ایران از اختصاص "اعتبار چند میلیارد دلاری" برای بیمه نفتکش ها خبر داد

Image caption نفتکش ها به طور معمول به دلیل خطراتی چون نشت نفت به دریاها، تا سطح یک میلیارد دلار بیمه می شوند

محمد علی خطیبی، نماینده ایران در اوپک گفته است : "خریداران نفت ایران می توانند نفت خود را با نفتکش های ایرانی که توسط بیمه های ایرانی بیمه هستند، حمل کنند."

آقای خطیبی روز شنبه ۲۸ ژوئیه (هفتم مرداد ماه) در گفتگویی با روزنامه دولتی ایران گفت: خریداران نفت ایران دو راه دارند یا این که برای انتقال نفت خریداری شده از نفتکش‌های خود استفاده کنند یا این که کار را به ناوگان ایران بسپارند.

به گفته آقای خطیبی "تعهداتی که بیمه های ایرانی در قبال نفتکش ها متقبل می شوند، هیچ گونه تفاوتی با بیمه های غربی ندارد و براین اساس هر گونه ریسک و خطری تحت پوشش قرار می‌گیرد."

نماینده ایران در اوپک همچنین تاکید کرد که "اگر خریداران نفت ایران بخواهند از نفتکش ایرانی استفاده کنند، ما آمادگی کامل داریم."

به گزارش روزنامه ایران، در همین ارتباط یک مقام آگاه در صنعت بیمه ایران هم از اعتبار جدید "چند میلیارد دلاری" برای نفتکش های ایرانی از سوی دولت خبر داد.

به گفته این مقام ایرانی، این اعتبار در اختیار بیمه مرکزی قرار می گیرد تا به منظور پوشش بیمه ای نفتکش های ایرانی هزینه شود.

از اول ژوئیه ۲۰۱۲ (یازدهم تیر ۱۳۹۱) شرکت‌های اروپایی از بیمه کردن هر نفتکشی که نفت ایران را به هر جایی از جهان ببرد، منع شده‌اند. مطابق مقررات دریایی، مقام‌های بنادر به نفتکش‌های فاقد بیمه اجازه ورود و تخلیه نفت را نمی‌دهند.

حدود ۹۵ درصد شرکت‌های تخصصی بیمه های مربوط به نفتکش ها در اروپا و عمدتا در لندن مستقر هستند و با تحریم های اتحادیه اروپا دیگر نمی توانند همانند گذشته نفتکش های حامل نفت ایران را بیمه کنند.

نفتکش ها به طور معمول به دلیل خطراتی چون نشت نفت به دریاها، تا سطح یک میلیارد دلار بیمه می شوند.

اجرایی شدن تحریم نفتی ایران علاوه بر قطع فروش نفت به اروپاییان، به دلیل منع پوشش بیمه ای، مشکلاتی را نیز برای صادرات نفت ایران به سایر کشورها ایجاد کرده و از جمله باعث شده است تا کره جنوبی واردات نفت خام از ایران را قطع کند.

صادرات نفت ایران تا پیش از اعمال تحریم ها حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز بود. براساس برآوردهای انجام شده از سوی آژانس بین المللی انرژی در حال حاضر این میزان به ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.