عربستان از احمدی نژاد برای شرکت در اجلاس مکه دعوت کرد

نقشه ایران و عربستان حق نشر عکس b
Image caption روابط ایران و عربستان در چند سال اخیر به شدت تیره شده است

ایران اعلام کرده است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران برای شرکت در اجلاس اضطراری سران کشورهای اسلامی که به پیشنهاد پادشاه عربستان سعودی برگزار می شود، دعوت شده است.

محمد شیخان، سرپرست معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گفته که "سفیر عربستان در تهران دعوتنامه رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران را تقدیم کرده است."

اجلاس اضطراری سران کشورهای اسلامی اواخر مرداد ماه در مکه برگزار می شود و آقای شیخان گفته که هنوز تصمیم قطعی برای حضور در این اجلاس گرفته نشده است و "ابعاد حضور در این اجلاس در حال بررسی است."

محورهای اجلاس اضطراری سران کشورهای اسلامی اعلام نشده اما بنابر گزارش‌ها در این اجلاس مهمترین تحولات منطقه ای بررسی خواهد شد.

روابط ایران و عربستان در یک سال گذشته پرتنش بوده و مقام های دو طرف چندبار در سخنرانی ها و مصاحبه‌ها، یکدیگر را به برهم زدن امنیت منطقه متهم کرده اند.

مقام های ایرانی در دولت های پیشین اهمیت زیادی برای روابط با عربستان قائل بودند و دو کشور را دو بال جهان اسلام می خواندند اما در پاییز سال ۹۰ با اتهامی از سوی آمریکا مواجه شدند که ضربه ای اساسی به روابط شکننده دو کشور وارد کرد.

آمریکا ایران را متهم کرد که تلاش کرده تا سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را ترور کند؛ این خبر تاثیر منفی فوری بر روابط ایران و عربستان گذاشت.

مقامات قضایی آمریکا گفتند منصور ارباب سیر، یک شهروند آمریکایی دارای تابعیت ایرانی، هنگام برنامه ریزی برای ترور عادل عبدالجبیر، سفیر سعودی در واشنگتن دستگیر شده است.

به گفته منابع آمریکایی، آقای ارباب سیر با ارتباط با نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، در صدد سازمان دادن ترور آقای عبدالجبیر بوده است.

البته پیش از این ایران و عربستان در تابستان ۱۳۹۰ بر سر اعزام نیروهای سعودی به بحرین برای کمک به حل بحران اعتراضات در این کشور با هم اختلاف پیدا کرده بودند چنانکه ایران این اقدام را نقض تمامیت ارضی بحرین از سوی دولت سعودی خواند.

بعد از اتهام تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا، عربستان برای نخستین بار به شکل رسمی از ایران به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد.

علاوه بر این اعدام ۱۸ ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در عربستان در اوایل تیر ماه امسال دامنه اختلافات را بیشتر کرد.

اکنون نیز ایران و عربستان بر سر بحران سوریه با هم اختلاف دارند و ایران از حامیان اصلی بشار اسد رئیس جمهور سوریه است ولی خط مشی برخی مخالفان دولت سوریه به سیاستهای عربستان سعودی نزدیک است.

سوای اختلافاتی که دو کشور ایران و عربستان با هم دارند، ایران به عنوان رئیس دوره ای جنبش غیرمتعهدها اواخر تابستان امسال میزبان رهبران این کشورها است و اخیرا از پادشاه عربستان برای سفر به تهران دعوت کرده است.

مطالب مرتبط