روایت نا‌تمام زلزله ای که ایران را تکان داد

به روز شده:  17:58 گرينويچ - دوشنبه 13 اوت 2012 - 23 مرداد 1391
زلزله آذربایجان

زلزله زدگان نیازمند آب آشامیدنی هستند

ایران از جمله کشورهای زلزله خیز در جهان است. این بار هم زلزله آذربایجان شرقی در منطقه اهر و ورزقان بیش از ۳۰۰ کشته و ۵ هزار زخمی برجای گذاشت.

آمارهای ضد و نقیضی در خصوص کشته شدگان و مجروحان این زلزله مطرح شده، نماینده اهر در مجلس در گفت و گو با خبرگزاری‌های ایران اعلام کرده آمار کشته ها بسیار بیشتر از آمار اعلام شده است.

این زلزله در بعداز ظهر ۲۱ مردادماه منطقه اهر و ورزقان زمین را لرزاند و خانه ها را ویران کرد و بسیاری زیر آوار ماندند. به گفته شاهدان مردان بر سر مزارع بودند و زنان و کودکان در خانه بودند که با دو زلزله بسیاری از آنها در روستاهای این محدوده جان خود را از دست دادند و بسیاری بی خانمان شدند.

روایت‌ها از زلزله

گروههای مختلفی از نهادهای مردمی، داوطلبان و امدادگران به منطقه گسیل شدند. شاهدان بنا بر نظرات شخصی و مشاهداتشان نظرات متفاوتی داشتند. اما سکوت صدا و سیما و روزنامه‌های دولتی در خصوص این زلزله سبب طرح سئوالات مختلف شد، تا بدانجا که مجلس ایران نیز نسبت به این بی توجهی رسانه‌ ملی از عملکرد آن انتقاد کرد.

با گذشت ۲۰ ساعت از زلزله اعلام شد که آواربرداری و انتقال مجروحان به بیمارستان پایان یافته است. اما برخی از داوطلبان که به منطقه سفر کرده‌اند با اشاره به اینکه وضعیت شهرستان‌ها به مراتب بهتر از روستاهایی است که زلزله در آنها روی داده عنوان کردند که در برخی از روستاهای زلزله زده امکان دسترسی کامل وجود ندارد و برخی از روستاها صد در صد تخریب شده است.

روزنامه نگاران مستقلی که به منطقه سفر کرده اند معتقدند روستاهایی که این افراد به آن سفر کرده اند، توسط نیروهای هلال احمر ساماندهی شده است. چادرها برپا است و روستاها آواربرداری شده و افراد در چادرها اسکان داده شدند.

رضا خانکی یکی از این روزنامه‌نگاران است که ۱۸ ساعت بعد از زلزله به منطقه زلزله زده رفته و به ۸ روستا سرکشی کرده است، به گفته این روزنامه نگار، سپاه، هلال احمر و نیروهای بسیج به خوبی تلاش کردند و اقدامات خوبی را انجام دادند.

او گفت در این روستاها تمام افراد از زیر آوار بیرون کشیده شده و زخمی ها به بیمارستان منتقل شده و افرادی که جان خود را از دست داده اند دفن شده اند و آب، بیسکویت، نان خشک و کنسرو غذایی بین اهالی توزیع شده است.

در همین حال سحر یکی از افرادی که ۱۳ ساعت پس از زلزله داوطلبانه به منطقه رفته است به بی بی سی فارسی گفت:زلزله زدگان به شدت نیازمند آب آشامیدنی و آب برای دیگر مصارف خود هستند. دوم اینکه این افراد دامهایشان همه زندگیشان است و باید درخصوص دام نیز اقدامی شود. دامها دست و پایشان شکسته یا ممکن است در اثر خوردن علوفه و آب آلوده تلف شوند. دام برای این افراد یک منبع درآمد است در حالیکه خانه و زندگی را از دست داده اند.

به گفته سحر ارتش در منطقه به خوبی امنیت را برقرار کرده است، اما در عین حال وضعیت کودکان بی سرپرست نیز اهمیت دارد، هر چند اقوام و روستائیان در کنار هم هستند اما این کودکان نیاز به رسیدگی دارند.

