رونمایی از زندگی نامه تجدید نظر شده آیت الله خامنه‌ای در ایران

حق نشر عکس BBC World Service

کتاب زندگی نامه آیت الله علی خامنه ای، رهبر ۷۳ ساله ایران که در جریان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جمع آوری شده بود، پس از تجدید نظر و چاپ مجدد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رو نمایی شده است.

این کتاب "شرح اسم" نام دارد و به زندگی آیت الله علی خامنه ای از تولد او تا سال ۱۳۵۷ می پردازد. نویسنده این کتاب هدایت الله بهبودی و ناشر آن موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی وابسته به وزارت اطلاعات است.

محمد حسینی، وزیر ارشاد ایران در مراسم رونمایی مجدد از کتاب شرح اسم گفته است که "نمی‌توان گفت این کتاب حق مطلب را درباره مقام معظم رهبری ادا کرده است، ولی به هر حال آغازی است برای کارهای بزرگ‌تر."

علی‌اکبر رشاد، از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این مراسم از رهبر ایران تجلیل کرده و گفته است: "تنها کسی که بعد از امام عصر در تبیین دین و دفاع از اسلام ناب بسیار تلاش کرده‌اند و بزرگ‌ترین خدمات را به انجام رسانده‌اند، ایشان هستند و بعد از حضرت حجت مقرب‌ترین بنده خدا به بارگاهش هستند."

در جریان مراسم رونمایی مجدد از کتاب شرح اسم، از هدایت‌الله بهبودی نویسنده کتاب هم تقدیر شده است.

اواسط بهار سال جاری و همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، دفتر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که این کتاب "به دلیل وجود اغلاط مختلف تاریخی و غیر تاریخی" مورد تایید نیست.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در یکی از عکس‌های سری اول کتاب شرح اسم، آیت‌الله علی خامنه‌ای بدون ریش و سبیل دیده می‌شود

بر اساس این اطلاعیه، کتاب شرح اسم، "بر اساس بررسی‌های کارشناسانه‌ متعدد" موفق به دریافت مجوز نشر از این مؤسسه نشده بود.

دفتر حفظ و نشر آثار رهبر ایران در اطلاعیه خود نویسنده کتاب شرح اسم را "متعهد و توانا" خوانده بود اما در عین حال از نویسندگان و ناشران خواسته بود "از طریق هماهنگی با دفتر آیت الله خامنه ای" آثار مربوط به او را منتشر کنند.

پس از انتشار اطلاعیه دفتر آیت الله خامنه ای و همزمان با شامگاه روز اول نمایشگاه، ناشر کتاب شرح اسم از ادامه فروش کتاب خودداری کرده بود.

انتشار این کتاب زمانی خبرساز شد که خبرگزاری های ایران عکس های کمتر دیده شده آیت الله خامنه ای پیش از انقلاب بهمن را در این کتاب بازنشر کردند.

در یکی از این عکس‌ها آیت الله خامنه ای بدون ریش و سبیل دیده می شود. بر اساس گزارش رسانه های ایران این کتاب پیش از بازنگری نقل می‎کرد که پس از تراشیده شدن ریش آیت الله خامنه ای در زندان توسط دستگاه اصلاح برقی، او خطاب به افسر نگهبان گفته بود "الحمدالله؛ مدت‌ها بود چانه ام را ندیده بودم که دیدم."

انتشار تولیداتی همچون کتاب، فیلم و چاپ اسناد تاریخی درباره رهبران ایران بدون هماهنگی با دفتر او مرسوم نیست و در مواردی حتی پس از گرفتن مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اعتراض رسمی مواجه می شود.

دفتر حفظ آثار آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی پس از درگذشت او با هدف نظارت بر آثار تولید شده و تایید اسناد مربوط تشکیل شد، اما با آغاز رهبری آیت الله خامنه ای در ۲۳ سال پیش، دومین رهبر جمهوری اسلامی هم دفتری با همین عنوان و هدف تاسیس کرد.

مطالب مرتبط