دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران وارد بغداد شد

حق نشر عکس Getty
Image caption تصاویر پخش شده از این دیدار اولین تصاویر بشار اسد پس از چند هفته غیبت در رسانه ها است

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران وارد بغداد، پایتخت عراق شده است. او پیش از ترک دمشق به مقصد بغداد گفته بود که ایران "تمامی تلاش" خود را برای آزادی شهروندان ربوده شده این کشور در سوریه به کار می گیرد.

این سفر در ادامه دیدار آقای جلیلی از لبنان و سوریه و در بحبوحه بحران سیاسی در سوریه انجام می شود.

آقای جلیلی طی یک روز گذشته با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، از مهمترین گروه های منطقه ای تحت حمایت ایران و بشار اسد، رئیس جمهور سوریه که متحد استراتژیک ایران محسوب می شود، دیدار کرده است.

دیدار سعید جلیلی از لبنان، سوریه و عراق در آستانه برگزاری اجلاس کشورهای حامی بشار اسد در ایران انجام می شود.

به گفته مقام های وزارت امور خارجه ایران، این کشور در روز پنجشنبه میزبان ۱۰ کشور حامی حکومت بشار اسد است که قرار است طی آن درباره مسائل سوریه "مشورت" شود.

آقای جلیلی گفته است: "سپردن سرنوشت مردم سوریه به دست خودشان" از مهمترین دستور کارهای این نشست است.

قرار است آقای جلیلی در عراق با مقام های بلندپایه سیاسی این کشور و همچنین رهبران گروه های سیاسی تحت حمایت ایران از جمله ابراهیم جعفری، رئیس فراکسیون اتحاد ملی و عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق دیدار و گفتگو کند.

سفر روز گذشته آقای جلیلی به لبنان با حاشیه هایی همراه بوده است.

در واکنش به این سفر و اظهارات او در مورد سوریه، ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه این کشور، با اشاره به کمبود و گرانی مرغ در ایران گفته بود: بهتر است آقای جلیلی به جای پخش انبار تسلیحات ایران در نقاط مختلف، به مسائل داخلی کشور خود مانند قیام مرغی و فشار بر مردم فقیر بپردازد.

سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان هم که از مخالفان بشار اسد است، از سفر آقای جلیلی انتقاد کرده و گفته بود "در زمانی که مردم سوریه با شنیع ترین کشتار و ویرانی به دست رژیم بشار اسد و حامیان خارجی او دست به گریبان هستند" نمی‌توان به این مقام ایرانی خوشامد گفت.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران سوریه را "خط مقدم مقاومت" در برابر اسرائیل خوانده و سعید جلیلی هم دیروز در جریان دیدار با بشار اسد گفت که "ایران نمی گذارد محور مقاومت که سوریه ضلع اصلی آن است، شکسته شود."

در حالی که سرکوب شدید مخالفان دولت سوریه که از آن با "کشتار مردم" یاد می شود، حکومت بشار اسد را با محکومیت‌های جهانی رو به رو کرده، ایران یکی از مهمترین و از معدود حامیان رژیم آقای اسد در جهان محسوب می شود.

این حمایت به سرد شدن روابط ایران با برخی از همسایگانش از جمله ترکیه انجامیده است. همزمان با سفر منطقه‌ای سعید جلیلی، علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران برای گفت و گو درباره مسائل سوریه و رایزنی درباره شهروندان ربوده شده ایرانی، به ترکیه سفر کرده است.

مطالب مرتبط