برگزاری اجلاس مشورتی سوریه در تهران

وزیران خارجه روسیه و ایران حق نشر عکس MEHR
Image caption روسیه ضمن حمایت از اجلاس تهران از اعزام وزیر خارجه به این نشست خودداری کرده است

نمایندگان تعدادی از کشورهای جهان در اجلاس مشورتی تهران برای حل بحران سیاسی سوریه شرکت کرده اند.

بعد از ظهر پنجشنبه، ١٩ مرداد (٩ اوت)، مقامات و نمایندگان هیات های دیپلماتیک بیست و هشت کشور جهان به دعوت دولت ایران در نشستی در تهران شرکت کردند تا بحران سیاسی سوریه و راه حل سیاسی آن را مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در نشست تهران وزیران خارجه ایران، پاکستان، زیمبابوه و عراق حضور دارند و هفت کشور در سطح معاونان و دستیاران وزیران خارجه، دو کشور در سطح مدیران کل و پانزده کشور در سطح سفیر در این نشست شرکت کرده اند.

سایر کشورهای شرکت کننده در اجلاس تهران عبارتند از اندونزی، افغانستان، الجزایر، اردن، اکوادور، روسیه، چین، گرجستان، کوبا، عمان، هند، سودان، قزاقستان، تاجیکستان، بلاروس، موریتانی، نیکاراگوئه، سریلانکا، ارمنستان، بنین، قیرقیزستان، ترکمنستان و ونزوئلا. ظاهرا از ترکیه، عربستان سعودی و تعدادی دیگری از کشورهای منطقه برای شرکت در این اجلاس دعوت به عمل آمده بود اما این دعوت مورد قبول قرار نگرفت.

خبرگزاری فارس از حضور نماینده فلسطینی ها در این اجلاس هم خبر داده و نماینده سازمان ملل در تهران نیز از جمله حاضران در این نشست است.

منابع خبری ایران پیشتر اعلام کرده بودند که از حدود سی کشور، از جمله روسیه و چین، برای شرکت در نشست تهران در سطح وزیران خارجه دعوت به عمل آمده است.

صبح پنجشنبه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، با اعلام اینکه دولت آن کشور بر یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای بحران سوریه تاکید دارد، گفت که سفیر روسیه در جمهوری اسلامی نمایندگی این کشور را در اجلاس مشورتی تهران برعهده خواهد داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هدف از اجلاس تهران یافتن راهی برای حل بحران سیاسی سوریه و خاتمه خشونت در آن کشور است

اقدام ایران در برگزاری نشست مشورتی سوریه در تهران ظاهرا واکنشی به برگزاری نشست هایی با عنوان "کنفرانس دوستان سوریه" است که به ابتکار و عمدتا با شرکت کشورهای مخالف حکومت سوریه برگزار شده است.

از ایران برای شرکت در این جلسات دعوتی به عمل نیامد.

در مورد دستور کار اجلاس تهران، روز گذشته علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفت که "عمده بحث ما در این نشست نفی خشونت، و گفتگوی ملی در سوریه است و اهتمام ایران این است که خشونت هرچه زودتر در سوریه به پایان برسد."

تاکید بر گفتگوی ملی

همچنین، حسین امیر عبداللهیان، معاون وزارت خارجه، اعلام کرد که "اجلاس تهران با این هدف برپا می شود که تلاش های فراگیر منطقه ای و بین المللی برای کمک به مردم سوریه جهت خروج از بحران کنونی را تقویت کرده و آنها را مورد تاکید قرار دهد."

حق نشر عکس Khamenei.ir
Image caption مقامات جمهوری اسلامی راه حل بحران سوریه را اصلاحات به شرط ابقای بشار اسد دانسته اند

وی افزود: "این اجلاس بر این باور است که گفتگوی ملی بین طرف های درگیر، بهترین گزینه جهت بازگرداندن آرامش به جامعه سوریه و مهیا شدن شرایط برای دستیابی به یک راه حلی مرضی الطرفین است."

جمهوری اسلامی از جمله معدود کشورهای طرفدار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است و راه حل قابل قبول برای بحران سیاسی هفده ماهه این کشور را انجام اصلاحات مورد نظر رئیس جمهوری سوریه می داند و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران،گفته است که کشورش از سوریه " به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی" دفاع خواهد کرد.

مقامات و رسانه های دولتی ایران، که معمولا اخبار و دیدگاه های رسانه های دولتی سوریه را منعکس می کنند، مخالفان مسلح حکومت آن کشور را "تروریست" و وابسته به کشورهای خارجی یا گروه های اسلامگرا نامیده و عامل کشتار و ویرانی در آن کشور معرفی کرده اند.

در مقابل، کشورهای مخالف حکومت سوریه، نیروهای دولتی را به کاربرد تسلیحات سنگین در مناطق شهری و کشتار بیش از هفده هزار تن از شهروندان این کشور در جریان اعتراضات کنونی متهم کرده و گفته اند که بشار اسد صلاحیت ادامه زمامداری را از دست داده است.

هفته گذشته، مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای، دولت سوریه را به دلیل توسل به خشونت علیه معترضان مورد انتقاد قرار داد. این قطعنامه با رای مثبت یکصد سی و یک کشور به تصویب رسید در حالیکه سی و یک کشور به آن رای ممتنع و دوازده کشور، از جمله ایران، چین و روسیه به آن رای منفی دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مخالفان حکومت سوریه راه حل بدون کناره گیری بشار اسد را مردود دانسته اند

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - آقای صالحی در سخنانی در اجلاس تهران در روز پنجشنبه گفت که "تنها راهکار حل بحران سوریه، گفتگوی جدی و فراگیر ملی مخالفان دارای پایگاه مردمی با دولت سوریه است که با پیش‌زمینه برقراری آرامش و ثبات در این کشور امکانپذیر خواهد بود."

آقای صالحی از پیشنهادهای کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای پایان خشونت در سوریه حمایت کرد و خواستار تمدید ماموریت ناظران بین المللی در سوریه شد و گفت که ایران همچنان آماده میزبانی مذاکرات بین حکومت سوریه و مخالفان آن است.

وزیر خارجه ایران در سخنان خود، ضمن تقدیر از کشورهای شرکت کننده در اجلاس تهران، این اجلاس را نتیجه "رهنمودهای آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، حمایت های محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و تلاش وزارت خارجه" دانست و از آنان تشکر کرد.

اجلاس تهران در حالی برگزار می شود که درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان حکومت در برخی نقاط سوریه ادامه دارد و روز پنجشنبه، گزارش هایی از نبرد سنگین بین دو طرف در شهر حلب انتشار یافت.

منابع دولتی سوریه از پیشرفت در این نبرد و پاکسازی حلب از مخالفان خبر داده اند در حالیکه منابع مخالف این گزارش ها را تکذیب کرده اند.

مطالب مرتبط