پنج ایرانی از فهرست تحریم های اروپا خارج شدند

پرچم اتحادیه اروپا و ایران حق نشر عکس NA
Image caption پنج مدیر بانکی ایران از فهرست تحریم های اتحادیه اروپا خارج شده اند.

اتحادیه اروپا پنج مدیر بانکی ایران را از فهرست افراد تحریم شده خارج کرده است. این افراد نسبت به قرار گرفتن نامشان در فهرست تحریم ها اعتراض کرده بودند.

علی دیواندری (مدیر عامل بانک ملت)، عبدالناصر همتی (مدیر عامل بانک سینا)، محمدرضا مسگریان، سعید زوار و احمد عزیزی (بانک ملی لندن) از فهرست اشخاص تحت تحریم این اتحادیه خارج شده اند.

گزارش‌ها نشان می دهد که بعد از انتشار فهرست تحریم های اتحادیه اروپا، تعدادی از کسانی که نامشان در این فهرست قرار گرفته بودند، نسبت به قرار گرفتن در این فهرست اعتراض کرده اند.

برخی از آنها با گرفتن وکیل سعی کرده اند تا از طریق دادگاه اتحادیه اروپا را وادار کنند که نامشان را از فهرست افراد تحریم شده خارج کند.

روابط عمومی بانک سینا که مدیر عاملش عبدالناصر همتی در فهرست تحریم شده ها قرار داشت به خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا گفته که "شورای اتحادیه اروپا طی نامه‌ای به وکیل دکتر همتی اعلام کرد که این اسم از لیست تحریم شورا خارج شده است و اصل مطلب نیز در روزنامه رسمی شماره ۵۵ اتحادیه اروپا به چاپ رسیده است."

به گزارش روابط عمومی بانک سینا، پنج نفری که از لیست تحریم خارج شده‌اند هرکدام جداگانه در دادگاه اروپا اقامه دعوا کرده بودند و "شورا خود، تحریم را در مورد این افراد لغو کرده است."

اتحادیه اروپا تعدادی زیادی از مدیران دولتی و شرکت های ایرانی را در فهرست تحریم قرار داده است که گفته می شود در پرونده هسته ای و موشکی ایران دخیل بوده اند.

بخشی از این تحریم ها مربوط به دو سال پیش است که اتحادیه اروپا علیه ایران وضع کرد.

اولین دور گسترده تحریم های اروپایی پنجم مرداد ماه سال ۱۳۸۹ وضع شد که نام شصت و شش شرکت و شخص حقیقی را در بر می گرفت که گفته می شود به نحوی با برنامه های هسته ای یا موشکی ایران ارتباط دارند.

همان زمان گفته می شد این تحریم ها، شدید ترین تحریم هایی است که اتحادیه اروپا تاکنون علیه یک کشور خارجی اعمال کرده است.

بعد از این، فهرست افراد و شرکت های تحریم شده، طولانی تر شد و گستره تحریم ها به بانک مرکزی و صنعت نفت ایران نیز رسید.

در ماه‌های اخیر به خصوص بعد از تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا، قیمت کالاها و ارز افزایش پیدا کرده است و مبادلات بانکی و خرید و فروش نفت به شدت دشوار شده است.

مطالب مرتبط