بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – هشتم مرداد

روزنامه های امروز صبح تهران خبر از مقررات تازه ارزی داده و در مقالات خود از لغو ارز مسافرتی هم انتقاد کرده اند.

شرکت در المپیک و ریزگردهائی که به علت خشگ شدن دریاچه ارومیه برخاسته و به تهران و اطراف خواهد ریخت از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس donyaye eghtesad
Image caption صفحه اول دنیای اقتصاد با شرکت کنندگان ایرانی در المپیک

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار با اشاره به مراسم افتتاح المپیک لندن نوشته جهان میتواند تپه‌ای سرسبز باشد که اهتزاز پرچم‌های بیش از ۲۰۰کشور جهان درغیاب جنگ‌افروزان و آدمکشان، آن را به تابلویی دیدنی تبدیل ‌کند و بر دیوار جهان آویزان شود.

به نوشته این مقاله مهمترین ویژگی جشنواره‌هایی از این دست، «ضدجنگ» بودن آنهاست. در میان ۲۰۳ پرچمی که در این میدان بزرگ در زمین کاشته شده بود، هم پرچم کشورهایی وجود داشت که به تجاوزگری معروفند و هم پرچم کشورهایی که به نماد نسل‌کشی تبدیل شده‌اند، هم پرچم کشورهایی وجود داشت که هواپیما منفجر کرده‌اند و هم کشورهایی که شهروندان خود را در هواپیماهای منفجرشده از دست داده‌اند.

ابتکار در نهایت نوشته: المپیک، مستطیل سبز فوتبال، دایره طلایی کشتی، حجم آبی استخرها و...، همه تمهیداتی است که میتواند انسان را به «همزیستی» رهنمون شود، البته اگر سیاستمداران حاضر در جایگاه ویژه تماشاگران - که لبخند از لبشان نمیافتد و دستشان از تکان دادن خسته نمیشود- مغلوب این همه زیبایی نهفته در روح این آیین‌ها شوند و دست از منویات ذهنی خود بردارند.

جدائی ری از تهران

|بنفشه سام گیس در گزارشی در اعتماد نوشته ظهر چهارشنبه، هنوز ۲۴ ساعتی مانده تا اهالی ری بشنوند که جداسازی شهرشان از پیکره پایتخت با دستور مرتضی تمدن، استاندار تهران، ابلاغ شده و از نخستین روز کاری دومین هفته مردادماه، مقدمات جدا‌سازی بنا بر برنامه‌یی که حتی اعضای شورای شهر تهران هم از آن بی خبرند، اجرا میشود. دروازه ری، قدیمی ترین شهر ایران، هیچ آستان و معبر مشخصی ندارد و قدم گذاشتن به پایانه مسافربری شهر، مصادف با نابودی تمام آن پس‌زمینه‌یی است که به سبب دروس مدرسه از ری و ماترکش آموخته‌ایم.

به نوشته این گزارش پایانه مسافربری، مانند سایر همتایانش در گوشه و کنار ایران، در منطقه فرسوده و حاشیه شهر واقع شده است. رهگذران بیش از نیمیشان، «ریزی» نیستند و صرفا به سبب کار راهشان به ری ختم شده که در آن گرمای داغ، سرگردان مسیرهای اتوبوس و تاکسی مانده‌اند. محله فرسوده و حاشیه‌نشین «حمزه‌آباد» همان نزدیکی است. گرچه در دل خیابان اصلی محل، مانند سایر مناطق «شهر تهران»، طمع اسکناس، هرگونه اندیشه‌یی برای مجال تداوم حیات بافت قدیمی و تاریخی شهر را نابود کرده و آپارتمان‌های بدقواره زشت با نمای سنگ و آجر که هیچ‌کدام هم قرینه یکدیگر نمیشوند، جای خانه‌های قدیمی را گرفته‌اند

در ادامه گزارش اعتماد آمده: آنقدر این اتفاق را ساده گرفته‌اند که تصورشان بر همین محور میچرخد که بعد از جدا شدن ری از تهران، «فرماندار ویژه» یک کیسه پول را وسط میدان حضرت عبدالعظیم میگذارد و برای آسفالت و ساخت هتل و بازسازی نماهای بدریخت شهر و ساخت استخر و درست?کردن پارک و اخراج مهاجران و... مشت اسکناس را از کیسه درمیآورد و... ساده هم هست هر چند. وقتی در آن نیمروز داغ، میشود در حاشیه خیابان‌های پرسکوت قدم زد و به این فکر کرد که «چند وقت طول میکشد تا تهران به خلوت ری حسرت بخورد؟»

ریزگردها

صدرا محقق در گزارشی در شرق نوشته ریزگردهای عربی کم بود حالا باید توفان‌های نمکی را هم به معضلات زیست‌محیطی ضلع غربی کشور اضافه کرد. با این تفاوت که این بار سرچشمه معضل جدید کاملا وطنی است و ربطی به کشورهای دیگر ندارد. این معضل توفان‌های نمکی برخواسته از بستر خشک شده دریاچه ارومیه است.

