معاون اول احمدی نژاد: مرتضوی می ماند

حق نشر عکس tamin.ir
Image caption سعیدمرتضوي در جلسه امروز هيات دولت حضور يافته است

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، با تاکید بر اینکه رای دیوان عدالت اداری به ابطال ریاست سعید مرتضوی بر ریاست سازمان تامین اجتماعی اجرا نخواهد شد، گفت: "آقای مرتضوی سر جایش است".

آقای رحیمی در سخنانی در روز چهارشنبه ۱۱ مرداد (اول اوت)، گفت که سازمان تامین اجتماعی یک موسسه عمومی انتفاعی و غیردولتی است که تصمیمات دیوان عدالت اداری، که وظیفه رسیدگی به تخلفات دولتی را بر عهده دارد، در آن "نافذ نیست".

این اظهارات دو روز پس از آن بیان می شود که محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری ایران، اعلام کرد که هیات عمومی این دیوان، انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی را خلاف قانون تشخیص داده است.

در واکنش به اظهارات معاون اول رئیس جمهوری، علی‌اکبر بختیاری، مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری، روز چهارشنبه به خبرگزاری مهر گفت که رأی هیات عمومی "امروز یا فردا" در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود و پس از آن، طبق قانون اگر آقای مرتضوی از اجرای رای خودداری کند، ممکن است احکامی مانند انفصال از خدمت برای او صادر شود.

در واکنشی دیگر، احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس نهم هشدار داده که سعید مرتضوی از تاریخ ابلاغ حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری، صلاحیت ریاست سازمان تامین اجتماعی را ندارد و اگر نامه‌ای امضا کند یا حکمی از طرف وی صادر شود، باید در مقابل قانون پاسخگو باشد.

آقای توکلی افزوده: "اگر سعید مرتضوی از تاریخ ابلاغ رای هیات عمومی دیوان سر کار برود و وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی وی را عزل نکند، خود وزیر طبق قانون دیوان عدالت اداری در معرض عزل قرار می‌گیرد، چرا‌که هر مسئولی که حکم دیوان عدالت را اجرا نکند، طبق قانون حذف می‌شود."

به دنبال انتشار اظهارات رئیس دیوان عدالت اداری در مورد غیرقانونی بودن ریاست آقای مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی، خبرگزاری ایرنا، وابسته به دولت ایران، گزارش داده بود که یک کمیسیون تخصصی این دیوان، صلاحیت هیات عمومی برای رسیدگی به این موضوع را رد کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، کمیسیون تخصصی بیمه بازنشستگی و کار و کارگری دیوان عدالت اداری با اکثریت آرا اعلام کرده بود که هیات عمومی دیوان عدالت اداری، صلاحیت رسیدگی به موضوع انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی را ندارد.

در واکنش به این رای، احمد توکلی در سخنان خود در روز چهارشنبه گفت که این استدلال که هیات عمومی دیوان عدالت حق ورود به موضوع را نداشته، از نظر حقوقی معتبر نیست، چون تنها مرجعی که می تواند در مورد صلاحیت هیات عمومی دیوان عدالت اداری در یک زمینه اظهار نظر کند، خود هیات عمومی است.

این نماینده مجلس افزوده است: "به همین دلیل هیات عمومی ابتدا به صلاحیت خودش رای داد و بعد از اینکه به صلاحیتش رای داد، وارد محتوا شد و شکایت ما [علیه انتصاب سعید مرتضوی] را بررسی کرد و در نهایت شکایت نمایندگان را وارد دانست."

"حمایت جدی" دولت از مرتضوی

احمد توکلی و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس، پیشتر علیه انتصاب آقای مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری شکایت کرده بودند و رای دو روز پیش هیات عمومی این دیوان، در واکنش به همین شکایت صادر شد.

شکایت این نمایندگان پس از آن به دیوان تسلیم شد که طرح استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ، که مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی را منصوب می کند، قبل از جلسه استیضاح و به علت رایزنی های صورت گرفته در مجلس ناکام ماند.

نمایندگان معترض به انتصاب سعید مرتضوی، در طرح استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ایران نوشته بودند که این انتصاب "برخلاف مصالح کشور و معارض قانون و آسیب‌زننده به منافع ۳۳ میلیون کارگر زحمت‌کش و خانواده‌های آنان" است.

آنها تصریح کرده بودند: "وی در سمت قبلی خویش یعنی دادستان تهران متهم است، از حالت قضایی معلق شده و پرونده‌اش هنوز مفتوح است و در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فاجعه کهریزک، مقصر شناخته شده است."

سعید مرتضوی در زمان انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ دادستان تهران بود، اما در پی عملکرد خبرساز خود در جریان اعتراضات انتخاباتی، از این سمت برکنار شد و از قوه قضائیه به دولت رفت.

او از سوی دولت آقای احمدی‌نژاد ابتدا به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بعد به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد.

سعید مرتضوی در حوادث بعد از انتخابات، از سوی یک کمیسیون ویژه مجلس به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت‌شدگان روز ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک معرفی شد. او اتهاماتی را که در این زمینه علیه‌ وی مطرح شده‌است، رد می‌کند.

موضع گیری امروز محمدرضا رحیمی در مخالف با رای دیوان عدالت اداری علیه سعید مرتضوی، در شرایطی صورت می گیرد که وی ۱۰ روز پیش نیز بر "حمایت جدی" دولت از آقای مرتضوی تاکید کرده بود.

در همین ارتباط باشگاه خبرنگاران جوان، ساعاتی پیش گزارش کرده که آقای مرتضوي، در جلسه امروز هيات دولت حضور يافته است.

مطالب مرتبط