بررسی روزنامه‌های صبح تهران – سه‌شنبه ١٠ مرداد

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از صدور حکم اعدام برای متهمان دادگاه اختلاس بزرگ خبر داده و در مقالاتی صدور این حکم را تائید کرده اند. عزل سعید مرتضوی از ریاست سازمان تامین اجتماعی دومین خبر مهم روزنامه های امروز است که در عین حال به حوادث سوریه پرداخته و حکومت بشار اسد را ماندگار توصیف کرده اند.

گزارش دختران فراری و بی اعتبار شدن شغل معلمی از دیگر مطالبی است که در گزارش روزنامه ها آمده است.

رای اعدام، قاطعیت دادگاه

حق نشر عکس a
Image caption تیتر صفحه اول جوان

سیدعلی محقق در سرمقاله ابتکاربا اشاره به سخن دادستان کل در مورد صدور حکم اعدام ۴ نفر از متهمان پرونده اختلاس بزرگ نوشته از همان روز اول افشای جزئیات اولیه اختلاس انجام شده، رقم اعلام شده به عنوان پایه اصلی تشکیل این پرونده چندوجهی، برای افکار عمومی جامعه چنان سنگین، شوک‌آور و غیرقابل تصور بود که تا ماه‌ها «رقم سه‌هزار میلیاردی این فساد»، اصلی ترین سوژه گفت‌وگوهای اجتماعی، محافل عمومی و خصوصی در کشور بود. در جریان رسیدگی به پرونده این فساد، در حالی از ارقام میلیاردی رشوه‌های پرداخت شده و جابجایی‌های سرسام آور پول و اعتبارات بانکی سخن گفته شد که برای مردم عادی حتی دریافت یک وام سه‌میلیونی تومانی از بانکها به مثابه گذر از هفت‌خوان رستم سخت و ناممکن می‌نماید.

ابتکار در نهایت نوشته قاطعیت دادگاه اما فقط یک لبه از قیچی قانون در برخورد با مفاسد اقتصادی است و لبه دیگر در دست قانون‌گذار و مجری قانون است. بدیهی است تا زمانی که اهرم‌های نظارتی کُند باشند و به وظیفه بُرندگی خود عمل نکنند کار چندانی از دست لبه تیز و قاطع برخورد قضایی برنخواهد آمد. باید منتظر ماند و دید که آیا با پایان رسیدگی به پرونده فساد بزرگ اقتصادی، قاطعیت در نظارت هم مکمل قاطعیت در برخورد خواهد شد یا به زودی باید شاهد چهارمین پرونده فساد اقتصادی باشیم؟

اگر حکم عزل مرتضوی را نپذیرند

بهمن کشاورز در مقاله ای درشرق درباره واکنش دولتمردان درباره رای دیوان عالی کشور دایر بر عزل سعید مرتضوی از ریاست تامین اجتماعی نوشته ماده ۴۳ ناظر به موردی است که هیات عمومی در مقام رفع تعارض و تناقض آرای صادره از شعب دیوان وارد رسیدگی می‌شود و در مقام رفع تعارض رای صادر می‌کند. اگر کسی از آن آرای متناقض متضرر شده. این رای هیات عمومی به نفع او باشد ظرف یک ماه می‌تواند به شعب تشخیص مراجعه کند و صدور رای جدید بر مبنای نظر هیات عمومی را خواستار شود. ملاحظه می‌شود این فرآیند هیچ ربطی به رای اخیرالصدور نمی‌تواند داشته باشد.

این حقوقدان پرسیده:اگر آقای مرتضوی یا وزیر رفاه این رای را اجرا نکنند چه خواهد شد؟ و خود جواب داده اولا: آقای مرتضوی نمی‌تواند رای را اجرا نکند چون با اطلاع از صدور این رای هر تصمیمی که به عنوان رییس سازمان بگیرند و هر امضایی که بکند باطل است و تبعات منفی مالی و قانونی آن به شخص ایشان متوجه خواهد شد.

