بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ١٩ مرداد

روزنامه شرق حق نشر عکس a

بیشتر روزنامه های امروز در صفحه اول به مساله ادامه تنش در تعیین نرخ ارز توسط دولت و نگرانی های اقتصادی توجه نشان داده اند و روزنامه کیهان از آنچه« خروش یکپارچه مردم مصر» نامیده استقبال کرده است.

روزنامه کیهان با این توضیح که «در واکنش به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در صحرای سینا صورت گرفت» در عنوان اول خود نوشته «خروش یکپارچه مردم مصرعلیه پیمان کمپ دیوید».

روزنامه شرق با این اشاره که «تصمیم ارزی عمر ۴ روزه داشت» در عنوان اول خود نوشته «ارز مرجع همان ۱۲۲۶ تومان» و روزنامه مردم سالاری با این خبر که « افزایش نرخ ارز مرجع منتفی شد» تیتر زده «‫آزمون و خطای ارزی دولت» و روزنامه دنیای اقتصاد با روتیتر «نشانه‌های تجدید نظر در استراتژی ارزی دولت» در عنوان اول خود پرسیده« تغییر ارز مرجع منتفی شد؟»

روزنامه جهان صنعت با این اشاره که در نشست کارگروه ارزی چه گذشت، در عنوان اول خود نوشته « مخالفت با افزایش نرخ ارز مرجع» روزنامه ابتکار با روتیتر« از صندوق توسعه ملی تا بانک مرکزی» در عنوان اول خود نوشته«‫ تلاش مجلس برای تغییر اختیارات اقتصادی رئیس‌جمهور» و روزنامه آرمان روابط عمومی در عنوان اول خود خبر داده که «در زمان برگزاری اجلاس جنبش غیرمتعهدها» « تهران هفتم تا یازدهم شهریور تعطیل

است».

همین روزنامه در عنوانی دیگر با نقل این جمله اکبر هاشمی رفسنجانی که «نقد دلسوزانه از سوی برخی محافل افراطی تحمل نمی‌شود» در عنوان اول خود نوشته است «آیت‌الله هاشمی: جامعه از من توقع دارد.»

تعطیلی پایتخت برای اجلاس غیر تعهد ها

روزنامه کیهان خبری دارد با عنوان «تعطیلی ۵ روزه تهران در زمان برگزاری اجلاس غیرمتعهدها »که شاید جالب تر از مطلب یادداشت روز کیهان باشد.

بنا بر نوشته کیهان، محمود احمدی نژاد در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت از تصویب تعطیلی تهران در ایام برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در تهران خبر داده است.
بنا بر این خبر به مناسبت برگزاری این اجلاس غیر متعهد ها تهران روزهای سه شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه و شنبه که از هفتم تا یازدهم شهریور است، تعطیل خواهد بود.
بنا بر خبر کیهان تصمیم تعطیل ۴ روزه پایتخت کشور برای برگزاری هر چه آرامتر این اجلاس گرفته شد.

بنا بر این خبر در حالی که فقط سه هفته تا برگزاری اجلاس مانده هنوز معلوم نیست کشورها در چه سطحی در کنفرانس شرکت می کنند.

بار دگر عدالت

روزنامه تهران امروز یادداشتی دارد با عنوان «تو عدالت را «شعار» ندادی»که رضا صیادی به مناسبت نزدیک شدن به شب ۲۱ رمضان نوشته شده است. 
نویسنده با مورد پرسش قرار دادن ادعای عدالت در جامعه می نویسد « امروز چقدر به این هدف آرمانی رسیدیم؟ مدیران ما درست در جای خود ایستاده‌اند؟ قیمت‌های ما در جای خود قرار دارد؟ جوانان ما جایگاه حقیقی خود را دارند؟ اقتصاد و سیاست و فرهنگ و اجتماع ما در جایگاهی که لیاقت دارند، قرار گرفته‌اند؟ حالا اگر در ترازوی قضاوت، کفه آنهایی که در جای خود نیستند سنگینی کند، جامعه چقدر با عدالت فاصله دارد؟»

یادداشت نویس تهران امروز بلافاصله توضیح داده است که « بدون تعارف باید بگوییم که عدالت در این سال‌های اخیر تبدیل به کالای لوکسی شده که هر مدیری برای آنکه توانمندی‌اش را ثابت کند به آن پناه می‌برد و عدالت را خرج خودش می‌کند»

مدال های رنگارنگ شادی

روزنامه ابتکار یادداشتی دارد با عنوان«‫به این مدال‌ها نیاز داشتیم» که ‫سیدعلی محقق نوشته است.

