دیدار نتانیاهو و رامنی، ملاقات دو همکار قدیمی

رامنی و نتانیاهو حق نشر عکس Getty
Image caption دوستی نتانیاهو و رامنی به دهه ۱۹۷۰برمی گردد که هر دو در شرکت "گروه مشاوران بوستون" کار می کردند

سفر کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا به اسرائیل، یک رسم کاملا جا افتاده است.

"کاندیدا باراک اوباما" در سال ۲۰۰۸ میلادی به اسرائیل سفر کرد و حالا میت رامنی، رقیب جمهوریخواه او، این سنت را ادامه داده است.

در جریان این بازدیدهاست که هیات حاکمه در اسرائیل و سیاستمدار آمریکایی که آرزوی ورود به کاخ سفید را دارد، از نزدیک با شخصیت و دیدگاه های یکدیگر آشنا می شوند.

اما برخلاف "کاندیدا اوباما"، میت رامنی در اسرائیل چهره ای شناخته شده است و نیازی به معارفه ندارد.

از سال ۲۰۱۱ میلادی، این دومین بار است که آقای رامنی به اسرائیل می آید و با همکار قدیمی اش، بنیامین نتانیاهو دیدار می کند.

دوستی نخست وزیر اسرائیل و فرماندار سابق ایالت ماساچوست به دهه ۱۹۷۰میلادی برمی گردد زمانی که هر دو در شرکت "گروه مشاوران بوستون" کار می کردند.

دیدگاه های محافظه کارانه در عرصه های سیاسی - اقتصادی و موضع گیری های شدید علیه حکومت ایران و برنامه اتمی اش نیز وجه مشترک دیگر آنهاست.

دیوید هورویتز، سردبیر وب سایت خبری "تایمز-آو-اسرائیل" به بی بی سی فارسی می گوید: "موضع میت رامنی در مورد اسرائیل کاملا روشن است. اسرائیل و رامنی همدیگر را به خوبی می شناسند. سفر او بیشتر در آمریکا بازتاب خواهد داشت."

"تلاش برای جذب رای"

بنابر نظرسنجی ها، اکثر آمریکایی هایی که در اسرائیل زندگی می کنند به حزب جمهوریخواه تمایل دارند، اما بیش از دو سوم رای دهندگان یهودی در داخل آمریکا از حزب دموکرات حمایت می کنند.

کالو بن داوید، سردبیر مجله بلومبرگ در بیت المقدس، معتقد است که میت رامنی تلاش می کند دو گروه از حامیان سنتی اسرائیل در آمریکا را به خودش جذب کند.

او می گوید: "مسیحیان اوانجلیکال در آمریکا برای اسرائیل اهمیت زیادی قائل هستند. میت رامنی که به کیش مورمن اعتقاد دارد با بسیاری در این طیف از جمهوریخواهان مشکل داشته است. سفر او به اسرائیل و تاکید بر تعهدش به اسرائیل می تواند به روابطش با رای دهندگان اوانجلیکال کمک کند."

آقای بن داوید می افزاید: "رای دهندگان یهودی هم هرچند تعدادشان کم است در چند ایالت حساس ساکن هستند که در انتخابات امسال آمریکا اهمیت بسیاری زیادی دارد، از جمله پنسیلوانیا، اوهایو و به خصوص فلوریدا."

باراک اوباما از زمان ورود به کاخ سفید هنوز به اسرائیل سفر نکرده است.

البته این امر بی سابقه نیست: رونالد ریگان و جورج بوش (پدر) نیز هیچگاه در مقام روسای جمهوری ایالات متحده به اسرائیل نیامدند. جورج بوش (پسر) فقط یک بار و آن هم در آخرین سال ریاست جمهوری خود به اسرائیل سفر کرد.

با این وجود، ستاد انتخاباتی میت رامنی تعهد دولت آقای اوباما به اسرائیل را زیر سوال برده است، به خصوص که رابطه شخصی او با بنیامین نتانیاهو نسبتا سرد ارزیابی می شود.

شاید به همین خاطر باشد که باراک اوباما در آستانه سفر میت رامنی، مصوبه کنگره برای افزایش گسترش همکاری نظامی آمریکا و اسرائیل را امضا کرد که ۷۰ میلیون دلار دیگر به سیستم دفاع موشکی اسرائیل کمک می کند.

آقای اوباما همچنین طی دو هفته گذشته هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه و تام دونیلون، مشاور امنیت ملی آمریکا را به اسرائیل فرستاده که بر تعهد "تزلزل ناپذیر" واشنگتن به اسرائیل تاکید کرده اند.

مطالب مرتبط