وزیر خارجه ایران: بعضی از ربوده شدگان ایرانی در سوریه نظامیان بازنشسته هستند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وزیر خارجه ایران از تلاش های صورت گرفته برای آزادی ربوده شدگان ایرانی در سوریه سخن گفته و از مسئولان دولتی خواسته است به محتوای اظهارات خود درباره دولت های همسایه توجه کنند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که به منظور درخواست از مقامات ترکیه برای کمک به آزادی شهروندان ایرانی ربوده شده در سوریه به آنکارا سفر کرده بود، تاکید کرده است که ربوده شدگان از اعضای سازمان های نظامی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی نیستند و تنها برای زیارت اماکن مذهبی شیعیان به سوریه سفر کرده بودند.

روز شنبه این هفته گزارش شد که گروه های مسلح مخالف حکومت سوریه بیش از چهل شهروند ایرانی را در دمشق، پایتخت این کشور، به گروگان گرفته و گفته اند که این افراد اعضای سپاه پاسداران هستند که به منظور کمک نظامی و اطلاعاتی به نیروهای دولتی به این کشور اعزام شده بودند.

ربایندگان بعدا فیلمی را از این گروه از مردان ایرانی منتشر کردند و در آن اوراق هویت بعضی از ربوده شدگان را برای اثبات عضویت آنان در نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و مجوز حمل سلاح در برابر دوربین به نمایش گذاشتند.

به گزارش خبرآنلاین، آقای صالحی گفته است که فیلمی که در مورد این افراد پخش شد، نشان می دهد که آنان زائر بوده اند و هنگامی که اتوبوس آنها همراه با دو اتوبوس دیگر حامل زائران عازم فرودگاه دمشق بود، مردان مسلح این اتوبوس را متوقف کردند و سرنشینان آن را با خود بردند.

آقای صالحی گفته است که در گفتگو با مقامات ترکیه، ضمن تکذیب وابستگی ربوده شدگان به سپاه پاسداران، گفته است که بعضی از این افراد، از بازنشستگان سپاه و ارتش هستند که در چارچوب اعزام بازنشستگان ادارات مختلف جمهوری اسلامی، برای زیارت به سوریه اعزام شده بودند.

وزیر خارجه توضیح داده است که "برای مدتی بود که زائرین به سوریه نمی رفتند، اما از زمانی که دمشق آرام شد، مجددا آغاز به اعزام زائرین کردیم و بازنشستگان ادارات مختلف از سپاه و وزارتخانه های دیگر به نوبت در لیست زائران قرار گرفتند."

حق نشر عکس AFP
Image caption ربایندگان با نشان دادن کارت شناسایی گروگانها بعضی از آنان را ماموران نظامی و اطلاعاتی ایران معرفی کردند

در پی انتشار خبر ربوده شدن این گروه از شهروندان ایرانی در دمشق، به نقل ازمهدی شهسواری، یکی از مقامات سازمان حج و زیارت گزارش شد که با توجه به شرایط خاص سوریه در حال حاضر، این سازمان گروه های زائر به آن کشور اعزام نمی کند و ربوده شدگان زائرانی هستند که به صورت شخصی به سوریه سفر کرده بودند.

وزیر خارجه ایران در مورد علت درخواست کمک از ترکیه، گفته است که دولت آن کشور پیشتر برای آزادی ایرانیانی که در گروگان گروه های مخالف حکومت سوریه بودند کمک کرده بود. آقای صالحی در عین حال تصریح کرد که "گروه های معارضین در سوریه" یکپارچه نیستند و اگرچه انتظار نمی رود دولت ترکیه به همه آنها دسترسی داشته باشد اما مقامات ترکیه قول داده اند تمامی تلاششان را به کار گیرند.

آقای صالحی گفته است که با دولت قطر نیز، که با برخی از مخالفان حکومت سوریه ارتباط هایی دارد، در تماس بوده و از آنان برای آزادی شهروندان ربوده شده ایرانی در سوریه کمک خواسته است.

