صادق خرازی: اصلاح طلبان می‌توانستند بشار اسد را وادار به اصلاحات کنند

حق نشر عکس Aseman magazine
Image caption صادق خرازی مدتی سفیر دولت محمد خاتمی در فرانسه بوده است

صادق خرازی، معاون وزارت امور خارجه ایران در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و از سرشناس‌ترین دیپلمات‌های اصلاح‌طلب این کشور گفته است که اگر این طیف سیاسی هنوز در قدرت بودند، "راحت تر می‌توانستند بشار اسد رئیس جمهور فعلی سوریه را وادار به اصلاحات کنند".

آقای خرازی در گفت و گو با هفته نامه آسمان که در تهران منتشر می شود از سیاست های دولت محمود احمدی نژاد به تندی انتقاد کرده و گفته است که در این دوره "آن متانت و عقلانیت که در کلام امام و رهبری بود دیگر کمتر دیده شد، اما با این حال در سیاست ها تغییری آنچنانی ایجاد نشده است چون سیاست خاورمیانه ای را رهبری تعیین می کنند. در خیلی جاها اگر رهبری حضور نداشتند دولت می خواست به گونه دیگری عمل کند."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران سوریه را "خط مقدم مقاومت" در برابر اسرائیل خوانده و در نماز جمعه تهران اعلام کرده که ایران از نیروهایی که علیه اسرائیل فعالیت می کنند، حمایت خواهد کرد.

معاون پیشین وزارت امور خارجه ایران در توضیح این که دولت محمود احمدی نژاد چگونه می خواست عمل کند، گفت که این دولت "خیلی تمایل به دولت امروز عراق نداشت. فشارهایی که آمریکایی ها و غرب و اعراب منطقه برای تعویض دولت عراق اعمال می کردند منجر به وادادگی شده بود. در قبال مسائل منطقه به گونه و جور دیگر فکر می کنند یک تناقض جدی بین کلام و عمل آقایان وجود دارد."

صادق خرازی گفته است که اگر اصلاح طلبان ایران هنوز بر سر قدرت بودند شاید می توانستند راحت تر با اسد صحبت کنند و او را به انجام اصلاحات وادار کنند.

آقای خرازی می گوید که دولت محمود احمدی نژاد شاید انگیزه این کار را نداشته باشد و شاید اعتقادی به این موضوع ندارد. "ما می توانستیم پلی بین دولت و معارضان برقرار کنیم."

معاون پیشین وزارت امور خارجه ایران سوریه را "عمق سیاست استراتژیک ایران در عمق مناسبات خاورمیانه" خوانده و گفته "سوریه عقبه مقاومت ماست."

آقای خرازی پیش بینی کرده "در صورتی که بشار اسد ۶ تا ۷ ماه دیگر مقاومت کند، خاورمیانه چهره دیگری خواهد یافت و کشورهای مخالف وی مجبور می شوند رابطه جدیدی با اسد تعریف کنند."

مطالب مرتبط