به نظر مقاله شرق اگر وزیر رای را نادیده بگیرد طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی در معرض تعقیب کیفری و محکومیت به انفصال از خدمات دولتی از یک تا پنج سال خواهد بود و البته تبعات مالی و قانونی اقدامات احتمالی فرد منصوب از طرف ایشان، به ایشان نیز متوجه خواهد شد. و علاوه بر اینها عدم اجرای رای هیات عمومی دیوان عدالت یا هیات عمومی دیوان عالی کشور اثر روانی و معنوی بسیار نامطلوبی خواهد داشت که زیان‌های آن قابل ارزیابی نیست. بهمن کشاورز

محسن ایزدخواه در مقاله ای در اعتماد عزل سعید مرتضوی را از زاویه ای دیگر دیده و نوشته بالاخره بی‌ثباتی در ارکان مدیریتی صندوق تامین اجتماعی برای هفتمین بار دامنگیر بزرگ‌ترین صندوق بیمه‌یی کشور شد. با این تفاوت که از سال ۱۳۸۴ تاکنون، دولت خود با جابه‌جایی مدیران عامل تامین اجتماعی، این بی‌ثباتی را دامن می‌زد، و این بار با رای یک مرجع قضایی منجر به تغییر هفتمین مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی می‌شود.

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

به نظر نویسنده این مقاله به نظر می‌رسد با توجه به پیشینه دولت، در اجرا و انقیاد قوه مجریه در اطاعت از رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر عزل آقای سعید مرتضوی با دشواری روبه‌رو خواهد شد.

ماجرای دختران فراری

مریم نظری در گزارش اصلی تهران امروز نوشته : اگرچه گوش ها به شنیدن خبرهای مختلف از دختران فراری عادت کرده است، اما افزایش ۱۵ درصدی تعداد دختران فراری پایتخت در هر تابستان، نشان از آن دارد که ماهانه حدود ۶۵ دختر ۱۵ تا ۲۰ ساله به امید دست یافتن به نداشته هایشان، به همه داشته هایشان پشت پا زده و قید خانه و خانواده را می زنند تا شب ها را زیر آسمان این شهر به صبح برسانند. کلانشهری که در هر کوچه و خیابان و پارکش، خطری این دختران را تهدید می کند!

سعید خراطها ، آسیب شناس در سرمقاله همین روزنامه نوشته اگرچه گرمای تابستان به تنهایی عاملی برای افزایش جرم نیست، اما همزمان با تعطیلی مدارس، بسیاری از دختران در این فصل خانه‌نشین می شوند. افزایش محدودیت های ارتباطی در تابستان برای آن ها از طرف خانواده، همچنین تشدید فشارهای خانواده،‌ از عواملی است که در عملی ساختن تصمیم فرار برای دختران موثر است.

به نوشته سرمقاله تهران امروز افزایش برخی مشکلات اقتصادی سبب شده است که بسیاری از خانواده‌ها مانند گذشته توانایی مالی برای آنکه فرزندان‌شان از امکاناتی چون کلاس های آموزشی برخوردار شوند را نداشته و این موضوع حضور بیش از پیش آنها در کوچه‌ها و خیابان‌ها و تعامل با فرهنگ خشونت زده، کم گذشت، بد زبان و مزاحم پرور خیابان را موجب شود.

ارز چند نرخی ضروری یا پرهزینه

احمد یزدان‌پناه در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به چند نرخی شدن ارز نوشته نرخ ارز متعدد هم به کشور و هم به کشورهای طرف معامله لطمه می‌زند. وقتی برای انواع معاملات انواع نرخ ارز مطرح می‌شود از آنجایی که نرخ ارز خود یک قیمتی نسبی است؛ یعنی قیمت پول یک کشور است نسبت به پول یک کشور دیگر، تعدد نرخ ارز موجب می‌شود که قیمت نسبی کالاها قابل مبادله در سطح بین‌المللی در داخل مثل نسبت قیمت مرغ به سایر کالاها با قیمت نسبی بین‌المللی آنها تفاوت پیدا کند.

نویسنده اقتصاددان پرسیده این اخلال چه اثری بر رفتار اقتصادی عاملان اقتصادی یعنی مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و دولت دارد؟ و خود جواب داده: این امر در تصمیم‌گیری‌های مربوط به مصرف، تولید و سرمایه‌گذاری در جامعه خلل معنی‌دار وارد می‌کند. زیرا نقش مهم قیمت‌ها آن هم در حالت نسبی نه مطلق آنها نقش محرک و انگیزه‌ساز در تصمیم‌گیری‌ها است. وقتی این راهنما علامت غلط به عاملان اقتصادی می‌دهد آشفته‌بازار به وجود می‌آورد.

