۴۸ ایرانی در سوریه ربوده شدند

نقشه سوریه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گزارش شده که سرنشینان اتوبوس به وسیله افراد مسلح ربوده شده اند

سفارت ایران در سوریه تائید کرده که ۴۸ ایرانی در مسیر فرودگاه دمشق در سوریه ربوده شده اند.

بنابر گزارش‌ها، این افراد سوار یک اتوبوس بودند و در منطقه زینبیه به سمت فرودگاه بین المللی دمشق ربوده شدند.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا از دمشق گزارش داده که "مراجع رسمی مرتبط با "امور زائران در سوریه در حال برسی موضوع هستند."

خبرگزاری فارس نیز نوشته که اتوبوس حامل زائران ایرانی به وسیله "افراد مسلح" ربوده شده است.

"ارتش آزاد سوریه نقشی ندارد"

ریاض اسعد فرمانده ارتش آزاد سوریه به بی بی سی فارسی گفت که افراد این ارتش نقشی در ربودن زائران ایرانی در دمشق نداشته اند و او با تعرض به افراد غیرنظامی و غیرسیاسی مخالف است.

اما وی در عین حال افزود که به عقیده او زائر ایرانی در کار نیست بلکه عناصر اطلاعاتی و افسران نظامی ایرانی اند که در پوشش زائر و غیره در سوریه فعالند.

بنابر نوشته خبرگزاری فارس، افراد ربوده شده، صبح حدود ساعت ۱۱ به وقت محلی در حال بازگشت از دمشق به تهران و در مسیر فرودگاه بودند.

مهدی شهسواری مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت گفته که "زائران ایرانی ربوده شده در سوریه به صورت شخصی به این کشور سفر کرده بودند."

به گفته آقای شهسواری، باتوجه به شرایط ویژه سوریه ایران زائری در این کشور ندارد "با این حال از طریق وزارت امور خارجه و سفارت ایران در سوریه این مسئله را پیگیری می‌کنیم."

حضور کثیر زائران ایرانی در سوریه

گزارش‌های رسمی نشان می دهد که تا پیش از بحران در سوریه سالانه ۷۰۰ هزار زائر ایرانی برای زیارت به سوریه سفر می کردند اما با افزایش درگیری ها تعداد زائران به شدت کاهش پیدا کرده است.

پیش از این نیز تعدادی از ایرانیان از سوی مخالفان دولت سوریه ربوده شده بودند.

ایران و سوریه دو متحد استراتژیک یکدیگر در منطقه خاورمیانه محسوب می شوند که از ابتدای انقلاب اسلامی روابط محکم و پایداری با هم داشته اند.

از زمان آغاز اعتراضات در سوریه و سرکوب شدید معترضان از سوی حکومت بشار اسد، ایران و روسیه از مهمترین متحدان و حامیان حکومت او بوده اند.

مقامات و رسانه های دولتی ایران، همانند مقامات و رسانه های دولتی سوریه، مخالفان دولت آن کشور را "تروریست" توصیف می کنند و کشورهای غربی را عامل شکل گیری اعتراضات در سوریه می دانند.

دولت ایران از راه حل سیاسی برای بحران سوریه و اصلاحات در آن کشور به شرط ابقای بشار اسد حمایت و پیشنهاد کرده است که میزبان گفت و گو میان دولت سوریه و مخالفان حکومت آن کشور باشد.

مطالب مرتبط