وزارت کشور ایران: دو حزب اصلاح طلب اجازه شرکت در انتخابات ندارند

Image caption وزارت کشور ایران مطابق قوانین این کشور مجری انتخابات ریاست جمهوری است و فعالیت احزاب با مجوز آن صورت می‌گیرد

وزارت کشور ایران اعلام کرده است که دو حزب اصلاح طلب این کشور که پیشتر توسط دولت محمود احمدی نژاد منحل شده اند، اجازه حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که کمتر از یک سال دیگر برگزار می شود، ندارند.

به گفته صولت مرتضوی، معاون سیاسی وزارت کشور ایران، این دو حزب، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی است.

این دو حزب از فراگیر ترین جریان های سیاسی اصلاح در ایران است که پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد منجر شد، از سوی وزارت کشور ایران منحل اعلام شد.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ خورشیدی از به هم پیوستن ۷ گروه مخفی که با حکومت شاه مبارزه می کردند و دارای اعتقاد مذهبی مورد تایید آیت الله خمینی بودند، به وجود آمد.

حزب مشارکت ایران اسلامی به دبیرکلی محسن میردامادی (از دانشجویان تسخیر کننده سفارت آمریکا) هم از از فراگیرترین و اصلی ترین احزاب اصلاح طلب ایران محسوب می شود که متشکل از سیاستمداران همراه، وزیران و مدیران دولت محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران است.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شماری از چهره های نزدیک به این دو تشکل اصلاح طلب از جمله دبیرکل حزب مشارکت، دادگاهی و روانه زندان شدند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باید اوایل سال آینده خورشیدی برگزار شود.

در حالی که میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران که جریان های اصلاح طلب از آنها حمایت می کردند، در حبس خانگی به سر می برند، برخی از چهره های سیاسی اصلاح‌طلبان از آمادگی مجدد این طیف برای حضور در انتخابات پیش رو خبر داده اند.

برخی از مقام های سیاسی فعلی ایران و شماری از شخصیت های نظامی این کشور تاکنون موضع گیرهای صریحی علیه فعالیت های سیاسی اصلاح طلبان داشته اند.

به گفته وزارت کشور ایران که مجری انتخابات است، جدول زمان بندی این دوره از انتخابات ریاست جمهوری این کشور آماده شده و به محض تصمیم گیری شورای نگهبان که ناظر انتخابات ریاست جمهوری ایران است، اعلام می‌شود.

مطالب مرتبط