حق نشر عکس karimzadeh
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شرق

به نوشته این گزارش فرارسیدن چنین روزهایی چندان غافلگیر‌کننده نبود چراکه مدت‌هاست کارشناسان محیط‌ زیست سررسیدن روزهای وقوع این توفان‌ها را پیش‌بینی و وعده داده بودند، وقوع این رویداد را اول بار چندی پیش شهروندی از اهالی آذربایجان با عکس‌هایی از وقوع اولین توفان نمکی در آذربایجان گزارش کرد. عکس‌های این شهروند در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها ‌هزاران بار دست به دست شد و دیده شد. با این همه تاکنون بیشتر مسوولان مرتبط، تنها به تکذیب وقوع توفان نمکی در دریاچه بسنده کرده‌اند.

گزارشگر شرق به یاد آورده که معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفته غبار سونامی نمک دریاچه ارومیه به استان‌های البرز و تهران هم میرسد

اعتماد نوشته با خشک شدن دریاچه ارومیه، به تدریج از رونق بنادر این دریاچه نیز کاسته شد و چندین کشتی و قایق تفریحی و مسافربری آن در نزدیکی ساحل این بنادر به نمک نشستند. دریاچه ارومیه که بزرگترین دریاچه آب شور جهان به شمار میرفت، هم‌اکنون در بحرانیترین وضعیت خود قرار دارد و بیش از ۶۵ درصد آن خشک شده است.

این روزنامه از قول معاون سازمان حفاظت محیط زیست از غبار سونامی نمک دریاچه ارومیه نوشته که در راه است تا تهران و شهرهای نزدیک به پایتخت را هم سپیدپوش کند.

فاضل با اعتراض به موضوع مطالعه سدهای جدید در دستور کار وزارت نیرو، ادامه داد: «ما نسبت به این موضوع قبلا اعتراض خود را اعلام کردیم و دستور صریح معاون اول رییس‌جمهور در جلسه مدیریت منابع آب بوده که تحت هیچ شرایطی در این حوضه موضوع مطالعه سدهای جدید نباید صورت بگیرد. اما هنوز اخبار مختلفی به صورت رسمی و غیررسمی از مطالعه احداث سد در بالادست دریاچه ارومیه به گوش میرسد. ‌در مجموعه حوضه دریاچه ارومیه نشان میدهد که سفره آب زیرزمینی منطقه به‌شدت افت کرده و در حال ایجاد یک فاجعه ملی زیست‌محیطی هستیم.»

بازار ملتهب ارز

محمد نهاوندیان در مقاله ای در شرق نوشته شرایط اقتصادی و جو حاکم بر بازار «ارز» در حال حاضر به‌گونه‌ای است که ایجاب میکند تا بانک مرکزی آرامش و اعتماد را به بازار ارز برگرداند. در تحقق این مهم باید تصمیم‌گیران اقتصادی کشور نیز با بانک مرکزی همراه شوند چراکه تغییر سیاست‌ها این اعتماد را کاهش میدهد و اثربخشی تصمیمات بانک مرکزی را کم میکند. در موضوع نوسانات بازار ارز نباید این نکته را از خاطر دور کرد که اصولا شوک‌های غیرقابل پیش‌بینی و نوسان‌های پردامنه از آن جهت که قدرت برنامه‌ریزی مدیران اقتصادی را کم میکند پرآسیب است.

به نوشته رییس اتاق بازرگانی ایران در این مقاله در نوسانات اخیر نیز شاید یکی از عوامل اصلی چالش حاضر این بود که با وجود نرخ تورم بسیار بالایی که هر ساله وجود داشته است، نرخ ارز از نوعی ثبات نسبی برخوردار بود. به عبارت دیگر باید گفت قدرت خرید پول ملی در خرید کالا کاهش پیدا کرده ولی در خرید ارز حفظ شده بود و این ثبات پتانسیلی را ایجاد میکرد که افراد یا واحدهای اقتصادی برای حفظ ارزش داراییشان یا حتی نیت «سفته‌بازانه» وارد تقاضای ارز شوند.

و خلاصه مقاله شرق این است که تصمیم‌گیران برای مدیریت بازار ارز البته باید دو طرف عرضه و تقاضا را مد نظر داشته باشند تا از این رهگذر آرامش و اعتماد لازم به بازار ارز برگردد و به درجه توفیق بانک مرکزی افزوده شود. لازمه دستیابی به این مهم با در نظر گرفتن اینکه بیش از ۷۰‌درصد عرضه ارز در بازار ایران توسط بانک مرکزی صورت میگیرد، این است که سیگنال‌های بانک مرکزی با نگاه اعتماد از سوی فعالان اقتصادی نگریسته شود.

