استاندار تهران: تغییر مرجع برگزاری انتخابات به منزله دخالت ناظران خارجی است

حق نشر عکس FARS
Image caption آقای تمدن می گوید برگزاری انتخابات "شان قوه مجریه " است

استاندار تهران در واکنش به سخنان افرادی که حامی ایجاد تغییرات در نظام اجرایی انتخابات در ایران هستند صحبت از تغییر مجری انتخابات را همانند "سخن بیگانگان مبنی بر دخالت ناظران خارجی در برگزاری انتخابات" خواند.

مرتضی تمدن، استاندار تهران در گفتگو با ایسنا، تاکید کرد که برگزاری انتخابات "شان قوه مجریه است" و بر اساس قانون برگزاری انتخابات وظیفه دولت است.

موضوع لزوم یا عدم لزوم تغییر قوانین و قواعد انتخابات در ایران چندی است در محافل سیاسی مطرح می شود. حامیان قانون فعلی معتقدند بازنگری و تغییر دادن قانون انتخابات زیر سوال بردن تجربه ۳۰ ساله نظام جمهوری اسلامی در این باره تلقی می شود. این در حالیست که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان چندی پیش در گفت و گو با منابع خبری گفته بود اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت بر انتخابات را جزو وظایف شورای نگهبان قرار داده است اما درباره اجرای انتخابات صحبتی نکرده است "لذا اجرای انتخابات می تواند بر عهده هر بخش دیگری قرار بگیرد."

مبحث تغییر مجری انتخابات، سال گذشته در پی تذکر شفاهی علی مطهری در صحن علنی مجلس دوباره داغ شد. علی مطهری پیشنهاد داد که برگزاری انتخابات صرفا در اختیار دولت نباشد.

قبل از آن هم این بحث برای نخستین بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده بود اما به دلیل مخالفت‌ها اساسا از دستور کار این مجمع خارج شد.

این موضوع با استقبال برخی چهره های اصولگرا مانند محمدرضا باهنر مواجه شد اما محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی رییس جمهور بیش از ده روز پیش در واکنش به این طرح، دولت را در یادداشتی "نهاد اصلی حاکمیت در امور اجرایی و تمشیت کار هر کشور" خواند و نوشت "هر گونه تضعیف دولت تضعیف نظام جمهوری اسلامی است که بر خلاف سیره امام خمینی و رهبر معظم انقلاب اسلامی است."

آقای میر تاج الدینی در ادامه یادداشتش در دفاع از اجرای انتخابات توسط دولت نوشت: "اجرای انتخابات توسط دولت فی الواقع توسط نماینده مستقیم مردم انجام می پذیرد ثانیاً دولت در نظام جمهوری اسلامی که در رأس آن رییس جمهور قرار دارد با تنفیذ ولایت مطلقه فقیه مشروعیت پیدا کرده و امور کشور را به دست می گیرد و این جنبه انتخاب مردم و تنفیذ ولایت از اختصاصیات و ویژگی های دولت در نظام سیاسی جمهوری اسلامی است و منحصر به فرد هم می باشد. ثالثاً وزراء از جمله وزیر کشور که مجریان امور هستند با انتخاب رییس جمهور و رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی که منتخبان ملت هستند کارها را بدست گرفته اند و هر گونه نظارت در ادامه فعالیت و مدیریت آنها وجود دارد."

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور نیز حدود یک هفته پیش در حمایت از نظام فعلی انتخابات اظهار نظرهای مخالف را "غیرقانونی" خواند و گفت اگر قرار باشد انتخابات را مرجع دیگری غیر از قوه مجریه انجام دهد "تداخل قوا پیش می آید."

احتمال تعطیلی در جریان برگزاری نشست سران غیرمتعهدها

استاندار تهران در بخش دیگری از گفتگویش با ایسنا به این موضوع اشاره کرد که احتمال دارد تهران در روزهای برگزاری نشست سران جنبش غیر متعهد ها تعطیل باشد.

شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها از روز پنجم تا هشتم شهریور ماه در تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط