی کشور پرداخت می‌شود، سر و صدای بسیاری را درآورده است.

به نوشته این مقاله همچنان که در گذشته مشابه این مساله را در فوتبال نیز شاهد بودیم، بالاخره جایگاه ورزش به گونه‌ای می‌شود که کاروان اعزامی به المپیک با بدرقه بالاترین مقام اجرایی کشور همراه می‌شود.

این جامعه‌شناس در پایان مقاله خود یادآوری کرده است که المپیک یک رسم و آیین و حتی مناسک جدید است که در چارچوب نظام بین‌الملل دولت-ملت، و برای پر کردن اوقات فراغت و نیز ایجاد روابط نزدیک‌تر میان آن دولت‌ها و ملت‌ها و نیز نژادها و فرهنگ‌های گوناگون برقرار شده است، هرچند در مواردی نتیجه معکوس داشته، و به جای نزدیکی، منشاء دوری و دشمنی هم شده است. اگر همراهی با چنین ایده‌ای از سوی یک حکومت پذیرفته شود، باید به تبعات آن نیز ملتزم باشد.

حق نشر عکس tehran press
Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

سعودی و خطراتی برای ایران و منطقه

امیر موسوی در سرمقاله مردم‌سالاری با اشاره به تحولات سعودی نوشته است که انتصاب بندر سلطان به عنوان مسوول سازمان امنیت عربستان شروع خطرناکی به شمار می‌رود و به نظر می‌رسد انتصاب این شخص نشاندهنده آن است که عربستان و آمریکا قصد دارند وارد مرحله جدید تصمیم‌گیری شوند که می‌تواند تلاش آنها بحث رویارویی با ایران، حزب‌الله، برخورد شدید با بشاراسد، انتقام جدی از قیام‌کنندگان بحرینی مد نظر باشد، لذا با آمدن این فرد مسایل بسیار مهمی پیش خواهد آمد و حتی (شاید) آمریکا برای پادشاه شدن بندر سلطان نیز برنامه‌ای داشته باشد.

نویسنده این مقاله تاکید کرده که شرایط منطقه در حال حاضر آبستن تحولی بزرگ است، یا آزادی‌خواهان منطقه و اسلام‌گرایان کاملا نقشه‌های آمریکا را نقش بر آب می‌کنند یا اینکه برخورد جدی و شدید استکبار جهانی با تحرکات اسلام‌گرایان در منطقه اتفاق می‌افتد.

و خلاصه این که بنابراین در ماه‌های آینده نقشه جدید منطقه روشن می‌شود، البته علائم نشان می‌دهد که اوضاع به نفع ملت‌ها پیش می‌رود و آمریکا یا بالاخره مجبور به پذیرش واقعیت می‌شود یا باید اقدام انتحاری انجام دهد لذا شرایط منطقه چندان به نفع آمریکا و اسرائیل نیست و آنها مجبورند خود را همرنگ تحولات منطقه کنند یا اینکه یک حرکت بسیار خطرناک ضد منافع ملت‌های منطقه انجام دهند.

تصمیم‌های درست، فقط از رهبر

کیهان در سرمقاله خود در اثبات این که گروه‌های سیاسی همه خطاکارند و تنها رهبر جمهوری اسلامی است که در هیچ مورد خطا نمی‌کند، نوشته است که در آستانه حمله نظامی آمریکا به افغانستان، برخی از جریانات سیاسی داخلی که بعدها در فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸ به مقابله با نظام برخاستند، این پیشنهاد را پیش کشیدند که جمهوری اسلامی ایران به کمک طالبان شتافته و در جبهه افغانستان به مصاف آمریکا برود! این انگاره از ظاهر پسندیده‌ای برخوردار بود، ولی حضرت آقا که پیشاپیش از آمریکایی بودن طالبان باخبر بودند، بر این انگاره خط بطلان کشیدند.

حسین شریعتمداری در این مقاله بدون ارائه منبع مدعی شده است که بعد از تصمیم آمریکا و متحدانش برای حمله نظامی به عراق، باز هم برخی از همان جریانات سیاسی از صدام به عنوان "خالد بن ولید" یاد کردند و پیشنهاد ائتلاف با صدام در جنگ با آمریکا را پیش کشیدند، این انگاره نیز با درایت رهبر معظم انقلاب فرو ریخت.