تدبیر حکومت و گرانی

رضا اکرمی درمردم سالاری نوشته در این ایام در کنار همه گرانی‌ها ناگهان شنیده می‌شود، پیاز به قیمت بالایی رسیده است، که در جریده‌ای خواندم، ۴ هزار تن پیاز در همدان تلف شد و امام جمعه بندرعباس اعلام کرد که ۲۵ هزار تن پیاز در استان هرمزگان در معرض تلف شدن است، چون جمع‌آوری و بسته‌بندی و حمل آن به بازار و توزیع آن در شهرها با مشکل مواجه می‌باشد.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون محسن ظریفیان در جام جم

به نوشته این مقاله سازمان کشاورزی شهرها و تعاونی کشاورزی، به جای اینکه در تولید و توزیع و قیمت‌گذاری، اقدام مناسبی برای محصولات کشاورزی در همه فصول داشته باشد، در چند موضوع «کاشت» برنامه‌ریزی دارد، و برای برداشت و توزیع صحیح، اقدام مناسبی ندارد، محصولاتی چون خرما، چای برگ سبز و محصولات صیفی، گاهی در دست مردم باقی می‌ماند و گاهی دلال‌ها خرید نامناسب انجام می‌دهند، تا وام بدهند و قیمت محصول به قیمت طبیعی و عادلانه به دست کشاورز نمی‌رسد توزیع وضع ناصحیحی نیز دارد و بدین جهت محصولات کشاورزی در مزرعه و انبار، و در زمین ضایع می‌گردد.

در ادامه این مقاله آمده حرکت و تلاش شایسته توسط ارگان‌های ذیربط نیز انجام نمی‌گیرد. در حالی که ادارات و سازمان‌های عریض و طویل کشاورزی، تعاونی‌های کشاورزان و فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها، اگر به روز باشند و آماده همکاری و همراهی باشند، کشاورزی مقرون به صرفه خواهد شد و محصول به هنگام و به قیمت مناسب دردسترس مصرف کننده نیز قرار می‌گیرد. بسیج جمع‌آوری و عرضه محصول در این بخش می‌تواند کارآمد باشد.

که از شمقدری یاد می کند؟

گیسو فغفوری و شهرزاد همتی در مقدمه مصاحبه ای که با جواد شمقدری انجام داده اند در شرق نوشته اند: جواد شمقدری آمد تا ریل‌گذاری سینمای ایران را عوض کند، او آمد تا دیگر توقیف هزینه بری برای نظام جمهوری اسلامی ایران پدید نیاید، او آمد تا سینمایی شکل بگیرد که در راستای اهداف نظام و انقلاب باشد. شمقدری با همان روحیه محمود احمدی‌نژاد در دور اول ریاست‌جمهوری بر صندلی معاونت سینمایی تکیه کرد، همان روحیه‌ای که ساختار نسج‌گرفته مدیران سال‌های پیش را نادرست می‌دانست، همان روحیه انقلابی، همان روحیه‌ای که مدام تاکید می‌کرد گذشتگان خوب عمل نکرده‌اند، همان روحیه‌ای که خبر از تغییر بنیادین می‌داد.

به نوشته این مقدمه: شمقدری در حالی بر صندلی معاونت سینمایی تکیه زد که جمع زیادی از سینماگران در طرفداری از کاندیدای دیگر ریاست‌جمهوری وارد میدان سیاست شده بودند، همه چیز قرار بود بعد از اعلام برنده انتخابات سال ۸۸ تمام شود و هر دو طرف این مسایل را فراموش کنند اما سخنان وزیر ارشاد در برنامه سینمایی هفت و در مورد خانه سینما چیز دیگری را نشان داد. این روزها «جواد شمقدری» تغییر کرده است؟ او با کسی که نامه «انالله و اناالیه راجعون» را درباره «جشن خانه سینما» نوشت، متفاوت شده است؟ او از سینماگران می‌خواهد تنها «شش ماه به او اعتماد کنند»

در پایان مقدمه شرق بر این مصاحبه آمده: چندسال بعد از شمقدری چگونه یاد می‌شود، با رفع توقیف و بعد پروانه ساخت ندادن؟ با نامه‌نگاری‌هایش به دبیر جشنواره کن و شریعتمداری؟ با تغییر معاونت سینمایی به سازمان سینمایی؟ اما شاید اگر همه اینها از یاد برود کمتر کسی فراموش کند که «خانه سینما» در زمان او تعطیل شد. شاید اگر او در طول سه سال گذشته مانند مدیرکلش – علیرضا سجادپور- سخن می‌گفت، صدها سوال بی‌جواب نمی‌ماند.

