اوباما تحریم های تازه ای بر ایران اعمال کرد

نفتکش ایرانی حق نشر عکس NIOC
Image caption تحریم های تازه تدابیر قبلی علیه صنایع نفت ایران را گسترش می دهد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دستور اعمال تحریم های اقتصادی تازه علیه بخش های انرژی و برخی شرکت های مالی را داده است.

هدف از این تدابیر جلوگیری از ایجاد سازوکارهای پرداختی از سوی ایران به هنگام مبادله نفت برای دور زدن تحریم های قبلی است.

آقای اوباما گفت که آمریکا همچنان به یافتن راه حلی دیپلماتیک در مورد برنامه اتمی ایران متعهد است، اما وظیفه تهران است که به تعهدات بین المللی اش عمل کند.

این تحریم ها در خلال افزایش نگرانی ها در مورد برنامه اتمی ایران، که این کشور صلح آمیز اعلام می کند، اعلام می شود.

آقای اوباما روز سه شنبه در بیانیه ای گفت اکنون با گسترش تحریم های موجود علیه صنایع نفتی ایران "امکان تحریم خریداری محصولات پتروشیمی ایران به وجود آمده است".

او افزود که تدابیری علیه شرکت هایی که با شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفتیران یا بانک مرکزی ایران معامله می کنند یا در خریداری دلار آمریکا یا فلزات ارزشمند به ایران کمک می کنند اتخاذ خواهد شد.

تحریم های تازه همچنین بانک چینی کونلون و بانک اسلامی ایلاف عراق را به عنوان موسساتی که "آگاهانه معاملات مالی که برای بانک های ایرانی طراحی شده را ممکن کردند" هدف می گیرد.

آقای اوباما گفت که این اقدام تعهدی برای "جوابگو شناختن ایران برای اقداماتش" است.

او گفت که تحریم ها روشن می کند که آمریکا هر موسسه مالی که "به رژیم بیش از پیش عاجز ایران" کمک می کند تا به نظام مالی بین المللی دست پیدا کند را برملا خواهد کرد.

او گفت: "اگر دولت ایران به تمرد خود ادامه دهد، نباید شکی باشد که ایالات متحده و شرکای ما عواقبی که در انتظار ایران است را تشدید خواهیم کرد."

آقای اوباما از سوی میت رامنی رقیبش از حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری مورد انتقاد قرار داشته که به اندازه کافی برای جلوگیری از دستیابی به سلاح اتمی تلاش نکرده است.

مطالب مرتبط