ناو آمریکایی دریانوردان سانحه‌دیده ایرانی را نجات داد

ملوانان ایرانی حق نشر عکس USNavy
Image caption ملوانان سانحه‌دیده ایرانی به شناور نیروی دریایی آمریکا منتقل شدند و تحت درمان قرار گرفتند

نیروی دریایی آمریکا ده دریانورد سانحه‌دیده ایرانی را نجات داده است.

به گزارش وبسایت خبری نیروی دریایی ایالات متحده، روز چهارشنبه این هفته ناو جیمز ئی ویلیامز، متعلق به ناوگان نیروی دریایی آمریکا، هنگام حرکت در دریای عمان ده سرنشین یک قایق چوبی سنتی را که دستخوش آتش سوزی شده بود نجات داد و به عرشه این ناو منتقل کرد.

براساس این گزارش، قایق چوبی با پرچم ایران حرکت می کرد و نجات یافتگان گفتند که شهروندان ایرانی هستند.

به گفته سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، این افراد پس از انتقال به ناو آمریکایی، تحت درمان قرار گرفتند و در انتظار ملحق شدن ناو جیمز ئی ویلیامز به ناو هواپیمابر انترپرایز هستند.

پس از انتقال به ناو هواپیمابر آمریکایی، ترتیب انتقال نجات یافتگان به خشکی و بازگشت آنان به کشورشان داده خواهد شد.

مقر ناوگان پنجم ایالات متحده، که حوزه ماموریت آن منطقه عمومی خلیج فارس و دریایی عمان را هم شامل می شود، در بحرین واقع شده و شناورهای این ناوگان به ماموریت های گشت زنی در منطقه می پردازند.

حق نشر عکس USNavy
Image caption اوایل سال جاری نیروی دریایی آمریکا ماهیگیران ایرانی را از چنگ دزدان دریایی نجات داد

به گفته منابع آمریکایی، طی دو سال اخیر، شناورهای نیروی دریایی آمریکا دست کم در هفده مورد، جان دریانوردان ایرانی را نجات داده است و مقامات این نیرو اینگونه اقدامات را نشانه "جنبه بشردوستانه" حضور خود در منطقه توصیف کرده اند.

اوایل سال میلادی جاری، یک ناو نیروی دریایی آمریکا سیزده ماهیگیر ایرانی را که در اسارت دزدان دریایی بودند نجات دادند و مقامات دولت ایران اقدام ناو آمریکایی را "حرکتی بشردوستانه و مثبت" ارزیابی کردند.

ظاهرا قایق ماهیگیری چهل روز پیشتر هنگام حرکت در شمال دریای عرب به تصرف راهزنان دریایی سومالیایی در آمده بود.

منابع آمریکایی گفته اند که عملیات آزادی ماهیگیران ایرانی تنها چند روز پس از اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در مورد لزوم خروج نیروی دریایی آمریکا از خلیج فارس به اجرا درآمد.

خبر عملیات اخیر ناو آمریکایی برای نجاب دریانوردان ایرانی در حالی منتشر شده که تنش بین دو کشور بر سر ادامه برنامه‌های هسته ای جمهوری اسلامی شدت گرفته است.

به دلیل حساسیت منطقه خلیج فارس و دریای عمان برای تجارت جهانی، و به خصوص صادرات نفت کشورهای نفت خیز، شناورهای نیروی دریایی شماری از کشورهای جهان در این منطقه مستقر هستند یا به آن رفت و آمد دارند.

جمهوری اسلامی با حضور ناوهای خارجی، به خصوص ناوگان نیروی دریایی آمریکا، مخالف است و تاکید دارد که امنیت منطقه باید توسط کشورهای ساحلی حفظ شود.

کشتی عبوری خارجی

خبرگزاری فارس در خبری تحت عنوان "انتقال صیادان ایرانی توسط دریابانی جاسک به خاک کشور" به نقل از ابراهیم عزیزی، استاندار هرمزگان، از ورود تعدادی ماهیگیر ایرانی به کشور خبر داده است.

آقای عزیزی گفته است که طی دو شب پیش، در اثر آتش سوزی یک فروند لنج صیادی متعلق به صیادان سیستان و بلوچستان، "تعداد ده نفر در دریا مضطر می مانند که دو نفر پاکستانی و هشت نفر ایرانی هستند."

استاندار هرمزگان گفته است "این افراد توسط یکی از کشتی های عبوری خارجی نجات یافته اند" و روز جمعه، پلیس دریابانی جاسک آنان را از شناور خارجی تحویل گرفته و به جاسک انتقال داده است.

آقای عزیزی ملیت این "کشتی عبوری خارجی" را مشخص نکرده اما گفته است که "کمک رسانی بر روی دریا به شناورهای حادثه دیده یک رسم معمول است" و گفته که نیروی دریایی ارتش ایران هم به شناورهای نیازمند کمک می کند.

احتمال دارد ده فرد نجات یافته توسط "کشتی عبوری خارجی" همان کسانی باشند که وبسایت خبری نیروی دریایی آمریکا ماجرا و تصاویر آنان را منتشر کرده است.

مطالب مرتبط