ایران میزبان اجلاس اضطراری کشورهای حامی حکومت بشار اسد می‌‌شود

حق نشر عکس Mehr
Image caption آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران از مهمترین حامیان بشار اسد محسوب می شود

مقام‌های ایرانی می‌گویند این کشور با هدف بررسی بحران فزاینده در سوریه، اواخر هفته جاری میزبان یک نشست اضطراری خواهد بود.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزارت امور خارجه ایران گفته است این نشست با حضور تعدادی از کشورهایی که "دارای مواضع اصولی و واقع بینانه در قبال تحولات این کشور هستند" پنج شنبه هفته جاری در تهران برگزار می‌شود.

ایران ناآرامی های در سوریه را به دخالت کشورهای غربی مرتبط می داند و می گوید که موضع اصولی این کشور حمایت از بقای حکومت بشار اسد و حمایت همزمان از اصلاحات در این کشور است.

مقام‌های ایرانی و در راس آنها آیت الله علی خامنه ای رهبر این کشور سوریه را "خط مقدم مقاومت" در برابر اسرائیل توصیف می‌کنند.

حکومت‌های ایران و سوریه مهمترین همپیمانان یکدیگر در جهان محسوب می‌شوند.

اعلام نشست اضطراری برای بررسی بحران سوریه در تهران همزمان با انتشار خبر فرار نخست وزیر این کشور و کشته شدن سه تن از گروگان‌های ایرانی در سوریه، منتشر می‌شود.

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که دعوتنامه شرکت در این نشست از طریق سفرا یا فرستادگان وی‍ژه برای مدعوین ارسال شده است و تاکنون بیش از ۱۰ کشور در سطوح مختلف برای حضور در این نشست اعلام آمادگی کرده اند.

مقام‌های ایرانی اشاره به کشورهای شرکت کننده در این نشست نکرده‌اند اما همزمان معاون وزارت خارجه ایران به روسیه از مهمترین حامیان حکومت بشار اسد سفر کرده و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در لبنان با مقام‌های بلندپایه این کشور دیدار کرده است.

ایران پیشتر پیشنهاد کرده بود که میان مخالفان حکومت بشار اسد و رژیم فعلی این کشور میانجیگری کند.

مقام‌های ایرانی احتمال داده‌اند که این میانجیگیری در جریان اجلاس غیرمتعهدها که اواخر تابستان در تهران برگزار می‌شود، عملی شود.

حسین امیرعبداللهیان معاون وزارت خارجه ایران گفته بشار اسد در حال حاضر اوضاع سوریه را "مدیریت میدانی می‌کند و ممکن است خود نتواند به اجلاس بیاید و یا اگر آمد هم نتواند بیشتر از زمان اجلاس در تهران بماند."

مطالب مرتبط