آقای محقق می نویسد « گرچه المپیک لندن برای ایرانیان سرد و بی‌رمق آغاز شد اما این روزها کسب مدال‌های رنگارنگ طلا، نقره و برنزِ پسران کشتی‌گیر و وزنه‌بردار کشور، برق شادی و رنگ لبخند را به چهره‌های منتظر ۷۵ میلیون ایرانی بازگردانده‌است و از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق کشور، همه نگاه‌ها به لندن دوخته شده است. »

یادداشت نویس ابتکار می نویسد« مدال‌های رنگین این پسران ایرانی باعث شده‌است تا حسرت ملی چند روزه‌ای که مهمان خانه‌ها شده بود با شادمانی و غرور ملی عوض شود و در کوچه و خیابان، پرس‌وجو درباره قیمت مرغ و دلار جای خود را به کنجکاوی درباره تازه‌ترین خبرها از لندن و آخرین مدالها بدهد.»

تحریم اقتصادی یا اقتصاد تحریمی

حق نشر عکس a

رونامه مردم سالاری یادداشتی دارد با عنوان «‫ تحریم اقتصادی و اقتصاد تحریمی.» ‫حسین ثابتی عبدلیان در این یادداشت نوشته است « با اجرائی شدن تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ایران پرسش بسیار مهمی که مطرح می‌شود آن است که با اجرای این تحریم‌ها آیا دامنه دخالت دولت در پهنه اقتصاد به مدیریت بیشتر و در نهایت دخالت بیشتر آن در این پهنه خواهد انجامید یا در بحران کنونی، دولت خواهد کوشید تا به قطار خصوصی‌سازی شتاب بیشتری ببخشد؟»

یادداشت نویس مردم سالاری می نویسد « اما آن چه روشن است آن است که دولت تا به امروز برنامه مدون و سیاست اقتصادی برنامه داری را برای رویارویی با مساله‌ای به حساسیت تحریم‌ها ارائه نداده است. ورود بخش خصوصی به حوزه صادرات نفتی حرکت هوشمندانه‌‌ای بود که در راستای دور زدن سد تحریم‌ها انجام گرفت؛ اما در دیگر بخش‌های اقتصادی کشور، مردم به راستی خلاء ناشی از برنامه‌ریزی صحیح را آشکارا احساس می‌کنند. اقتصادی که مورد بایکوت و تحریم قرار می‌گیرد شدیدا نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق پولی و مالی است.

مردم در یک اقتصاد تحریمی می‌توانند شرایطی به مراتب بدتر از یک اقتصاد جنگی را تجربه کنند. »

چند پرسش اقتصادی

روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی دارد با عنوان پرسش‌های روز اقتصاد ایران که احمد میرمطهری اقتصاددان آن را نوشته است. 
این اقتصاد دان می نویسد «خبرها مختلف است، از یک سو رییس بانک مرکزی صحبت از ایجاد ستاد در آن بانک برای جنگ اقتصادی می‌کند و از سوی دیگر سخنگوی وزارت امورخارجه گفته است: بحران اقتصادی در کشور نیست.»

یادداشت نویس دنیای اقتصاد همچنین می نویسد « شرایط اقتصادی امروز کشور را هرچه می‌خواهیم خطاب کنیم ایران می‌توان مشخصه‌هایی را دید که برای اصلاح آن باید طور دیگری رفتار کرد. اگر برای سوالات اصلی مطرح در شرایط امروزاقتصاد پاسخی هست، باید به آن جنبه‌های اجرایی بخشید.»

زندانیان ایرانی در خارج

روزنامه آرمان روابط عمومی یادداشتی دارد با عنوان «پیگیری وضع زندانیان بلاتکلیف ایرانی در خارج» که حسن بهشتی پور آن را به مناسبت آزادی یک زن ایرانی ندانی در آمریکا نوشته است.

آقای بهشتی پور می نویسد « مساله ای که باید به آن اشاره کنم، موضوع زندانی‌های بلا‌تکلیف ایرانی در آمریکاست. تعداد زیادی از ایرانیان اکنون در زندان‌های آمریکا هستند و به جرم‌های مختلفی که اثبات نشده‌اند، در

زندان روزگار می‌گذرانند. متاسفانه توجه چندانی از جانب مراجع مسئول به این قضیه نمی‌شود.»

یادداشت نویس آرمان می نویسد « این مسئله نه ‌تنها درباره آمریکا، بلکه درباره سایر کشورهای جهان نیز صادق است. ما از میان هموطنانمان زندانی‌های زیادی داریم که در جای‌جای مختلف دنیا هستند و مظلوم واقع شده‌اند. به هر حال در درجه اول این وظیفه وزارت خارجه است، اما این به تنهایی کفایت نمی‌کند. زندانیان بی‌گناه ایرانی که در کشورهای دیگر هستند نیز هموطنان ما هستند و ما باید نسبت به حقوق آن‌ها توجه لازم را داشته ‌باشیم.