مرور روزنامه های تهران؛ دوشنبه ۱۶ مرداد

حق نشر عکس a
Image caption طرح جمال رحمتی، اعتماد

روزنامه های امروز صبح از افزایش نرخ رسمی ارز نوشته و احتمال داده اند با این تصمیم تورم و گرانی افزایش گیرد. مخالفت با سفر احتمالی احمدی نژاد به سعودی و لندن، انتقاد از وضعیت روزنامه نگاری در ایران به مناسبت روز کارگر از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست. اولین مدال طلای المییک لندن نیز در صفحات اول این روزنامه ها منعکس شده است.

احتمال سفر احمدی نژاد به عربستان سعودی

حجت کاظمی در سرمقاله تهران امروز نوشته احتمال سفر رئیس جمهور به عربستان جهت شرکت در اجلاس اضطراری سران کنفرانس اسلامی در مکه مکرمه، بحث هایی را در محافل مختلف در پی داشته است که نویسنده خود اظهار نظر کرده که چنین سفری از سوی رئیس جمهور در چنین موقعیتی نمی‌تواند مناسب ارزیابی شود. سیاست خارجی و مجموعه تحرکات یک کشور در حوزه خارجی معطوف به تامین منافع ملی است و از این چشم‌انداز؛ به دلایل مختلف سفر به مکه و شرکت در چنین اجلاسی نمی‌تواند تامین کننده منافع ما تلقی شود.

نویسنده این مقاله در استدلال خود دو احتمال را به عنوان هدف عربستان از درخواست برگزاری اجلاس اضطراری مطرح کرده. یکی زمان درخواست برگزاری نشست در اواخر ماه رمضان که به فاصله اندکی با اجلاس غیرمتعهدها در تهران قرارست برپا شود تا این نشست را تحت الشعاع قرار دهد.

به نظر سرمقاله تهران امروز طبعا عربستان تمام تلاش خود را برای برگزاری باشکوه تر نشست مکه و از سوی دیگر ترغیب دیگران برای عدم حضور یا حضور سطح پایین در اجلاس تهران به کار خواهد بست تا از معانی نمادین این قدرت نمایی بر علیه ایران استفاده کند.

ماجرای جدائی ری از تهران

لیدا ایاز در گزارشی در اعتماد نوشته قرار نیست میز مذاکره‌یی تشکیل شود. هیچ یک از اعضای شورا و مسوولان استانداری حاضر نیستند از منافعی دست بکشند که گفته می‌شود پس از تعیین تکلیف اراضی ری نصیب مردم می‌شود. از سوی دیگر هوای ابری گفتمان بین دولت و شهرداری تهران هر روز تیره‌تر می‌شود و کسی هم حاضر نیست به‌طور علنی از بالا رفتن تنش در آخرین اختلاف بین این دو نهاد صحبت کند، به‌طوری که مرتضی طلایی، یکی از اعضای شورا، اذعان می‌کند: «دعوایی با کسی نداریم، خواستیم صحبت کنیم که آقایان رد کردند.»

به نوشته این گزارش در همین زمان معاون استاندار تهران اعلام کرده استاندار تهران دعوت چمران را نمی‌پذیرد و قرار است یک کار‌شناس از استانداری در جلسه علنی شورای شهر حضور پیدا کند. او گفت:‌ "همچنان بر جدایی ری از تهران اصرار داریم و به‌زودی شهردار آن را تعیین و اعلام می‌کنیم."

اعتماد نوشته یکی ادعا و دیگری رد می‌کند. موضوع درآمدهای ری که استانداری آن را بیش از رقم اعلامی شهرداری می‌داند، یکی از موارد اصلی مورد مناقشه بین شهرداری و دولت است. مرتضی طلایی در گفت‌وگو با «اعتماد» موضوع عنوان‌شده از سوی مسوولان استانداری را مبنی بر اینکه درآمدهای ری بیش از ۳۵ میلیارد تومان است، بی‌پایه و اساس عنوان می‌کند و معتقد است: "آقایان باید عدد و رقم و سند منطقی به روزنامه‌ها بدهند نه اینکه کلی‌گویی کنند"

روز خبرنگار

حسن محمدی در سرمقاله ابتکار به روزگار سخت و پرهزینه خبرنگاران اشاره کرده و نوشته سوال و نقد در محاق است و از کارکرد خود دور افتاده‌اند. «سوال» به تشویش اذهان عمومی و «نقد» به تخریب، تفسیر و تعبیر می‌شود. از یک‌طرف، مردم عملکرد خبرنگاران را متناسب با حجم دغدغه‌های خود نمی‌بینند، عملکرد آنان را محافظه‌کارانه و جانبدارانه تفسیر و تعبیر می‌نمایند و بر این اساس خبرنگاران را به صراحت، شجاعت و تیزی در نقد دعوت می‌کنند.

در این شرایط خبرنگار باید در مقابل مردمش که او را به صراحت و شجاعت دعوت می‌کنند، خجل باشد و زبان در کام گیرد، از هزار نکته ناگفته خود بگذرد و تنها به نشانه برخی بن‌بست‌ها و حساسیت‌ها سری تکان دهد.او نه فقط در بیان دغدغه‌های مردمش به لکنت افتاده که خود جزئی از دردداران و دغدغه‌داران جامعه خویش می‌باشد.

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

به نوشته این مقاله خلاصه حال خبرنگاری در روزگار ما کمی غریب است؛ خبرنگار که از نظر معیشت جزو کم‌درآمدترین‌ها به حساب می‌آید و اگر قرار باشد شرح روزانه‌ زندگی خود را روایت نماید، تمام صفحات روزنامه‌اش پر خواهد شد ولی دیدن حال و روز مردم لحظه شادی برای او نگذاشته‌است.

ارز گران تر، آمار تورم کمتر

علی دینی ترکمانی در سرمقاله جهان صنعت نوشته بانک مرکزی پیشتر از این هنگام اعلام نرخ ۱۲۲۶۰ ریالی می‌توانست کمی با تدبیرتر عمل کند و به جای اعلام نرخی که گویی به صورت میلیمتری و با پیچیده‌ترین فرمول‌ها و رابطه‌ها محاسبه شده است نرخ ارز را حول و حوش ۱۵ تا ۱۶ هزار ریال اعلام کند. اما باید پرسید علاوه بر این، تاثیر افزایش نرخ ارز بر اقتصاد و بازار ارز چه خواهد بود.

نویسنده پیش بینی کرده با عمل بانک مرکزی قیمت کالاهای وارداتی اساسی به میزان دست‌کم ۳۰ درصد افزایش یابد و در مقابل تقاضا برای ارز رسمی بیشتر از قبل محدود شود. در شرایط عادی اگر از محل افزایش قیمت کالاهای وارداتی به نرخ مرجع هزینه‌ها افزایش یابد و در قیمت تمام شده کالاها و خدمات سرریز شود نسبت قیمت کالاهای وارداتی به کالاهای خارجی به ضرر کالاهای داخلی افزایش می‌یابد بنابراین تقاضا برای کالاهای خارجی بیشتر می‌شود که به معنای افزایش تقاضا برای ارز در بازار آزاد خواهد بود.

و خلاصه این که:چنین سیاستی به معنای تایید فشارهایی است که در بازار ارز وجود دارد در واقع به معنای امکان‌ناپذیری بازگشت ارز در بازار آزاد به نرخ‌های پیشین است.

مرتضی کاظمی در سرمقاله دنیای اقتصاد به تدابیر ضد تحریمی اشاره کرده و نوشته گسترش فرآیند قیمت‌گذاری دولتی در ماه‌های اخیر، سیاستی است که شاهد گسترش آن با استناد به وضعیت و شرایط ویژه در اقتصاد کشور هستیم. این در حالی است که رساندن نرخ تورم به زیر پنج درصد، موفقیتی است که ده ها کشور دنیا به آن دست یافته‌اند و تقریبا در تمامی این کشورها «قیمت‌گذاری دولتی»، پدیده‌ای کاملا نامانوس و نامتعارف تلقی می‌شود.

