وزیر بهداشت ایران از حذف کامل بودجه کنترل جمعیت خبر داد

مرضیه وحید دستجردی حق نشر عکس ISNA
Image caption مرضیه وحید دستجردی گفت سیاست جمعیتی وزارت بهداشت "در جهت منویات مقام معظم رهبری" است

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران گفت: "بودجه برنامه کنترل جمعیت به طور کلی حذف شده و اکنون چنین برنامه‌ای در وزارت بهداشت وجود ندارد."

به گزارش خبرگزاری مهر، خانم وحید دستجردی چهارشنبه ۱۱ مرداد (اول اوت) با تاکید بر اینکه سیاست جمعیتی وزارت بهداشت "در جهت سیاست‌های کلی نظام و منویات مقام معظم رهبری" است اظهار داشت: "سیاست کنترل جمعیت به آن معنا که در گذشته بوده دیگر وجود ندارد."

آیت الله خامنه ای یک هفته پیش در سخنرانی خود در جمع مسئولان کشور، با انتقاد از سیاست کنترل جمعیت در ایران گفت هرچند سیاست کنترل جمعیت، در اوایل دهه هفتاد بنا بر مصالحی صحیح بوده، اما ادامه آن در سال‌های بعد خطا بوده است.

رهبر ایران در سخنان خود که از تلویزیون ایران پخش شد تاکید کرد: "در سیاست تحدید نسل حتما باید تجدیدنظر بشود و همه مسئولان باید این فرهنگ سازی را بکنند در جامعه [تا] از این حالتی که امروز وجود دارد، یک بچه، دو بچه [داشتن]، خارج بکنند کشور را."

وی افزود: "همان طور که یک وقتی امام فرمودند، رقم ۱۵۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون را اول امام گفتند، و درست هم هست، باید برسیم به آن رقم ها."

آقای خامنه ای در مرداد سال گذشته هم در سخنانی در جمع مسئولین نظام گفته بود: "من معتقدم که کشور ما با امکاناتى که داریم، می‌تواند ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد. هر اقدام و تدبیرى که می‌خواهد براى متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از ۱۵۰ میلیون انجام بگیرد."

دفاع از موضوع رسیدن جمعیت ایران به ۱۵۰ میلیون نفر، پیش از آن از جانب محمود احمدی نژاد صورت گرفته بود، ولی تا قبل از اظهار نظر سال گذشته آیت الله خامنه ای، واضح نبود که مواضع رئیس جمهور در این زمینه، در راستای دیدگاه های رهبر ایران است.

دولت آقای احمدی نژاد برای تشویق خانواده ها حتی تصمیم گرفت حساب هایی بانکی با موجودی یک میلیون تومان برای نوزادن باز کند و هر ساله نیز مبالغی به آن اضافه کند تا خانواده ها تشویق شوند بچه بیشتری بیاورند. هرچند این طرح به دلیل پیش بینی نشدن بودجه لازم، عملا متوقف شد.

دولت در اقدامی دیگر کوشید تا قانون کنترل جمعیت را اصلاح کند که در اوایل دهه ۱۳۷۰ خورشیدی در مجلس ایران تصویب شده بود.

در زمستان ۱۳۹۰، دولت لایحه ای به مجلس فرستاد و در آن درخواست کرد که قوه مجریه، در هر پنج سال بتواند با توجه به بررسی های خود از شرایط موجود کشور، به بازنگری سیاست های جمعیتی بپردازد.

وزیر بهداشت ایران نیز، امروز در بخشی از اظهارات خود خبر داده که این وزارتخانه به زودی لایحه‌ای را به مجلس خواهد فرستاد تا "قوانین مربوط به کنترل جمعیت ‌اصلاح شود".

وی افزوده که این وزارتخانه، در عین حال بودجه ای ۱۹ میلیارد تومانی را از دولت درخواست کرده که با استفاده از آن به سلامت مادران، نوزادان و کودکان کمک کند.

مرضیه وحید دستجردی همچنین تاکید کرده که برای تشویق بچه دار شدن در میان کارکنان وزات بهداشت، از این پس کمک هزینه مربوط به فرزندان (حق فرزند)، که در گذشته محدود به کارمندان دارای ۱ یا ۲ بچه بود، به خانواده های دارای تعداد فرزند بیشتر هم پرداخت خواهد شد.

مطالب مرتبط