ایران: تردد ناوهای آمریکایی برای محیط زیست خلیج‌فارس مضر است

حق نشر عکس AFP
Image caption برخورد ناو آمریکایی و نفتکش ژاپنی روز یکشنبه در تنگه هرمز اتفاق افتاد

یک مقام دولتی ایران گفته است که تردد ناوهای آمریکایی در خلیج فارس برای محیط زیست این دریا مضر است.

عبدالرضا کرباسی، معاون دریایی سازمان محیط زیست ایران به برخورد ناو آمریكایی و یك نفتكش ژاپنی در تنگه هرمز اشاره كرده و گفته است: اگر تردد ناوهای امریكایی در خلیج فارس ادامه یابد بدون شك محیط زیست منطقه با خطر جدی مواجه می شود.

یک روز پیش از این، نیروی دریایی آمریکا از برخورد یکی از ناوشکن‌های این کشور با یک نفتکش ژاپنی در نزدیکی تنگه هرمزدر خلیج فارس در روز یکشنبه ۱۲ اوت ( ۲۲ مرداد) خبر داده بود. گفته شده در جریان این حادثه به کسی آسیبی نرسیده است.

ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر کرد، گفت که نفتکش ژاپنی اوتاواسان که با پرچم پاناما در حرکت بود با یک ناوشکن آمریکایی در اوایل صبح روز یکشنبه برخورد کرد.

در این بیانیه اشاره ای به چگونگی بروز این حادثه نشده بود.

معاون دریایی سازمان محیط زیست ایران به خبرگزاری رسمی این کشور گفته است: "مركز كمك های اضطراری دریایی تنگه هرمز را پرحادثه اعلام كرده و بروز چنین حوادثی دور از ذهن نیست."

به گفته آقای کرباسی "از این رو بهتر است هرچه زودتر خلیج فارس از وجود این ناوهای جنگی پاك شود."

ایران خواهان خروج نیروهای نظامی غیر بومی از خلیج فارس از جمله خروج نیروهای نظامی آمریکا است اما ایالات متحده آمریکا می گوید یکی از اهداف حضور این نیروها، تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز است که حجم عظیمی از نفت تولید شده در خلیج فارس روزانه از طریق آن به بازارهای جهانی منتقل می شود.

ایران تهدید کرده است که با افزایش تحریم های بین المللی این کشور آمادگی دارد که تنگه هرمز را مسدود کند. سرلشکر حسن فیروآبادی، رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی گفته است که کشورش این تنگه را فقط با فرمان آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی مسدود می کند.

آیت الله خامنه ای، مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی، فرمانده کل قوای مسلح در ایران است.

مطالب مرتبط