نویسنده با اشاره به تشدید تحریم های تجاری علیه ایران نوشته این به دغدغه عمومی کارشناسان اقتصادی کشور تبدیل شده که باید تدابیر منطقی برای کنترل تاثیرات این تحریم‌ها بر اقتصاد ملی اندیشیده شود. یکی از نگرانی ها، واکنش‌های غیرکارشناسی محتمل به محدودیت‌های تحمیل‌شده به اقتصاد کشور است. تجربه نشان می‌دهد که دولت‌ها معمولا در چنین موقعیت‌هایی، هر چند با نیات خیرخواهانه، متاسفانه با دخالت‌های خود در سیستم‌های اقتصادی، باعث تشدید مشکلات شوند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده به جای تمرکز بر «بگیر و ببند» و نظارت‌های خارج از قاعده، می توان به استفاده از ابزارها و سیستم‌های اقتصادی مربوطه تمرکز کرد. تجربه نشان داده است که این ابزارهای ناکارآمد اگر چه بعضا در کوتاه‌مدت نتایجی به همراه داشته؛ اما در بلند مدت راهگشا نبوده و اساسا نقض غرض است.

محمدحسین روانبخش درستون طنز مردم سالاری نوشته ایران تنها کشور دنیا است که در آن اجناس مختلف یکباره بین ۲۰ تا ۸۰ درصد گران می شوند اما با این وجود، با همت و تلاش مسوولان، نرخ تورم نیم درصد – نیم درصد بالا می‌رود! این موضوع در علم اقتصاد محال است و در کشورهای دیگر، امکان ندارد از این آمارها اعلام شود اما شش هفت سالی است که در زمینه آمار در کشور ما معجزاتی از این دست بسیار اتفاق می افتد و برای همه ما زندگی با این معجزات عادی شده است.

خبرگزاریها اعلام کردند که بانک مرکزی در آمارش ،نرخ تورم را با افزایش ۵/۰ درصدی از ۴/۲۲ درصد به ۹/۲۲ درصد رسانده است.محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی اما درباره علت افزایش نرخ تورم گفت: افزایش آن بیشتر مربوط به بالا رفتن قیمت برخی از کالاهای اساسی می‌باشد که در ماه‌های اخیر این افزایش قیمت باعث افزایش ۵/۰ درصدی نرخ تورم شده است.

به نوشته مردم سالاری: مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی حرف درستی زد و گفت: به دلیل افزایش نرخ تورم، اجرای طرح حذف ۴ صفر از پول ملی تا سال ۹۳ منتفی است.خدا را شکر که در این مورد، رفتار مسوولان مثل همه جای دنیا منطقی است و می دانند که با این گرانی، تا سال آینده ممکن است احتیاج شود بیش‌از این حرفها صفر کم شود؛ به عبارت دیگر خودشان می‌دانند که این نرخ تورم فقط برای اعلام است و نمی‌شود خیلی بر مبنای آن برنامه‌ریزی کرد و باید واقعیت را گاهی در نظر گرفت، حتی اگر دردناک باشد !

این همه شورا برای چه

حسن محمدی در سرمقاله مردم سالاری از شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورایعالی امور ایرانیان خارج از کشور، شورای راهبردی سیاست خارجی، سازمان سینمایی، شورای عالی فضای مجازی نام برده و نوشته اخیرا هم شورای جدیدی با عنوان شورای دستگاه‌های نظارتی کشور، راه اندازی شده است.

حق نشر عکس mb2
Image caption کارتون حمید صوفی ، جام جم

نویسنده با اشاره به شورای راهبردی سیاست خارجی نوشته بعد از گذشت ۵سال خبری هم از عملکرد این شورا نه تنها در دسترس نیست بلکه تاثیری هم بر رفتار سیاست خارجی مان ندیدیم. شورای عالی فضای مجازی هم با یک فضاسازی رسانه ای متولد شد اما عملکرد این شورا و نقش و تاثیرش هنوز سراسر ابهام است وشورایعالی امور ایرانیان خارج از کشور هم که یکی از طنزهای روزگار ماست.