ابراهیم رزاقی در مقاله ای در آرمان نوشته برنامه های جدیدی که گاه و بیگاه در زمینه تنظیم بازار ارز و واردات برای کنترل بازار کالاهای اساسی ارائه می‌شود به این دلیل است که سیاست درستی برای اقتصاد کشور خود پایه‌ریزی نشده و به همین جهت مجبور به تغییرات آنیم. اما مشکل بزرگ ناشی از آن است که برای سالها سیاست‌های تعدیل اقتصادی اجرا شد. دولت با هزینه کردن دلارهای نفتی خود بسیاری از مواد خام را با قیمت ارزان صادر کرد و در عوض آن محصول نهایی را با قیمت گران و با همین دلارهای نفتی وارد کرد. این است که در حال حاضر تحریم برای اقتصاد یکسری مسائل را به وجود آورده است.

به نظر این استاد دانشگاه: بهتر آن بود که از همان ابتدا برای خرج کردن دلارهای نفتی برنامه مشخصی می شد و با تقویت تولید، نیازهای بازار را خودمان تامین می‌کردیم تا کشور در حال حاضر مجبور به واردات نباشد.

و سرانجام مقاله آرمان این که وضعیت نشان دهنده محدودیت‌های ارزی است که امکان دارد تا چندی دیگر گریبان اولویت‌های چهارم به بالا را نیز بگیرد. بنابراین بهتر است به طور اساسی مشکلات را حل کنیم، هرچند که یک شبه نمی‌توان اقتصاد را با دلارهای ارزان نفتی درمان کرد. متاسفانه مردم ما نیز به خرید کالاهای ارزان عادت کرده‌اند.

حق نشر عکس jamalrahmati
Image caption کارتون جمال رحمتی، اعتماد

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری برای این که نیمه پر لیوان را هم ببیند نوشته در چند روز گذشته، نفت ایران گران شد و قیمتی بالاتر از ۱۰۰ دلار پیدا کرد. این وضع نشانگر اوج تلاش و کوشش مسئولان است. و استاندار تهران دیروز خبر داد که با همت و تلاش بیشائبه و روزافزون مسوولان، از دیروز قیمت مرغ در سراسر کشور تک نرخی شد. آفرین بر همت وتلاش آنها . نماینده مردم ارومیه هم گفت: دولت میتواند در عرض کمتر از ۷۲ ساعت قیمت مرغ و گوشت را به قیمت اولیه برگرداند.

به نوشته این ستون: جای تشکر دارد که میشود هنوز تصور کرد دولت به چنین توانی رسیده است و این همه قدرت دارد ! ولی اینکه چرا این کار را انجام نمیدهند، به خاطر این است که نباید از قدرت بیش از اندازه استفاده کرد!

و آخرین خبر مردم سالاری این است که: عضو کارگروه حمایت از تولید خبر داد: برخی کالاهای غیرضروری مانند خودروهای شاسی بلند و موز در ۱۰ اولویت دریافت ارز دولتی یا ارز حاصل از صادرات قرار گرفته است.به این ترتیب باید کمال تشکر خود را از مسوولان ابراز کنیم که اگر مشکلات جزیی مثل گرانی را حل نکردند در عوض تلاش دارند مشکل خودروهای شاسی بلند مردم کم درآمد را حل کنند.

دوچرخه بانوان

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد از قول یکی از شهرداران یک کلانشهر نقل کرده که در جواب این سئوال که چرا به خانم‌ها دوچرخه اجاره نمیدهید پاسخ داده بله. قانونی نداریم و اگر هم سوارشدن بر دوچرخه به قصد حمل‌ونقل انجام شود، کسیگیری ندارد. اما چون گاهی این موضوع همراه میشود با برخی اقدامات خارج از عرف خانم‌ها یا افرادی که دل‌های مریضی دارند، فعلا اندک محدودیتی اعمال کرده‌ایم.

به نوشته این ستون شهردار کلانشهر از تولید دوچرخه مخصوص خانم‌ها خبر داد و گفت: «تلاش شده تا با قرار دادن سبدی در پشت صندلی و برخی تغییرات جزیی در بدنه، خانم‌ها را از معرض دید دور کنند تا مشکل حل شود.»

طنزنویس اعتماد از قول کارشناس موافق پرسیده : شما چرا با گذاشتن خانم‌ها در سبد دوچرخه مخالف هستید؟ و از زبان کارشناس مخالف نوشته : ببینید. حتی شکسپیر هم گفته در سبد دوچرخه یا در سبد خانوار؛ مساله این است. در ضمن از قدیم گفتند آدم همه تخم‌مرغ‌هاش را در یک سبد نمیگذارد. پس من با این مثال‌هایی که زدم ثابت کردم نباید خانم‌ها را در سبد دوچرخه گذاشت.

حق نشر عکس firuzemozafari
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد