نگرانی از 'فعالیت های تروریستی ایران و القاعده' در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا

ایران و حزب الله حق نشر عکس ap
Image caption در این گزارش به حمایت ایران از گروه حزب الله اشاره شده است

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در ارتباط با وضعیت تروریسم در جهان، ایران را به عنوان "حامی ممتاز فعالیت های تروریستی" توصیف کرده که پول و سایر کمک ها را در اختیار "گروه های تروریستی و پیکارجو در سراسر خاورمیانه" قرار می دهد.

در این گزارش همچنین آمده است که گروه های وابسته به القاعده از طریق بهره برداری از فقر و ناآرامی در آسیب پذیرترین بخش های جهان، منبع تهدیدی فزاینده هستند.

ایران اولین بار در سال ۱۹۸۴ از سوی آمریکا به عنوان یک کشور حامی تروریسم طبقه بندی شد.

در گزارش تازه وزارت خارجه آمریکا که سه شنبه منتشر شد آمده است: "ایران همچنان یک حامی فعال دولتی تروریسم در سال ۲۰۱۱ بود و فعالیت های خود در ارتباط با تروریسم را افزایش داد."

در این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی ایران احتمالا می کوشد "از شرایط نامطمئن سیاسی در پی بهار عربی و همچنین در واکنش به آنچه تصور می شود فشار فزاینده خارجی بر تهران باشد سوءاستفاده کند."

براساس این گزارش توطئه ای برای کشتن سفیر عربستان سعودی در آمریکا که در ماه سپتامبر کشف شد "بار دیگر علاقه ایران به استفاده از تروریسم بین المللی – از جمله در ایالات متحده – را برای پیش بردن اهداف سیاست خارجی اش پررنگ کرد."

به نوشته این گزارش تهران همچنین به تامین سلاح و آموزش برای گروه های پیکارجو مثل حماس و سایر گروه های فلسطینی و همچنین گروه حزب الله لبنان ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این گزارش همچنین ایران را متهم می کند که به اعضای القاعده اجازه استفاده از خاک خود به عنوان مجرایی برای انتقال پول و عوامل القاعده به جنوب آسیا را داده است.

ایران در گذشته اتهامات مشابه آمریکا در ارتباط با حمایت تروریسم را رد کرده است.

القاعده و گروه های وابسته به آن

وزارت خارجه در این گزارش همچنین به طور مفصل به القاعده می پردازد.

این گزارش در ستایش از قتل اسامه بن لادن رهبر القاعده توسط کماندوهای آمریکایی در ماه ماه ۲۰۱۱ در پاکستان سخن می گوید و می نویسد که بن لادن در زمان مرگ "عمیقا درگیر هدایت عملیات (این گروه) و تعیین استراتژی آن بود."

در این گزارش سالانه که تسلیم کنگره می شود آمده است: "مرگ بن لادن و دیگر عوامل مهم القاعده این شبکه را به یک سیر نزولی انداخته که بازگرداندنش دشوار است."

اما هرچند شاید هسته مرکزی القاعده در یک سال گذشته ضعیف شده باشد اما "شاهد ظهور گروه های وابسته به آن در اطراف جهان بوده ایم."

دانیل بنجامین هماهنگ کننده امور مقابله با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد که گروه "القاعده در شبه جزیره عربی خطرناک ترین این گروه ها" است.

براساس گزارش وزارت خارجه مناطق تحت کنترل "القاعده در شبه جزیره عربی" در جنوب یمن گسترش یافته و این گروه از "ناآرامی در این کشور برای پیش بردن نقشه هایش علیه منافع منطقه ای و غربی بهره برداری می کند."

بنابه این گزارش وابستگان به القاعده همچنین در عراق مشغول فعالیت هستند و از خروج نیروهای آمریکایی از آنجا بهره برداری کرده اند.

وزارت خارجه آمریکا می نویسد که در سال ۲۰۱۱ بیش از ده هزار حمله تروریستی در سراسر جهان در ۷۰ کشور اتفاق افتاد که به مرگ ۱۲۵۰۰ نفر منجر شد. با این حال این کمترین رقم در پنج سال گذشته است و نسبت به سال ۲۰۰۷ ، ۲۹ درصد کاهش یافته است.

آقای بنجامین سال ۲۰۱۱ را "سالی خیلی مهم در مبارزه با تروریسم" توصیف کرد نه فقط به دلیل مرگ بن لادن، بلکه همچنین به دلیل بهار عربی، به طوری که میلیون ها نفر خواستار تغییر در خاورمیانه شدند بی آنکه به "جهان بینی آتش افروزانه القاعده" متوسل شوند.

او در مورد سوریه گفت تصور نمی شود شمار اعضای القاعده که در این کشور می جنگند زیاد باشد و افزود: "اما گروه بزرگتری از جنگجویان خارجی هستند که خیلی از آنها مستقیما به القاعده وابستگی ندارند و اکنون در سوریه هستند یا راهی این کشور هستند. و آشکارا این مساله باعث نگرانی همه کسانی است که از خشونت بیشتر در سوریه بیم دارند و همچنین نگران ثبات منطقه هستند."

مطالب مرتبط