زلزله آذربایجان از نگاه خبرنگاران

حق نشر عکس BBC World Service

دو زمین‌لرزه شدید عصر روز شنبه، ۲۱ مرداد، حوالی شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی ایران را لرزاند، تعدادی از خبرنگاران مستقل ساعاتی پس از این حادثه در این مناطق حاضر شدند.

یکی از این خبرنگاران به بی بی سی فارسی گفت: وضعیت شهرها نسبت به روستاها به مراتب بهتر است و خرابی به گستردگی منطقه ورزقان نیست، اینجا وحشتناک است. درحالیکه در اهر وانت‌های پر از آب معدنی و تن ماهی دیده می‌شود اما در روستایی با فاصله ۴۰ دقیقه‌ای این شهر زلزله زدگان گرسنه و تشنه در انتظار کمک هستند.

این خبرنگار افزود: "با اینکه بیش از ۲۰ ساعت از زلزله گذشته اما هنوز نیروهای کمک و امداد به این منطقه نرسیده و اهالی روستا ما را با پزشکان اشتباه گرفتند. در برخی از مناطق هم تازه هلال احمر مستقر شده و به زلزله زدگان تعدادی چادر داده است اما از آنها خواسته که پتو را از میان آوارهای خانه‌هایشان درآورند. تا پیش از رسیدن هلال احمر به این مناطق مردم هیچ چیزی نداشتند."

به گفته این خبرنگار در حال حاضر آب آشامیدنی و مواد خوراکی به شدت کم است. هلال حمر به زلزله زدگان در ورزقان گفته که" امروز (یک شنبه) به آنها غذا می‌دهد، اما ممکن است فردا غذایی در کار نباشد، ضمن اینکه برخلاف سخنان عنوان شده همچنان آب و برق مناطق قطع است."

یکی دیگر از مشکلات مردم مناطق زلزله زده تفاوت زبانی است، به گفته این خبرنگار از آنجائیکه زلزله زدگان به زبان محلی صحبت می‌کنند، خبرنگاران نمی‌توانند به راحتی مشکل آنها را منتقل کنند.

به گفته خبرنگاران حاضر در محل حدود ۶۰ درصد از مجروحان بدحال این حادثه از منطقه ورزقان به تبریز منتقل شد‌ه‌اند، اما همچنان نوجوانانی با دست و پای شکسته در چادرها در انتظار امدادگران هستند.

ناله‌های زیر آوار

خبرنگار روزنامه شرق که به مناطق زلزله زده رفته گزارش داده است: "هنوز هیچ امکاناتی به مناطق زلزله زده نرسیده و مردم گرسنه هستند.به گفته خبرنگار شرق، از دیشب تا صبح صدای ناله زنی زیر آوار شنیده می شد که نیروهای امداد هیچ وسیله ای برای نجات او نداشتند و به مردم هم اجازه کمک به او ندادند. از امروز ظهر هم دیگر صدای ناله های زن قطع شده است."

صف اهدا کنندگان خون

کمبود ذخایر خونی از دیگر موضوعات مهم است و اکثر امدادگران که خبرنگاران حاضر در محل با آنها صحبت کرده‌اند قبل از هر چیز نیازمند خون برای کمک هستند.

حق نشر عکس mehr
Image caption زلزله زدگان نیازمند آب، غذا و پتو هستند

یکی از خبرنگاران نیز که برای اهدای خون در مرکز انتقال خون "وصال" در تهران حاضر شده گفته به چندین مرکز انتقال خون سر زده است که اکثر آنها مملو از جمعیت جوانی است که از طریق فیسبوک اخبار زلزله را دنبال می کنند و برای اهدا خون به مراکز مراجعه کرده‌اند.

آمارها متفاوت است

روزنامه نگار مستقل دیگری که در منطقه حاضر شده است، در بخشی از مشاهدات خود اعلام کرده است: داوطلبان امداگر "حاضر در مناطق زلزله زده آذربایجان از عمق فاجعه در این مناطق خبر می دهند. آمار ارائه شده توسط آنان تفاوت فاحشی با آمارهای رسمی ارائه شده توسط مسئولان دارد. در روستاهای اطراف هریس اوضاع به مراتب وخیم تر است."

در بخش دیگری از مشاهدات این خبرنگار آمده است :"تنها در دو روستای قره بلاغ و کناره بیش از ۱۲۰ نفر کشته شده اند که توسط بازماندگان بدون انجام مراسم کفن و دفن به خاک سپرده شده اند..در مسیر با روستاهایی مواجه شده اند که مردم آن در طی ۲۴ ساعت گذشته به آب دارو و غذا دسترسی نداشته اند و همچنان در شوک زلزله دیروز به سر می برند. گزارش می رسد در صورتی که امداد رسانی ها گسترش نیابد با فاجعه ای انسانی در این مناطق مواجه خواهیم شد. در تمامی روستاهایی که دوستانمان از صبح تا به حال رفته اند به طور میانگین ۷ نفر در هر روستا تلفات داشته اند. عموم روستاها بیش از ۵۰ درصد تخریب شده اند و مردم ترجیح می دهند در حاشیه روستاها به سر برند. "

این خبرنگار نوشته است که اهر ۳۲۵ روستا، ورزقان ۱۱۰ روستا و هریس بیش از ۹۵ روستا دارد که به علت تعداد زیاد از یک طرف و پراکندگی، صعب العبور بودن، ناشناخته بودن از نظر مکانی برای غیر بومی ها و ... از نظر دیگر کار امدادرسانی به آنها با دشواریهای خاصی همراه هست و در 24 ساعت گذشته هنوز پای هیچ امدادگری به اغلب روستاها نرسیده است. خود بازماندگان عهده دار امور هستند. در حاشیه روستاهای مسیر، مردم در حال دفن کشته شدگان به صورت جمعی هستند. آب و غذا و دارو مهمترین نیاز روستاییان در حال حاضر است.

مطالب مرتبط