وزیر خارجه سوریه: همه نیروهای ضد سوریه در حلب بسیج شده‌اند

حق نشر عکس fars
Image caption ولید معلم دومین مقام سوری است که در یک هفته گذشته به تهران رفته است

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه که به تهران رفته است در کنفرانس مطبوعاتی با علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران گفته است که دولت سوریه "قانون مبارزه با تروریست ها" را در مورد مخالفان مسلح خود اجرا می کند، اما اگر فردی سلاح را بر زمین بگذارد و خود را تسلیم کند، اگر دستش به خون کسی آلوده نباشد به سرعت آزاد می شود.

آقای معلم که صبح روز یکشنبه هشتم مرداد (۲۹ ژوئیه) به همراه هیاتی وارد تهران شده، اسرائیل را متهم کرد که پشت درگیری های سوریه قرار دارد و گفت که "از چهارشنبه گذشته آنها تلاش کردند تصمیم خود را عملی کنند و نیروهای تروریستی مسلح خود را بسیج کردند که دمشق را به دست آورند. توطئه آنها خنثی شد و شکست خوردند و به حلب رفتند."

در روزهای اخیر درگیری سنگینی در شهر حلب بین مخالفان مسلح و نیروهای ارتش سوریه در جریان است و بر اساس گزارش‌ها، نیروهای نظامی دولتی از صبح امروز استفاده از تسلیحات سنگین برای ضربه زدن به مواضع مخالفان مسلح دولت سوریه در شهر حلب را از سر گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای معلم گفت که "ما امروز در حلب احساس می کنیم که همه نیروهای ضد سوریه بسیج شده اند و تروریست ها از کشورهای مختلف حمله ناجوانمردانه ای را علیه ما آغاز کرده اند."

وزیر امور خارجه سوریه، اسرائیل و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را متهم کرده که در "یک سنگر" علیه سوریه "توطئه" می کنند و در میان "تروریست ها" که از طریق مرزهای ترکیه وارد سوریه می شوند "لیبیایی، تونسی و مصری" هستند و برخی از افرادی که از عراق می آیند تعدادی دستگیر شده اند که "جزو تشکیلات القاعده هستند."

آقای معلم برای رایزنی در باره تحولات سوریه به تهران رفته و علاوه بر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز دیدار کرده است.

وزیر امور خارجه سوریه گفت که "اینجانب حامل پیام قدردانی رهبری سوریه از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال سوریه و ملت این کشور هستم."

از زمان آغاز اعتراضات در سوریه و سرکوب شدید معترضان از سوی حکومت بشار اسد، ایران و روسیه از مهمترین متحدان و حامیان حکومت او بوده اند.

مقامات و رسانه های دولتی ایران، همانند مقامات و رسانه های دولتی سوریه، مخالفان دولت آن کشور را "تروریست" توصیف می کنند و کشورهای غربی را عامل شکل گیری اعتراضات در سوریه می دانند.

ایران 'وطن دوم وزیر خارجه سوریه'

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس خبری گفت: "به وزیر امور خارجه سوریه که به وطن دوم خود سفر کرده خوشامد می گوییم."

وزیر خارجه ایران گفت: "انکار نمی کنیم که مردم سوریه حق دارند مانند همه ملت های دیگر از تمامی حقوق شهروندی یک کشور آزاد برخوردار باشند، اما باید گفت که توطئه ای علیه سوریه چیده شده است."

آقای صالحی نیز اسرائیل را متهم کرد که "پیشتاز توطئه آفرینی ها" است و می خواهد دولت سوریه را برکنار کند، اما "با این تصور خام و خیال باطل که اگر خلایی در سوریه ایجاد شود و حکومت سوریه تغییر کند به راحتی حکومت دیگری جایگزین می شود، این خیال باطل و موهمی است."

دولت ایران از راه حل سیاسی برای بحران سوریه و اصلاحات در آن کشور به شرط ابقای بشار اسد حمایت و پیشنهاد کرده است که میزبان گفت و گو میان دولت سوریه و مخالفان حکومت آن کشور باشد.

آقای صالحی گفت که "قبول داریم که عده ای از مردم سوریه ممکن است برای ایجاد تغییراتی حرکت کرده باشند. رئیس جمهور و دولت سوریه هم نسبت به این خواسته های مشروع مردم اعلام آمادگی کرده و پاسخ داده است."

وزیر خارجه ایران گفت که قانون اساسی جدید تدوین شده و موضوع تعدد احزاب و انتخابات مجلس نیز در دستور کار قرار گرفته است و باید "اجازه و فرصت دهید که همان قولی که دولت و رئیس جمهور سوریه به مردمش داده است بتواند آن را عملیاتی کند."

۲۴۵ نماینده مجلس ایران امروز با صدور بیانیه ای ضمن حمایت از دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه و راه حلی که به مشارکت بیشتر مردم در سرنوشت خود ختم شود، تاکید کرده اند که "کفر جهانی و پادشاهان مرتجع که وجودشان وابسته به ابرقدرتهای ضد اسلام است هرگز نیت خیری نداشته اند و ملت و دولت سوریه باید قاطعانه دست مداخله جویان را قطع نمایند."

ایران و سوریه دو متحد استراتژیک یکدیگر در منطقه خاورمیانه محسوب می شوند که از ابتدای انقلاب اسلامی روابط محکم و پایداری با یکدیگر داشته اند.

آقای صالحی به "کشورهای منطقه" هشدار داده است که مواظب "عواقب" اقدامات خود در سوریه خود باشند، چون این اقدامات "دامنگیر همه می شود و تمام منطقه و حتی جهان را متاثر خواهد کرد."

سفر وزیر امور خارجه سوریه به تهران دومین سفر یک هیات بلند پایه سوری در چند روز گذشته است. در روزهای آخر هفته گذشه نیز عمر غلاونجی قائم مقام نخست وزیر سوریه به تهران سفر کرده و با مقامات ایرانی دیدار و گفت و گو کرده بود.

حکومت سوریه از معدود متحدان جمهوری اسلامی به شمار می رود و به حمایت وسیع ایران وابسته است، برای همین هم سقوط احتمالی حکومت بشار اسد می تواند ضربه مهمی به سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی وارد کند.

مطالب مرتبط