خانه های کاهگلی، همانند خانه‌های خشتی در زلزله بم این بار نیز قربانی گرفت. به گفته شاهدان این خانه‌های کاهگلی همانند کوهی از خاک بر سر ساکنان خراب شده و اکثر اجسادی که از زیر خاک درآورده می شد به دلیل خفگی کبود شده بودند.

امروز دوشنبه، ۲۳ مرداد ماه با گذشت دو روز از وقوع زلزله همچنان پس لرزه‌ها ادامه دارد، براساس گزارش سازمان لرزه نگاری ایران و اعلام رئیس سازمان مدیریت بحران تاکنون حدود ۱۴۰ پس لرزه در منطقه رخ داده و همین امر سبب شده کارخانه‌ها در شهر تبریز تا اطلاع ثانوی تعطیل باشند.

زلزله زدگان

پس لرزه‌ها در منطقه ادامه دارد

پس لرزه‌ها در برخی از روستاها باعث نگرانی اهالی منطقه شده است و برخی از اهالی که منازلشان سالم مانده در چادر مستقر شده اند و نمی خواهند به خانه برگردند.

براساس گزارش‌ها، هزاران نفر در منطقه که خانه‌هایشان بر اثر زلزله فروریخته است، هم‌اکنون در چادر و سرپناه‌های موقت اسکان داده شده‌اند و نهادهای امدادی تامین تدارکات مورد نیاز آنها از جمله پتو، لباس‌های گرم، مواد غذایی و اقلام بهداشتی را به عهده دارند.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که زلزله‌زدگان همچنان نیازمند دریافت اقلامی همچون آب، دارو، مواد غذایی، لباس و مواد بهداشتی هستند.

در همین راستا خسرو منصوریان فعال اجتماعی که در حال جمع آوری کمک برای زلزله زدگان است، به داوطلبان گفته بهتر است جای اینکه بخواهند به محل رفته و کار امدادگران را مختل کنند، به جمع آوری و بسته بندی کمک های مردمی مشغول شوند.

'کمک نمی خواهیم'

در حالیکه کشورهای مختلفی پس از زلزله برای امداد و کمک رسانی اعلام آمادگی کردند، ایران اعلام کرد که به کمک نیاز ندارد و درهمین راستا تیم امداد ترکیه را که در استان وان در انتظار اجازه ورود به ایران بود، بازگردانده است.

گزارش شده است که چندین کشور همسایه ایران از جمله ترکیه، روسیه، پاکستان و امارات متحده عربی برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی اعلام آمادگی کرده‌اند.

آمریکا، سوئیس، تایوان، سنگاپور، آلمان، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ، دفتر یونیسف در تهران و پزشکان بدون مرز نیز آمادگی خود را برای ارسال کمک و امدادرسانی به آسیب دیدگان اعلام کرده اند.

با این حال، مقامات رسمی ایران گفته‌اند که عملیات امدادرسانی با استفاده از توان داخلی انجام می‌شود و "نیازی به کمک‌های بین‌المللی نیست."

کمک دو میلیونی به زلزله زدگان

حسن قدمی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، با بیان اینکه مقرر شده پیش از فرار سیدن فصل سرما عملیات بازسازی و مقاوم سازی منازل آسیب دیده انجام و نهایی شود. گفت: بر همین اساس دو میلیون تومان به صورت بلاعوض و ۱۲ میلیون تومان وام کم بهره به این افراد تعلق خواهد گرفت و نیز مبلغی برای کفن و دفن فوت شدگان اختصاص می‌یابد،که طی روز آینده این موضوع نهایی خواهد شد.

علی دایی مربی تیم راه آن که بلافاصله پس از وقوع زلزله در منطقه آذربایجان شرقی برای کمک به زلزله‌زدگان به این استان سفر کرد، نیز اعلام کرد: "وظیفه خود می‌دانم که به عنوان یکی از ورزشکاران ایران و نماینده همه مردم به مردم زلزله‌زده کمک کنم و از همه مردم می‌خواهم که هرچه در توان دارند برای یاری به این مردم به کار ببندند."

همچنین با گذشت یک روز از زلزله آذربایجان شرقی،روز گذشته(یک شنبه) علی خامنه‌ای رهبر ایران این واقعه را تسلیت گفت. امروز دوشنبه نیز محمد خاتمی ،رئیس جمهوری پیشین ایران، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه این واقعه را تسلیت گفتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.