موانع بر سر راه تغییر ساختار سیاسی

محمد هاشمی در مقاله ای در اعتماد پیرامون طرح تغییر نظام ریاستی به نظام پارلمانی نوشته اگر درباره اجرایی شدن نظام پارلمانی واقع‌بینانه نگاه کنیم، می‌بینیم این حالت که بر اساس مشکلات فعلی کشور به وجود می‌آید تنها خاص یک دوره نیست. این مشکلات، مشکلات ساختاری نیستند، اینها یکسری مشکلات رفتاری هستند. فرضا ممکن است مابین مجلس و رییس‌جمهور اختلاف‌نظرهایی باشد و به همین دلیل رییس‌جمهور ممکن است به مصوبات مجلس عمل نکند. این اتفاق و چنین برخوردهایی تنها در عملکرد افراد خودش را نشان می‌دهد.

نویسنده به یاد آورده: در همان سال‌های اول انقلاب که اصلاح نظام پارلمانی مطرح شد، هم باز سیاسیون چنین واکنش‌هایی به یکدیگر داشتند. موافقان و مخالفان از تغییر نظام پارلمانی به نظام ریاستی کشمکش‌هایی را در آن دوران تجربه کردند، در نهایت نخست‌وزیر حذف و اختیارات رییس‌جمهور در قانون اساسی تعریف شد. همان زمانی که بنی‌صدر رییس‌جمهور بود، نسبت به انتخاب مرحوم رجایی به عنوان نخست‌وزیر واکنش منفی داشت چرا که بنی‌صدر می‌خواست شخص دیگری را به عنوان دارنده این سمت انتخاب کند. از طرف دیگر هم دامنه این اختلاف به خاطر انتخاب نخست‌وزیر به مجلس هم کشیده می‌شد.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده: وقتی حزبی در کشوری ایجاد می‌شود، نهایت آمال و خواسته‌اش رسیدن و در دست گرفتن ساختار سیاسی کشور است که تحقق این امر با ساختار سیاسی ما همخوانی ندارد و حتی دارای منافات است چرا که در کشور ما احزاب فعال نیستند و فعالیت آنها به برگزاری انتخابات در کشور محدود می‌شود.

شجونی وارد می‌شود

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد چند جمله از جعفر شجونی نقل کرده و برای هر کدام تکمله ای نوشته: گفت: «روی اصلاح‌طلبان رو نیست سنگ پای تگزاس است.» این اظهارنظر به نظر ما اصلا سیاسی نیست و رازهای پنهانی را آشکار می‌کند. چرا؟ چون ما خیال می‌کردیم تنها چیزی که هنوز به صورت انحصاری تولیدش دست خودمان مانده و چین تولیدش نمی‌کند، سنگ پای قزوین است که متاسفانه متوجه شدیم سنگ پا را هم تگزاس تولید می‌کند.

دومین جمله این است که دبیر جامعه وعاظ که موتورش تازه گرم شده بود، ادامه داد: «اصلاح‌طلبان را با دلارهای امریکا تحریک می‌کنند.» ما رفتیم چهارراه استانبول و چند قطعه اسکناس یک دلاری و دو دلاری و ۱۰ دلاری تهیه کردیم و در یک گزارش میدانی این صور قبیحه را نشان مردم دادیم، هیچ‌کس تحریک نشد. بعد دنبال اصلاح‌طلبان گشتیم - که پیدا کردن‌شان این روزها به دلایلی کار ساده‌یی نیست- و دلارها را نشان‌شان دادیم، آنها هم تحریک نشدند. در آخر به این نتیجه رسیدیم که شاید مصرف صحیح اسکناس را مردم نمی‌دانند.

و سرانجام: جعفر شجونی در پایان نتیجه گرفت: «بی‌مایه فطیر است.»

کارتون روز

حق نشر عکس d
Image caption کارتون ابوالفضل محترمی، شرق

مطالب مرتبط