جنتی: مشکلات اقتصادی جدی است

احمد جنتی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای جنتی می گوید که مشکلات اقتصادی جدی است و باید همه مسئولان برای حل آن بسیج شوند

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران مشکلات اقتصادی را "مشکل جدی و ویژه" توصیف کرده و گفته که این یک بحران سیاسی است که "آمریکا می‌خواهد با شکست ما در مسائل اقتصادی سلطه خود را بر اینجا (ایران) برگرداند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای جنتی در نماز جمعه تهران گفته که گرانی ها "یک موضوع گذرا و مقطعی" است اما این "مساله‌‌ای عادی نیست که از آن بگذریم تمام ملت، مسئولان و مردم مثل زمان جنگ که همه بسیج شدند باید درگیر این مساله باشند."

گرانی کالاها و افزایش قیمت کالاها به خصوص لبنیات و مرغ باعث شده تا مدیریت اقتصادی دولت زیر سئوال برود ولی دولت می گوید که تحریم ها عامل بروز این مشکلات است.

در ماههای اخیر به خصوص بعد از تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا، قیمت کالاها و ارز افزایش پیدا کرده است و مبادلات بانکی و خرید و فروش نفت به شدت دشوار شده است.

آقای جنتی گفته که "دشمن در جنگ‌های دیگر در عرصه‌های مختلف شکست خورده و اکنون به موفقیت در این جنگ چشم‌ دوخته است و ما باید این موضوع را به صورت یک جنگ بپذیریم."

افزایش مشکلات اقتصادی باعث شده تا مقامات حکومت ایران مردم را به صرفه جویی و خرید کالاهای داخلی تشویق کنند.

امام جمعه موقت تهران می گوید که "اگر این صرفه‌جویی‌ها صورت بگیرد قسمت زیادی از مشکل حل می‌شود. چرا آدم بیهوده خرج کند، چرا باید حتما در این شرایط سه رنگ میوه، شیرینی و شربت، در پذیرایی‌ها باشد. چه کسی گفته باید این‌گونه باشد."

نگرانی حکومت ایران این است که به دلیل کمبود برخی کالاها مردم به ذخیره کردن این کالاها بپردازند و کمبودها بیشتر شود.

آقای جنتی می گوید که "برخی متاسفانه در این شرایط خود را گم می‌کنند و اقدام به ذخیره‌سازی می‌کنند. اگر بگوییم این کار گناه است مبالغه نکرده‌ایم؛ چرا ذخیره‌سازی می‌کنید وقتی می‌گویند مثلا قند و شکر گران شده باید در مصرف صرفه‌جویی کرد."

به دلیل کمبود ارز برای واردات کالاها دولت سعی دارد تا مردم را تشویق به مصرف کالاهای داخلی کند اما برخی مردم می گویند که کالاهای داخلی یا کیفیت لازم را ندارد و یا قیمتش گران است.

امام جمعه موقت تهران می گوید که باید از تولیدات داخلی بیشتر استفاده شود و باید سرمایه‌ها در راستای تولید داخلی به کار بیافتد و از تولید داخلی حمایت شود تا "از این مقطع عبور کنیم."

مطالب مرتبط