اخلال در سخنرانی ناطق نوری در مشهد

حق نشر عکس Mehr
Image caption به نوشته برخی سایت ها، معترضان به علی اکبر ناطق نوری در حین سخنرانی او شعار "مرگ بر ضد ولایت فقیه" سر داده اند

شب گذشته در جریان سخنرانی علی اکبر ناطق نوری رئیس دفتر بازرسی رهبر جمهوری اسلامی ایران در آرامگاه امام هشتم شیعیان در مشهد، عده از حاضران با سر دادن شعارهایی به اخلال در سخنرانی وی پرداختند.

سایت "بازتاب امروز" نزدیک به محسن رضایی، در گزارش یکشنبه ۲۲ مرداد (۱۲ اوت) خود از این واقعه، نوشته که معترضان شعارهای "مرگ بر ضد ولایت فقیه" و "مرگ بر خواص بی بصیرت" سر داده و اقدام به پرتاب "بطری های آب" به سمت سخنران کرده اند.

این سایت شعار دهندگان را "تعدادی از جوانان افراطی که تعدادشان نسبت به خیل زائران حرم رضوی بسیار اندک بوده" توصیف کرده که "تلاششان ناکام مانده و تنها چند بار با صلوات های مداوم سخنرانی را قطع کرده اند".

در مقابل، "خبرگزاری دانشجو" وابسته به بسیج دانشجویی، نوشته است که در هنگام شروع سخنرانی "بسیاری از جمعیت" محل سخنرانی را ترک کرده یا "حاضر به نشستن و گوش دادن به سخنرانی نشده اند".

این سایت با تاکید بر اینکه "تعدادی از حاضران نیز با پرتاب بطری های آب معدنی اعتراض خود را به سخنرانی ناطق نوری نشان داده اند" خبر از متوقف شدن چند دقیقه ای پخش مراسم سخنرانی وی از صدا و سیما داده است.

خبرگزاری دانشجو از قول معترضان نوشته که آنها "معتقد بوده اند که حضور ناطق نوری به عنوان یکی از ساکتین فتنه در این مراسم جایگاهی نداشته و سخنان وی نیز درباره عدالت با توجه به عملکرد وی بی معناست".

آقای احمدی نژاد قبل از روز برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، در یک برنامه زنده تلویزیونی تلویحا اتهاماتی را علیه فرزندان علی اکبر ناطق نوری مطرح کرد که به نظر می رسد اشاره خبرگزاری دانشجو به "بی معنی بودن سخنان وی در مورد عدالت"، ناظر به همین نوع اتهامات باشد.

بسیاری از حامیان رهبر جمهوری اسلامی، آقای ناطق نوری و عده ای دیگر از شخصیت های حامی حکومت ایران را به علت آنچه عدم مرزبندی کافی با معترضان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ می دانند، "ساکتین فتنه" می نامند.

به نوشته خبرگزاری ها، در مراسم سخنرانی آقای ناطق نوری، عباس واعظ طبسی عضو مجلس خبرگان و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی نیز حضور داشته است.

واکنش به سخنان اخیر ناطق نوری؟

مطابق گزارش خبرگزاری ایسنا، علی اکبر ناطق نوری در سخنرانی دیشب خود در مورد عدالت اجتماعی سخن گفته و تاکید کرده: "وقتی مردم ببینند قانون نسبت به همه یکسان است و آنچه که در جامعه حاکم است، قانون است استواری‌شان بر آرمان‌ها و انقلاب افزون‌تر می‌شود."

رئیس دفتر بازرسی رهبری ایران افزوده است: "زد و بندها،‌ فامیل بازی، همشهری‌گری، رفاقت‌بازی و مسائل این‌چنینی باعث می‌شود که مردم دلزده شوند. "

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفته است: "مردم ما هیچ توقعی از مسئولان ندارند؛ جز این‌که به آنها احترام گذاشته شود و در برابر قانون و عدالت همه یکسان باشند و شخصیت آنها تحقیر نشود. "

برخی از رسانه های ایران، اخلال در حین سخنرانی آقای ناطق نوری را واکنشی به اظهارات چند روز پیش وی در انتقاد از رواج خرافات توسط برخی محافظه کاران دانسته اند.

وی در آن اظهارات، از جمله گفته بود: "اینکه کسی بیاید و بگوید وقتی مقام معظم رهبری به دنیا آمده قابله ایشان ناگهان الله اکبر گفته، برای اینکه ایشان وقتی به دنیا آمده گفته است یا علی، این مزخرفات است. توهین به مقام معظم رهبری است."

اشاره آقای ناطق نوری به گفته های سال پیش محمد سعیدی، امام جمعه موقت قم بود که ادعا داشت آیت الله خامنه ای در هنگام به دنیا آمدن "یاعلی" گفته است.

علی اکبر ناطق نوری همچنین از"غلو" هایی که در مورد برخی روحانیون می شود و "کراماتی" که به آنها نسبت داده می شود انتقاد کرده بود.

سایت بازتاب امروز در گزارش خود در مورد اخلال در مراسم سخنرانی آقای ناطق نوری، این اقدام را "تسویه حساب" با او به خاطر اظهارات اخیرش توصیف کرده است.

سایت عصر ایران، که توسط گروهی از محافظه کاران منتقد دولت اداره می شود نیز، اخلال شب گذشته را واکنشی به اظهارات روزهای گذشته سخنران تلقی کرده و با اشاره به سابقه تحرکات مشابه برهم زنندگان مراسم سخنرانی در گذشته، آنها را دارای 'مصونیت آهنین' دانسته است.

این سایت نوشته است: "سخت می شود باور کرد که این افراد به صورت خودسرانه و خودجوش در برخی مراسم و جلساتی که اطلاع رسانی درباره آنها عمومی نبوده است، به صورت هماهنگ جمع می شوند و مراسم را به هم می ریزند."

مطالب مرتبط