سرمقاله مردم سالاری در نهایت شورای دستگاه‌های نظارتی کشور را مبهم دانسته و نوشته هنوز مشخص نیست این شورا قرار است چه کمکی به نظارت در کشور بکند که سازمان‌های فوق از توان شان خارج بوده است؟ این شوراها قرار است چه باری را از دوش چه جایی بردارند؟ مردم با شنیدن چنین خبری اولین سوالی که به ذهن شان می‌رسد این است که واقعا قرار است با اینهمه شورا چه کار کنیم؟

ریزگردها و کار مجلس و دولت

اعتماد در گزارشی از مجلس، از زبان علی محمد احمدی، نماینده دهلران نوشته با توجه به بحث ریزگردها، اگرچه آقای محمدی‌زاده منشا این گرد و غبار را صرفا کشور عراق دانستند، اما بحث گرمایش زمین و زبانه‌های توفان خورشیدی از جمله عواملی هستند که در تشدید ریزگردها تاثیرگذارند. این پدیده مخرب آثار بهداشتی، اقتصادی و زیست‌محیطی زیادی برجا گذاشته است که باید از گسترش آثار آن جلوگیری شود. در زمان گسترش ریزگردها شاهد تعطیلی ادارات و مراکز آموزشی و همچنین مهاجرت‌های گسترده هستیم که مردم ناچار به ترک دیار و کاشانه خود شده‌اند. همچنین گسترش بیماری‌های قلبی - عروقی و تنفسی و آلرژیک را در بین گروه‌های آسیب‌پذیر مشاهده می‌کنیم.

به گزارش این روزنامه نماینده اهواز هم در سخنانی طولانی به بیان جزییات ناخوشایندی پرداخت که مردم شهرش روزانه با آن مواجه‌اند. سیدشریف حسینی اعتراض خود را با این جمله که تنها کاری که کرده‌ایم تغییر نام این پدیده از گرد و غبار به ریزگرد است، نشان داد. وی که با ارائه آمار مناطق خشک و ممنوعه بحرانی و روزهای درگیری مردم با ریزگرد سعی در نشان دادن عمق فاجعه مردم خوزستان داشت، گفت: «۳۶ درصد دشت‌های کشور به دلیل بیلان منفی، منطقه ممنوعه بحرانی اعلام شده است. همچنین بیش از ۸۰ درصد کشور در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد. تخریب و آلوده‌سازی تالاب‌های کشور از جمله تالاب‌های شادگان و تخریب تالاب گاوخونی، انتقال بی‌رویه آب از سرچشمه‌های کارون و کرخه و خشک شدن دریاچه ارومیه از مواردی است که وضعیت فعلی را رقم زده است.

تصادف وزیر راه

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روز؛ احسان گنجی، اعتماد

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد خبر داده که وزیر راه و شهرسازی، علی نیکزاد، صبح پنجشنبه ماشینش چپ کرد و از راه راست خارج شد. راستش چون ما آدم هستیم و دوزار انسانیت داریم صبر کردیم سلامت وزیر راه برگردد و حالا که جان سالم به در برده و به آمار تلفات جاده‌یی ایران اضافه نکرده، باید برای وزارت راه فاتحه بخوانیم که وزیر راهش در جاده کله می‌کند و آب از آب تکان نمی‌خورد.

طنز نویس اعتماد با اشاره به نوع ماشین وزیر نوشته با دارندگی و برازندگی موافقیم. اما خیال می‌کردیم وزیر دولت خدمتگزار و غیره برای اینکه شعارهای آقای احمدی‌نژاد زمین نماند دست‌کم اگر با خودروی پراید سفر نمی‌کند با سمند مسافرت کند اما وقتی عکس ماشین تویوتا لندکروز GXR شاید هم VXR به صورت گوجه کنار جاده چپ شده، دیدیم آقای نیکزاد که وزیر خدمتگزاری است خیلی خوش‌سلیقه است. چون اصولا این مدل تویوتا لندکروز را ما توی خیابان جردن می‌بینیم که آقازاده‌ها مشغول دور دوربازی هستند. وزیر راه و دور دوربازی؟

در ادامه این طنز آمده:ما اگر وزیر راه بودیم و بعد از این همه افتخارآفرینی ماشین‌مان در بین راه چپ می‌کرد یا خودمان را می‌زدیم به بی‌هوشی کامل و تا آخر دولت از کما درنمی‌آمدیم یا بلند می‌شدیم و از ماشین می‌آمدیم بیرون و سینه‌خیز از محل حادثه دور می‌شدیم و تا ۲۰ سال دیگر سر و کله‌مان آفتابی نمی‌شد یا استعفا می‌دادیم که استعفا دادن مقام مسوول در ایران شوخی دستی محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط