هاشمی رفسنجانی: روابط خود را با دنیا تلطیف و تنش‌زدایی کنیم

هاشمی رفسنجانی حق نشر عکس hashemirafsanjani.ir
Image caption آقای هاشمی رفسنجانی بدون نام بردن از آقای احمدی نژاد از سیاست های دولت وی انتقاد کرده است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشیخص مصلحت نظام ایران گفته است که "مجموعه‌ای از عملکردها و سیاست‌ها امروز ما را به 'اقتصاد مقاومتی' رسانده و لازم است که راهکار جدید ابتدا به درستی تعریف و سپس کارشناسانه و مدبرانه سیاستگذاری گردد و مجری مناسب و صالحی اجرای آن را به عهده بگیرد."

به گزارش وبسایت خبرآنلاین، آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "اجرای اقتصاد مقاومتی، مجریانی کاردان، صالح و لایق می‌خواهد و امیدواریم با فراهم شدن شرایط لازم، زمینه تحقق این امر به وجود آید."

اقتصاد مقاومتی عنوان سیاستی است که بعد از تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا در ایران مطرح شد تا از طریق آن، این کشور بتواند از حلقه تحریم هایی که اکنون بانکداری و صنعت نفت این کشور را تحت فشار قرار داده، عبور کند.

در نتیجه تحریم های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، ایران با دشواری در فروش نفت و ارتباط بانکی با خارج از کشور مواجه شده است.

به گفته کارشناسان، در حالی که اقتصاد ایران طی دهه‌های اخیر به شدت به عواید نفتی وابسته شده، تحریم های فعلی نه تنها بر صادرات نفتی تاثیر گذاشته، بلکه دریافت ارز حاصل از صادرات را مختل کرده و هزینه واردات را نیز به شدت افزایش داده است.

کمبود برخی کالاهای مصرفی و مشکلات بازار ارز باعث شده تا دولت محدودیت هایی برای فروش ارز اعمال کند به این امید که با کاهش تقاضا برای خرید، بازار ارز را کنترل کرده و نیازهای وارداتی را نیز تامین کند.

آقای هاشمی رفسنجانی بدون نام بردن از کسی گفته که "ما نباید با درآمد سرشار نفتی سالیان گذشته به اینجا می‌رسیدیم، اما هم اکنون نیز اگر به درستی و مدبرانه عمل کنیم و روابط خود را با دنیا تلطیف کنیم و تنش‌زدایی را مبنای عمل قرار دهیم، می‌توانیم با توان مدیران با تجربه کشور و دلسوزان نظام از برهه حساس کنونی به خوبی گذر کنیم."

درآمدهای هنگفت نفتی

درآمدهای نفتی بعد از تشکیل دولت محمود احمدی نژاد هر ساله افزایش پیدا کرده است و گزارشهای رسمی نشان می دهد که دولت آقای احمدی نژاد تنها از محل صادرات نفت، بیشتر از ۶۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته است که تقریبا همه آن هزینه شده است.

این در حالی است که درآمد نفتی دولت هشت ساله اکبر هاشمی رفسنجانی (سالهای ۶۸ تا ۷۶) بیشتر از ۱۲۳ میلیارد دلار، درآمد نفتی دولت هشت ساله محمد خاتمی (۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴) بیشتر از ۱۷۲ میلیارد دلار بوده است.

حق نشر عکس Fars
Image caption کمتر از یک سال مانده به پایان عمر دولت آقای احمدی نژاد، گزارشها نشان می دهد که دولت وی تاکنون بیشتر از ۶۰۰ میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد داشته است

گزارش های رسمی نشان می دهد که درآمد نفتی دولت آقای احمدی نژاد تاکنون قابل قیاس با دولت های قبلی نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرده که "کسانی که با عملکرد، شعارها و اقدامات ضعیف خود موجبات ناامیدی و دلسردی مردم را فراهم کنند، در واقع به ریشه نظام ضربه می‌زنند و وظیفه ماست که از ناامیدی مردم جلوگیری کنیم."

آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ رقیب آقای احمدی نژاد بود ولی از وی شکست خورد.

در انتخابات ریاست جمهوری سه سال پیش نیز آقای احمدی نژاد، آقای هاشمی رفسنجانی را به حمایت سیاسی و مالی از رقبای خود به خصوص میرحسین موسوی متهم کرد.

در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و مناظره هایی که برای نامزدها در تلویزیون دولتی برنامه ریزی شد، آقای احمدی نژاد فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی را به طور تلویحی به فساد مالی متهم کرد و از برنامه ریزی آقای هاشمی رفسنجانی برای ناکامی سیاست های دولت سخن گفت.

اعضای خانواده هاشمی در ابتدا خواستار پاسخگویی در تلویزیون شدند، اما پس از اینکه این فرصت در اختیار آنها قرار نگرفت، آقای هاشمی رفسنجانی با نگارش نامه ای سرگشاده خطاب به آیت الله علنی خامنه ای، خواستار دخالت او برای جلوگیری از تخریب شخصیت افراد توسط برخی از نامزدهای انتخابات شد.

پس از فراگیر شدن اعتراضات مردمی به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد، و آغاز دستگیری های وسیع و سرکوب اعتراضات، آقای هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران (برای آخرین بار) به عنوان خطیب حاضر شد و با ارائه چند پیشنهاد، خواستار بازگشت آرامش به کشور شد.

آقای رفسنجانی در این خطبه از آسیب دیدن اعتماد عمومی مردم و وجود ابهامات درباره نتایج انتخابات سخن گفته بود.

شمار وسیعی از طرفداران آقای احمدی نژاد و هواداران آیت الله خامنه ای که آن زمان هنوز به طور کامل از آقای احمدی نژاد حمایت می کرد، نسبت به خطبه هاشمی رفسنجانی واکنش های منفی نشان دادند.

با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری در ایران بار دیگر بحث در باره آن بالا گرفته است و آقای هاشمی رفسنجانی گفته "مهمترین مظهر حضور مردم، انتخابات است و ما باید با فراهم کردن شرایط حضور کلیه جریان‌های وفادار به نظام و قانون اساسی در انتخابات، همدلی، وحدت و همبستگی داخلی را بیش از پیش در برابر دشمنان بالا ببریم."

مطالب مرتبط