و سرانجام به نوشته سرمقاله کیهان، در جریان چالش هسته‌ای و در حالی که بعد از اجلاس اکتبر ۲۰۰۳ تهران تمامی فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای به اصطلاح اعتمادسازی به حالت تعلیق درآورده و بعد در ماجرای عزل وزیر اطلاعات که اقدامی خطرناک بود، حضرت آقا با اقتدار مثال‌زدنی از این حرکت جلوگیری فرمودند و تلاش ریاست محترم جمهوری که متاسفانه از پشتوانه بینش و آگاهی لازم برخوردار نبود، مانع از تاکید رهبر معظم انقلاب بر نظر دقیق و کارشناسانه خود، نشد و حتی خانه‌نشینی ۱۱ روزه آقای احمدی‌نژاد نیز نتوانست در پیشگیری حضرت آقا از آن انحراف کمترین خللی ایجاد کند و...

تا کشور در شرایط بحرانی قرار نگیرد

حق نشر عکس tehran press
Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

ابتکار در سرمقاله خود نوشته است که گویا تا کشور در شرایط بحران قرار نگیرد و اضطرار دامنگیر نشود، برنامه‌ریزان متوجه نیازمندی‌ها نمی‌شوند؛ به عنوان مثال، چطور می‌شود در کشوری که می‌تواند در کوتاه‌زمان، نیازمندی‌های دارویی خود را از طریق غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم به دست آورد و یا در فاصله کوتاهی به تکنولوژی ارسال فضاپیما به فضا دست پیدا کند، برنامه‌ریزانش نتوانند پیش‌بینی مناسبی برای تولید کنجاله و دان مصرفی مرغ داشته باشند تا درنتیجه تأخیر در واردات آن، بازار مصرف مرغ این‌چنین دچار نابسامانی نشود.

نویسنده اشاره کرده است: اکنون که دود گرانی مرغ به چشم همه رفت و ارزش دان و کنجاله آن مشخص گردید، برنامه‌ریزی‌ها برای خودکفایی کشور در این بخش شروع شده است و در آینده‌ نزدیک مشکلی به نام دان و کنجاله نخواهیم داشت. پس ما مشکلی در منابع و فعل خواستن نداریم، اگر مشکلی هست در نحوه مدیریت و شیوه برنامه‌ریزی‌ها می‌باشد و یا عجیب‌تر اینکه، آن بخش از نیازمندی‌ها که هیچ‌گونه وابستگی به خارج ندارند و مواد اولیه و ساخت آنها در داخل صورت می‌گیرد، این روزها رابطه مستقیم با قیمت ارز پیدا می‌کنند و با بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی، آنها هم به همان میزان و گاهی بیشتر بالا می‌روند.

ابتکار نوشته است که مردم جنگ را مال خود و علیه حریم خصوصی خود تلقی می‌کردند و از این روی، تا سرحد جان حاضر به مبارزه و مقاومت بودند. اکنون هم نه از طریق انذار و هشدارهای صرف، بلکه باید منطق فشارهای کنونی برای مردم تبیین شود. تجربه نشان داده‌ است که هرگاه مشکلاتی ایجاد شد، بازار شایعه‌پراکنی داغ شده‌‌است؛ شایعات منشاء اصلی رفتار بخشی از مردم بوده و موجب تشکیل صفوف و کمبودها گردیده است.

حذف ارز مسافری چرا

نوید نماینده در تهران امروز نوشته است که ارز مسافرتی از سال پیش تاکنون در مرکز توجه بود و پیچ‌وتاب‌های بسیاری را از سر می‌گذراند. به‌بیان بهتر هرگاه که بازار و نظام ارز با شرایط خاصی روبه‌رو می‌شد، دیوار ارز مسافرتی از همه‌ کوتاه‌تر بود و از همین‌‌رو مورد توجه بسیاری از مسئولان قرار می‌گرفت. مسئولان بانک مرکزی در سال گذشته نزدیک به ۱۵ بار دستورالعمل‌های جدید و ویژه برای ارز مسافرتی تدوین کردند.

به نظر این مقاله، فعالان بازار ارز و طلا در کشور افزایش قیمت ارز در بازار آزاد را اصلی‌ترین نتیجه حذف ارز مسافرتی عنوان می‌کنند. کارشناسان اقتصادی اما تبعات حذف ارز مسافرتی را آنقدرها منفی نمی‌دانند و معتقدند که حذف ارز مسافر، عموما نتیجه چشمگیری در نظام ارزی ایجاد نمی‌کند. به بیان بهتر می‌توان گفت که حذف ارز مسافرتی کمترین کاریست که مسئولان می‌توانستند برای کنترل و صرفه‌جویی ارزی در کشور اعمال کنند.