"برخی اظهارنظرهای" مسئولان ایران

حق نشر عکس khabaronline
Image caption فیروزآبادی به دولت های ترکیه، عربستان و قطر در مورد حمایت از مخالفان حکومت سوریه هشدار داده بود

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگاران، تاکید کرد که اختلاف نظر دولت های ایران و ترکیه در برخی موارد، تاثیری بر روابط آنها نمی گذارد و افزود: "دولتمردان ترکیه علاقه فراوانی به همتایان خود در ایران دارند و ما نیز دولتی را که در ترکیه روی کار است، دولتی شایسته و دلسوز برای ملت خود می دانیم."

وی در عین حال گفت "مقامات ترکیه از برخی اظهارنظرهایی که در ایران شده گلایه هایی داشتند و باید گفت که هیچ مقام ترکیه و مسئولین حکومتی هیچگاه موضع منفی راجع به ایران نداشته است."

علی اکبر صالحی گفت که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، نسبت به "برخی اظهارنظرهایی که در ایران شده واکنشی نشان داده" و افزود: "خواهش ما از عزیزان مسئول در رده ها و سطوح مختلف این است که رعایت برخی مسایل و جنبه های مختلف را داشته باشند."

آقای صالحی از فرد خاصی نام نبرد اما اخیرا سرلشکر بسیجی حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، دولت های ترکیه، قطر و عربستان سعودی را به دلیل موضعگیری آنان در قبال بحران سیاسی سوریه هدف انتفاد قرار داد که واکنش برخی منابع دولتی و رسانه های خبری ترکیه را در پی آورد.

آقای فیروزآبادی در مصاحبه با وبسایت سپاه نیوز که روز دوشنبه این هفته انتشار یافت، مقابله مخالفان حکومت سوریه با نیروهای دولتی را "فجایعی" نام داد که توسط دشمنان سوریه به وقوع می پیوندد و افزود: "آل‌سعود، قطر و ترکیه مسئول خون هایی هستند که در خاک سوریه ریخته می شود."

این مقام نظامی با متهم کردن آمریکا به جنگ طلبی و خشونت طلبی، اظهار داشت: "مبادا ترکیه، عربستان و قطر قربانی ترویج تروریسم القاعده شوند و ما از این بابت به دوستانمان هشدار می دهیم."

حق نشر عکس AFP
Image caption مخالفان حکومت سوریه نیروهای دولتی را به کاربرد تسلیحات سنگین علیه مناطق غیرنظامی متهم کرده اند

در مورد اقدامات دیگری که برای آزادی ربوده شدگان ایرانی در سوریه صورت گرفته، وزیر خارجه ایران گفته است که با ارسال نامه ای برای دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار کمک او در این مورد شده است. آقای صالحی همچنین از تلاش برای آزادی کارکنان ربوده شده هلال احمر ایران در لیبی خبر داد.

در خبر دیگری در مورد شهروندان ربوده شده ایرانی در سوریه، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، در مصاحبه مطبوعاتی شامگاه گذشته در سفارت ایران در دمشق، "آمریکا و متحدانش" را مسئول حفظ جان زائران ایرانی دانست و گفت "همه طرف هایی که حامی گروه های ننگین تروریست در سوریه هستند، شریک مستقیم در اینگونه اقدامات تروریستی محسوب می شوند."

مقامات و رسانه های دولتی جمهوری اسلامی، به تبعیت از دولت و رسانه های دولتی سوریه، مخالفان حکومت آن کشور را تروریست نام داده و عامل کشتار مردم سوریه می دانند و آقای جلیلی نیز گفته است: "سئوالی که از آمریکا می پرسیم این است که از آنجایی که خوب می داند افراد مسلح ملت سوریه را می کشند، پس چگونه از این افراد مسلح حمایت می کند؟"

وزارت خارجه جمهوری نیز پیشتر با احضار کاردار سفارت سوئیس - حافظ منافع آمریکا در ایران - آمریکا را مسئول ربودن شهروندانی ایرانی به دست مخالفان حکومت سوریه معرفی کرده بود اما وزارت خارجه آمریکا چنین اتهامی را "بی معنی" توصیف کرده است.

گروه ها و کشورهای مخالف حکومت سوریه و برخی سازمان های بین المللی، نیروهای دولتی این کشور را به حمله به غیرنظامیان و کاربرد تسلیحات سنگین علیه مناطق شهری متهم کرده و گفته اند که طی هفده ماهی که از حرکت اعتراضی علیه بشار اسد گذشته، تا کنون حدود هفده هزار تن از شهروندان سوری کشته شده اند.

مطالب مرتبط