محمدتقی کروبی: اگر نمی گذارید پدرم در منزلش باشد، او را به اوین بفرستید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محمدتقی کروبی، پسر مهدی کروبی، با انتشار نامه ای خطاب به "مقامات عالی نظام" از آنان خواست که اگر اجازه نمی دهند پدرش به منزل خود منتقل شود، او را به زندان اوین بفرستند.

محمد تقی کروبی در این نامه که روز یکشنبه ۸ مرداد (۲۹ ژوییه) در سایت شخصی او انتشار یافته، وضعیت مهدی کروبی را نگران کننده تر از وضعیت زندانیان اوین دانسته و تاکید کرده که پدرش نه تنها از حقوق قانونی در نظر گرفته شده برای زندانیان محروم شده، که ناچار به پرداخت "هزینه زندان و زندانبان" نیز بوده است.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، از یک سال و نیم پیش در حصر خانگی به سر می برند و در این مدت، ماموران امنیتی ارتباط آنان را با خارج از محل نگهداریشان قطع کرده اند.

محمدتقی کروبی در نامه سرگشاده امروز، پدر خود را در شرایط "حبس انفرادی" در یک "خانه امن" متعلق به نیروهای امنیتی دانسته و افزوده که این نیروها، در ورودی این آپارتمان را به مدت ۹ ماه قفل کرده و از زندگی همسر آقای کروبی در کنار وی جلوگیری کرده اند.

حق نشر عکس sahamnews.org
Image caption به گفته محمدتقی کروبی، در جدیدترین دیدار پدر و مادر وی در شب چهارم ماه رمضان، یک مامور امنیتی از ابتدا تا انتها حضور داشته است

او در عین حال نوشته که از مدتی پیش در آپارتمان گشوده شده و پدرش می تواند یک ساعت در روز در یک "پارکینگ سرپوشیده" قدم بزند، اما همچنان از راه رفتن در هوای آزاد محروم است.

به گفته نویسنده نامه، آقای کروبی در این ساختمان، از حق ملاقات عادی با فرزندانش محروم بوده و "هر از گاهی و آن هم با شرایط خاص" امکان چنین ملاقاتی را داشته است.

او به عنوان مثالی از شرایط ملاقات مهدی کروبی با اعضای خانواده، نوشته است که در جدیدترین دیدار وی با همسرش برای صرف افطار در شب چهارم ماه رمضان، یک مامور امنیتی از ابتدا تا انتها حضور داشته است.

محمدتقی کروبی ادامه داده است که پدرش از حق دسترسی به روزنامه و مجله که برای همه زندانیان در نظر گرفته شده برخوردار نیست و "تنها به مدت چند هفته و به تشخیص امنیتی ها دو روزنامه جام جم و اطلاعات در اختیار وی قرار گرفته که آن هم بدون ذکر دلیل قطع شده است".

آقای کروبی در بخش دیگری از نامه خود تاکید کرده که زندان خانگی پدرش در ۱۸ ماه گذشته، بدون حکم قضایی صورت گرفته و هیچ یک از مقامات کشور مسئولیت این حبس را بر عهده نگرفته است.

وی افزوده که اساسا واژه "حصر خانگی" در قوانین ایران تعریف نشده است.

مسئولان حکومت ایران، زندانی بودن مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را رد کرده و این افراد را تحت مراقبت خانگی می دانند.

مخالفان دولت ایران، نسبت به وضعیت سلامت و شرایط این افراد هشدار داده و حکومت ایران را متهم می کنند که قصد دارد با تداوم فشار بر رهبران مخالفان، آنها را به عقب نشینی از مواضعشان وادار کند.

مطالب مرتبط