به گفته کارشناسان، نکته‌ای که در این میان اهمیت دارد این است که مشکل اصلی نظام ارزی، ارز مسافرتی یک هزار دلاری و همچنین خروج ارز به دست مسافران نیست، بلکه رانت ایجاد شده به‌دلیل فاصله نرخ ارز مرجع و بازار آزاد و همچنین دسترسی برخی سودجویان به این ارز برای ایجاد رانت‌های کلان، مشکل مهم‌تر نظام ارزی کشور است. مشکلی که به گفته کارشناسان، بانک مرکزی باید برای رسیدن به نرخ ارز حقیقی‌تر و حذف رانت ارزی تصمیمات مهم‌تر و کارشناسی‌ شده‌تری را پیش بگیرد.

جدایی ری از تهران

افسانه قانع در تهران امروز نوشته است: بار دیگر دولت دست روی پرونده مختومه جدایی ری از تهران گذاشته است تا شاید واکاوی این پرونده بتواند برای مدتی جریان خبری رسانه‌ها را که هم‌اکنون به ناتوانی دولت در مهار گرانی تمرکز دارد، منحرف کند. به رغم آنکه مرتضی تمدن، استاندار تهران طی دو ابلاغ جداگانه معاون هماهنگی و امور عمرانی استانداری و فرماندار شهرستان ری را مامور اجرای مصوبه اخیر دولت مبنی بر انتزاع شهر ری از شهرداری تهران کرد.

این روزنامه به یاد آورده است که اعضای شورای شهر تهران، نمایندگان مجلس، کارشناسان شهری و مردم شهر ری از این جدایی که رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است، راضی نیستند. مخالفت با اجرای این مصوبه آنقدر زیاد است که مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس نهم تصمیم به برگزاری جلسه مشترکی بین رئیس شورای شهر و استاندار تهران درخصوص جدایی شهر ری از تهران گرفته است.

تهران امروز نوشته است: گویا هر بار که قرعه سفرهای استانی هیات دولت به شهر ری می‌رسد، رئیس‌جمهور به جای حل مشکلات مردم این منطقه بر طبل جدایی آن از تهران می‌کوبد. ارمغان هیات دولت و محمود احمدی‌نژاد برای شهر ری تنها تکرار واژه جدایی این شهر باستانی از پایتخت است. جدایی‌ای که تکرار آن در طول سه سال گذشته نه تنها دردی را از مردم شهر ری درمان نکرد، بلکه این محدوده از شهر تهران را به کانون سیاسی فرماندار پیشین و محلی برای نفوذ زمین‌خواران تبدیل کرد.

مدیریت از کدام پهلو

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم‌سالاری نوشته که مدیریت در کشور ما بر اساس آزمون و خطا شکل گرفته است؛ یعنی گلاب به روی همه خوانندگان، بعضی مدیران ما صبح که از خواب بیدار می‌شوند، بر اساس اینکه از کدام پهلو برخاسته‌اند، تصمیمی را با قاطعیت و اعتماد به نفس مثال‌زدنی اتخاذ می‌کنند و تا جایی که می‌توانند بر آن پافشاری می‌کنند‌!

با این مقدمه، نویسنده به سراغ مدیریت باشگاه پرطرفدار پرسپولیس رفته و نوشته است که بر اساس اعلام رویانیان در جلسه اضطراری روز پنجشنبه با برخی مدیران باشگاه، پایان ماموریت مدیریت راهبردی علی پروین، ادامه فعالیت کمیته فنی با ریاست پروین و پیشنهاد تمدید قرارداد به "مانوئل ژوزه" از مهمترین تصمیمات مدیرعامل باشگاه پرسپولیس برای بازگشت آرامش به اردوی سرخپوشان است.

خلاصه این که: به این ترتیب اوج مدیریت آزمون و خطایی در این باشگاه به چشم می‌خورد که طی آن، حتی انتصاب مدیر فنی برای این تیم هم مشخص نیست و باید دید در صبح روزهای آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد!

کارتون

حق نشر عکس tehran press
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

مطالب مرتبط