نخست وزیر سوریه گریخت

حق نشر عکس AFP

ریاض حجاب نخست وزیر سوریه، با ترک دمشق از حکومت سوریه جدا شده است. علاوه بر این گزارش‌های تایید نشده‌ای می‌گویند چند وزیر و مقام نظامی دیگر نیز همراه او گریخته‌اند.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، با اعلام خبر فرار ریاض حجاب افزوده که نخست‌وزیر پیشین از همکاری با حکومت بشار اسد دست کشیده است.

همزمان، ساعاتی پیش تلویزیون دولتی سوریه خبر از برکنار شدن ریاض حجاب از پست نخست وزیری سوریه داده است.

این تلویزیون اعلام کرده که عمر غلاونجی، یکی از معاونان حجاب ریاض، به عنوان سرپرست موقت نخست وزیری معرفی شده است.

پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر فرار آقای حجاب به اردن منتشر شده بود، اما تلویزیون دولتی اردن رسما حضور آقای حجاب در این کشور را تکذیب کرده است.

محمد العطری، سخنگوی آقای حجاب،گفته است که او از اردن راهی قطر خواهد شد.

آقای العطری از قول ریاض حجاب به تلویزیون الجزیره گفته است: "من امروز اعلام می‌کنم که به رژیم وحشت و کشتار پشت کرده و به صفوف قیام پیوسته‌ام." او در بیانیه خود سرکوب مخالفان به دست نیروهای دولتی را "جنایت جنگی، نسل‌کشی و کشتار وحشیانه" خوانده است.

آقای العطری، سخنگوی نخست وزیر پیشین سوریه، گفته است حال که مقامی چنین بلندپایه از قدرت کناره گرفته است دیگران که در رتبه‌های پایین‌تری هستند "هیچ بهانه‌ای برای وفادارای به رژیم ندارند."

فراری‌های بیشتر؟

ارتش آزاد سوریه نیز اعلام کرده است که سه وزیر کابینه آقای حجاب او را در گریزش به اردن همراهی می‌کرده‌اند. از هویت وزرای فراری اطلاعی در دست نیست.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یکی از اعضای شورای ملی سوریه، از سازمان‌های سیاسی عمده مخالف حکومت، گفته است که دو وزیر و سه مقام نظامی با همکاری ارتش آزاد سوریه به اردن گریخته‌اند.

سخنگوی آقای حجاب گفته است فرار او به دلایل امنیتی چندین بار به تعویق افتاده بود.

به گفته وی دولت دو انتخاب به آقای حجاب داده بود، پذیرفتن پست نخست‌وزیری و یا مرگ. سخنگوی آقای حجاب می‌گوید او راه سومی را انتخاب کرد که به فروپاشی رژیم از درون کمک کند.

آقای ریاض در بیانیه‌اش، که توسط سخنگویش خوانده شد، گفته است به "انقلاب آزادی و کرامت" پیوسته و اعلام کرده است: "من از امروز یکی از سربازان این انقلاب مبارک هستم."

فرار مقامات سوری در ماه اخیر و با تشدید بحران بیشتر شده است.

دو عضو مجلس، که نماینده شهر درعا بودند، اولین مقاماتی بودند که در آوریل ۲۰۱۱ با ترک سوریه جدایی خود از رژیم حاکم را اعلام کردند.

تا کنون بیشترین مقامات عالی رتبه‌ای که به حکومت اسد پشت کرده‌اند از میان مقامات نظامی و امنیتی بوده‌اند.

اخوان المسلمین سوریه با انتشار بیانیه‌ای از عمل اخیر ریاض حجاب استقبال کرده است.

کاخ سفید هم جدایی نخست‌وزیر از حکومت را نشانه تضعیف قدرت بشار اسد دانسته و روند تحولات را به نفع "مخالفان و مردم" تلقی کرده است.

مطالب مرتبط