کره جنوبی 'از سرگیری واردات نفت از ایران را بررسی می کند'

پالایشگاه کره جنوبی حق نشر عکس AP
Image caption پالایشگاه های کره جنوبی ظاهرا در صدد یافتن راهی برای از سرگیری واردات نفت از ایران هستند

کره جنوبی از سرگیری خرید نفت خام از ایران را مورد بررسی قرار داده است.

در حالیکه شرکت های کره جنوبی از ماه ژوئیه خرید نفت خام از ایران را متوقف کرده اند، منابع خبری به نقل از مقامات کره جنوبی تایید کرده‌اند که مذاکراتی بین پالایشگاه های کره ای خریدار نفت ایران و مقامات جمهوری اسلامی جهت از سرگیری واردات نفت خام در جریان بوده است.

با آغاز اجرای مصوبه اتحادیه اروپا در تحریم مبادلات نفتی با ایران، شرکت های بیمه اروپایی، که بیمه کننده اصلی تانکرهای حامل نفت در جهان هستند هم از تعمیم پوشش بیمه ای به نفتکش های حامل نفت ایران منع شدند و خریداران کره ای نفت ایران هم به همین دلیل از ماه ژوئیه واردات نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کردند.

اگرچه شرکت های متعددی در جهان بیمه نفتکش ها را برعهده می گیرند، اما اکثر این تعهدات نزد شرکت های عمده بیمه در اروپا بیمه مجدد می شود و ممنوعیت پوشش بیمه ای نفت صادراتی ایران توسط شرکت های اروپایی، سایر شرکت های بیمه را هم از بیمه نفتکش های حامل نفت ایران بازداشته است.

بیمه نفتکش ها صرفا شامل برعهده گرفتن خسارات احتمالی به نفتکش و از دست رفتن محموله نفتی آن نیست بلکه در صورت نشت نفت در اثر وقوع حادثه، ممکن است مالک کشتی یا خریدار نفت با هزینه بسیار سنگینی برای پاکسازی لکه نفتی و پرداخت احتمالی غرامت روبرو شود که معمولا بیمه گر مسئولیت آن را برعهده می گرد.

یک منبع وزارت اقتصاد کره جنوبی گفته است که در مذاکرات صاحبان پالایشگاه های کره ای با مقامات جمهوری اسلامی، نمایندگان شرکت های هیوندای اویل بنک و گروه اس کی، خریداران نفت ایران، شرکت دارند و هدف از این مذاکرات یافتن راهی برای بیمه محموله های نفتی ایران به مقصد کره جنوبی است.

تا کنون، واردکنندگان کره جنوبی برای بیمه محموله های نفت وارداتی به طور تقریبا کامل به خدمات شرکت های بیمه اروپایی یا تحت پوشش این شرکت ها متکی بوده اند اما سخنگوی شرکت هیوندای اویل بنک به خبرگزاری فرانسه گفته است که این شرکت می کوشد راهی را بیابد تا "دولت ایران بتواند مسئولیت کامل بیمه نفتکش ها را برعهده بگیرد."

حق نشر عکس ISNA
Image caption استفاده از نفتکش های ایرانی و بیمه آنها توسط شرکتهای ایرانی یکی از راهها غلبه بر تحریم نفتی است

پیشتر روزنامه تایمز مالی چاپ بریتانیا به نقل از منابع کره ای گفته بود که شرکت ملی نفتکش ایران اعلام آمادگی کرده است تا راسا پوشش بیمه ای به مبلغ یک میلیارد دلار را برای نفت صادراتی به کره جنوبی برعهده بگیرد اما مذاکرات بر سر جزئیات این پیشنهاد ادامه دارد.

همین روزنامه گفته است که مدیر روابط بین الملل شرکت ملی بیمه نفتکش ایران از تایید یا تکذیب خبر برگزاری چنین مذاکراتی خودداری ورزیده و گفته است که روش این شرکت "رسانه ای کردن" موضوعاتی از این قبیل نیست.

