'تاریکی هوا جستجو برای زیر آوار مانده‌ها را دشوار کرده است'

زلزله حق نشر عکس IRNA
Image caption تعداد کشته های زلزله شدیدی که شمال غرب ایران را لرزانده است، در حال افزایش است.

غلامرضا معصومی، رییس اورژانس ایران به خبرگزاری فارس گفت با تاریک شدن هوا در مناطق زلزله زده، جستجو برای زیر آوار مانده‌ها دشوار شده است. روز شنبه، در دو زلزله که در آذربایجان شرقی اتفاق افتاد، بیش از ۱۸۰ نفر کشته و دست کم ۱۳۰۰ نفر مجروح شدند.

مقام‌های رسمی می‌گویند که تعداد کشته‌شدگان به دلیل وخامت حال مصدومان ممکن است افزایش یابد.

آقای معصومی گفت بالگردهای امدادی که به محل اعزام شده اند، توانایی فعالیت در شب را ندارند.

او اضافه کرد که مصدومان در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل پذیرش شده اند و مشکلی از بابت جای دادن مصدومان در بیمارستان وجود ندارد.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از اعزام سگ‌های زنده‌یاب به مناطق زلزله‌زده خبر داده است.

احمد علیرضا بیگی استاندار آذربایجان شرقی از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند. او به خبرگزاری فارس گفت خودروهای آوار‌‌ برداری به محل اعزام شده اند.

آقای بیگی همچنین از استقرار بیمارستان صحرایی ورزقان خبر داده است. به گفته او چادر و پتو برای اسکان زلزله زدگان به اندازه کافی وجود دارد.

گزارشی دقیقی از خسارت زلزله بزرگی که عصر روز شنبه بخش بزرگی از شمال غرب ایران را لرزاند، منتشر نشده است اما خبرگزاری دانشجویان ایران از قول خلیل ساعی، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی نوشته که ۶۰ روستا ۵۰ تا ۷۰ درصد و شش روستای شهرستان اهر صد درصدتخریب شده اند.

در این میان خلیل ساعی مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان به خبرگزاری ایرنا گفت بنا به آخرین اعلام فرماندار اهر، این شهرستان دیگر نیازی به اعزام نیروهای امدادی ندارد و نیروهای حاضر در منطقه این شهرستان را پوشش می دهند.

نماینده اهر در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایسنا گفته است که اگر امدادرسانی فوری صورت نگیرد، تعداد بیشتری از آسیب دیدگان تلف خواهند شد.

بنا به گزارش‌ها عده زیادی در این مناطق شب را خارج از خانه و در پارک‌ها گذرانده اند.

مقام‌های رسمی گفته‌اند که گروه‌های امدادی از گیلان، اصفهان، تهران، قزوین، آذربایجان شرقی و غربی به مناطق زلزله زده اعزام شده‌‌اند.

زلزله‌های ۲۱ مردادماه، در ساعت چهار و پنجاه و سه دقیقه بعد از ظهر رخ داد و در استان‌های آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و اردبیل نیز احساس شد.

ادامه پس لرزه‌‌ها

دست کم ۲۰ مورد پس لرزه در این منطقه گزارش شده است.

به گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زمین لرزه‌ها که بزرگی شدیدترین آن ۶.۲ در مقیاس ریشتر بوده است، در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در اهر قرار داشته است.

بنا بر اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا، در آخرین موارد، دو زلزله، یکی به بزرگی ۵.۱ ریشتر ساعت ۱ بامداد به وقت تهران، و دیگری به بزرگی ۴.۲ ریشتر حدود ساعت ۲ بامداد به وقت محلی، شمال‌غرب ایران را به لرزه در آورده است.

تسلیت هیئت دولت

در پایگاه اطلاع رسانی رییس جمهوری ایران، اعضای هیئت دولت در بیانیه ای به بازماندگان این حادثه تسلیت گفتند.

در این بیانیه از مسئولان منطقه خواسته شده "با بسیج امکانات، پشتیبانی‌ها و کمک‌های لازم" را برای مردم حادثه دیده به عمل آورند.

ترافیک سنگین در جاده اهر - تبریز

پلیس راه‌ ایران، بار ترافیکی جاده اهر - تبریز را سنگین گزارش کرده و از رانندگان خواسته که از مسیرهای جایگزین استفاده کنند.

مرتضی اکبرپور، معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت و بحران نیز از تشکیل ستاد بحران آذربایجان شرقی خبر داده است.

الله‌وردی دهقانی، نماینده مردم ورزقان در مجلس ایران به ایسنا گفت: "همه زیرساخت‌های مخابراتی به هم ریخته و تمامی خطوط قطع شده است."

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر ایران نیز گفت، چهار روستای خرمالو، آهن‌لو، حیغه، ورزگاه در این حادثه خسارت دیده‌اند.

کانون این زلزله‌ها بین شهرستان‌های اهر و ورزقان گزارش شده است.

ایران یکی از کشورهای زلزله خیز جهان است که در سالهای اخیر تعداد زیادی از شهروندان این کشور در اثر این بلای طبیعی جان خود را از دست داده اند.

زلزله بم در دی ماه سال ۱۳۸۲ با حدود ۴۰ هزار تلفات بزرگترین زلزله سالهای اخیر ایران بوده است.