هلال احمر لیبی ربوده شدن اعضای هیات هلال احمر ایران را محکوم کرد

هلال احم ایران حق نشر عکس re
Image caption هلال احمر ایران ربوده شدن هفت کارمند خود در لیبی را تایید کرده و از تلاش برای آزادی آنان خبر داده است

جمعیت هلال احمر لیبی ربوده شدن هفت عضو هلال احمر ایران را تایید و این اقدام را محکوم کرده است.

در پی گزارش های حاکی از ناپدید شده هفت تن از اعضای جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی در شهر بنغازی، لیبی، جمعیت هلال احمر لیبی با صدور بیانیه ای، ضمن تایید ربوده شدن این افراد، گفته است که آنان به عنوان میهمان هلال احمر لیبی به بنغازی سفر کرده بودند.

پیشتر گزارش شده بود که اعضای هیات اعزامی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی در ساعات اولیه بامداد سه شنبه ربوده شده اند.

در اطلاعیه هلال احمر لیبی آمده است که اعضای هیات هلال احمر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه این هفته به دعوت هلال احمر لیبی، به طور رسمی و با ویزای معتبر وارد بنغازی شده بودند.

هلال احمر لیبی گفته است که دلیل دعوت از هیات ایرانی ابراز تشکر نسبت به تلاش های جمعیت هلال احمر ایران در جریان "انقلاب ١٧ فوریه لیبی" بود که به سرنگونی رژیم معمر قذافی، رهبر سابق این کشور منجر شد.

این اطلاعیه می افزاید که در جریان حرکت اعتراضی مردم لیبی، هلال احمر ایران با ارسال دارو و تجهیزات پزشکی و درمان مصدومین انقلاب، به مردم لیبی کمک فراوانی کرد.

به گفته هلال احمر لیبی، اعضای هیات ایرانی در طول اقامت خود در بنغازی، با دبیرکل و شماری از مقامات ارشد هلال احمر لیبی ملاقات و در مورد فعالیت های بشردوستانه خود گفتگو و تبادل نظر کرده بودند.

قرار بود این هیات در ادامه سفر به لیبی، از موسسات درمانی و مراکز معلولین این کشور نیز بازدید کند.

در تهران، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه ای در وبسایت این جمعیت، ربوده شدن اعضای هیات اعزامی به لیبی را تایید کرده و گفته است که قرار بود در جریان این سفر، تفاهم نامه های توسعه همکاری دو جانبه بین دو طرف امضا شود.

هلال احمر ایران افزوده است که این افراد در شامگاه سه شنبه "پس از امضای تفاهم نامه، به طور مشکوکی در شهر بنغازی ناپدید شدند."

در بیانیه هلال احمر ایران آمده است که این جمعیت در طول درگیری های اخیر در لیبی، "در چند مرحله اقدام به ارسال کمک های بشردوستانه امدادی، بهداشی و درمانی به منظور مداوای بیماران و آسیب دیدگان نموده است."

اقدامات هلال احمر ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption جمعیت های هلال احمر ایران و لیبی خدمات هلال ا احمر ایران در درگیری های داخلی لیبی را یادآور شده اند

هلال احمر ایران در بیانیه خود افزوده است که پس از آگاهی از ناپدید شدن اعضای هیات اعزامی این جمعیت در بنغازی، موضوع را به آگاهی مقامات و نهادهای مربوطه رسانده و از وزارت خارجه و سفارت ایران در لیبی، کمیته بین المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر خواستار پیگیری وضعیت افراد اعزامی به لیبی شده است.

این بیانیه در عین حال گفته است که "براساس اطلاع مقامات محلی، خوشبختانه این افراد در سلامت کامل به سر می برند" اما مشخص نکرده که این اطلاعات از چه منابعی کسب شده است.

مقامات لیبیایی و ایرانی هنوز در مورد تماس احتمالی آدم ربایان اطلاعاتی منتشر نکرده اند.

رانا جواد، خبرنگار بی بی سی در گزارشی از ترابلس، پایتخت لیبی، به نقل از رئیس هلال احمر بنغازی گفته است که افراد مسلح ناشناس هفت عضو هیات اعزامی هلال احمر ایران را از اتومبیلشان در مقابل هتل محل اقامت آنان در این شهر ربودند و با خود بردند.

براساس این گزارش، هنگامی که راننده محلی این هیات در صدد برآمد تا با ربایندگان وارد گفتگو شود، به او گفته شد که در این ماجرا دخالت نکند.

ربایندگان این فرد را با خود نبردند و به او آسیبی نرساندند و به نظر نمی رسد که در جریان آدم ربایی، به اعضای هیات هلال احمر ایران نیز آسیبی رسیده باشد.

مقامات امنیتی بنغازی تحقیقات در مورد این حادثه و تلاش برای کسب آزادی ربوده شدگان را آغاز کرده اند.

خبرنگار بی بی سی در لیبی می گوید که انگیزه این آدم ربایی مشخص نیست اما اخیرا، ادامه حمایت جمهوری اسلامی ایران از حکومت سوریه در برابر اعتراض مردم آن کشور باعث بروز احساسات ضد ایرانی در لیبی شده است.

مقامات و منابع دولتی سوریه که مخالفان مسلح حکومت این کشور را افراد خارجی یا وابسته به خارج معرفی می کنند، اخیرا از دستگیری شهروندان مسلح چند کشور عرب، از جمله لیبی خبر داده اند.

خبرنگار بی بی سی در عین حال افزوده است که اخیرا لیبی شاهد موارد متعدد آدم ربایی بوده که گاه با انگیزه هایی مانند اختلافات و انتقامجویی شخصی یا منطقه ای صورت گرفته و ظاهرا انگیزه های سیاسی خاصی نداشته است.

در جریان درگیری منجر به سقوط رژیم سابق لیبی، بسیاری از افراد عادی این کشور مسلح شدند و هنوز هم خلع سلاح عمومی در لیبی تحقق نیافته است.

مطالب مرتبط