برخی منابع گفته اند که در صورت موفقیت مذاکرات کنونی، ممکن است صادرات نفت ایران به کره جنوبی از ماه سپتامبر از سر گرفته شود و کاهش صادرات نفتی جمهوری اسلامی در ماه های اخیر را تا حدودی جبران کند.

تحریم و مشکلات تجارت با ایران

گفته می شود که اجرای تحریم های نفتی و بانکی علیه جمهوری اسلامی و فشار ایالات متحده و اروپا بر خریداران نفت این کشور باعث شده است تا صادرات نفت خام جمهوری اسلامی از بیش از دو میلیون بشکه در روز در اوایل سال جاری میلادی به حدود یک میلیون و یکصد هزار بشکه در ماه ژوئن و ژوئیه کاهش یابد.

این کاهش به معنی آن است که دولت ایران هر روز حدود یکصد میلیون دلار عواید نفتی را از دست می دهد و این مبلغ نصیب سایر صادرکنندگانی می شود که جبران کاهش نفت صادراتی ایران را قبول کرده اند.

چین، هند، ژاپن و کره جنوبی خریداران عمده نفت ایران هستند و ژاپن و کره جنوبی با به اجرا درآمدن تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران در ماه ژوئیه، واردات نفتی خود از ایران را متوقف کردند در حالیکه ژاپن پیشتر، تحت فشار ایالات متحده، واردات نفتی از ایران را به شدت کاهش داده بود. ایالات متحده میزان نفتی را که ژاپن همچنان از ایران خریداری می کرده در چارچوب قوانین تحریم جمهوری اسلامی قابل قبول دانسته و از مجازات شرکت های ژاپنی خودداری کرده است.

حق نشر عکس a
Image caption اقدام آمریکا در تحریم بانکی جمهوری اسلامی یکی دیگر از مشکلات برقراری روابط تجاری با ایران است

در حال حاضر، دولت ژاپن بیمه نفتکش های حامل نفت صادراتی ایران را برعهده گرفته و چین نیز با پیشنهاد ایران برای قبول مسئولیت تحویل نفت صادراتی به خریداران چینی موافقت کرده و به گزارش رویترز، انتظار می رود در ماه اوت، هر روز بیش از نیم میلیون بشکه نفت از ایران وارد کند.

ایران سومین بازار اقلام صادراتی کره جنوبی در منطقه خاورمیانه هم محسوب می شود و مقامات جمهوری اسلامی در واکنش به تصمیم کره جنوبی در قطع واردات نفتی از ایران تهدید کرده بودند که ممکن است روابط تجاری با آن کشور را مورد تجدید نظر قرار دهند.

با وجود ابراز خوشبینی نسبت به توافق کره جنوبی و ایران برای از سرگیری خرید نفت خام، همچنان چند سئوال مهم در این زمینه وجود دارد.

ایالات متحده از اول سال میلادی جاری، مبادلات بانکی با جمهوری اسلامی را مشمول تحریم های جدید قرار داده و در نتیجه، نه تنها هرنوع ارتباط بانکی شهروندان و شرکت های آمریکایی با ایران را غیرقانونی کرده است، بلکه موسسات خارجی نیز که به مبادلات بانکی با جمهوری اسلامی ادامه دهند ممکن است با محدودیت های تجاری و مالی در آمریکا مواجه شوند.

پیشتر، دولت آمریکا اعلام کرده بود که کاهش معاملات کره جنوبی با ایران را کافی می داند و شرکت های کره ای را مشمول محدودیت های مالی و تجاری نخواهد کرد اما مشخص نیست که با از سرگیری خرید نفت از ایران در این موضعگیری تغییری ایجاد خواهد کرد یا نه.

تحریم بانکی جمهوری اسلامی باعث مشکلات عمده ای در ارتباط تجاری با ایران شده که از آن جمله می توا به دشواری در گشایش اسناد اعتباری قاب قبول، بیمه کالا و نقل و انتقال پول اشاره کرد.

گفته می شود با توجه به این مشکلات، شرکت هایی که همچنان به خرید نفت خام ایران ادامه می دهند معمولا خواستار برخورداری از امتیازات ویژه و تخفیف های عمده در بهای نفت می شوند.

مطالب مرتبط