ادعای نامه نگاری وزرای سابق به رهبر ایران علیه رئیس جمهور

به روز شده:  18:00 گرينويچ - دوشنبه 13 اوت 2012 - 23 مرداد 1391
آیت الله خامنه ای

به ادعای روزنامه ایران، حداقل منوچهر متکی، وزیر سابق امور خارجه و مصطفی‌پور محمدی، وزیر سابق کشور نامه به آیت الله خامنه ای را امضا کرده اند

روزنامه دولتی ایران مدعی شد که دو وزیر سابق محمود احمدی نژاد با ارسال نامه ای به "یکی از مقامات عالی رتبه نظام" خواستار تشکیل ستادی برای "در کنترل گرفتن مدیریت اجرایی کشور در یک سال آینده" شده اند.

این روزنامه دوشنبه ۲۳ مرداد (۱۳ اوت)، دو نفری که اقدام به ارسال چنین نامه ای کرده اند را منوچهر متکی، وزیر سابق امور خارجه و مصطفی‌پور محمدی، وزیر سابق کشور معرفی کرده است.

اصطلاح "یکی از مقام های عالی رتبه نظام"، در عرف مطبوعات ایران، برای اشاره به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار می گیرد.

به نوشته ایران، در نامه این دو وزیر سابق پیشنهاد شده که "با توجه به وضعیت حساس و بحرانی کشور ستادی متشکل از رؤسای قوای سه‌گانه و برخی از عقلای دیگر تشکیل شود و مدیریت مسائل اجرایی را طی یک سال آینده بر عهده بگیرد".

این روزنامه افزوده که منوچهر متکی و مصطفی پور محمدی، همچنین با مراجعه به "سایر اشخاصی که به هر دلیلی از دولت‌های نهم و دهم جدا شده‌اند" از آنها خواسته‌اند نامه فوق را امضا کنند.

با این حال، به نظر می رسد که تنظیم کنندگان خبر روزنامه ایران، در مورد هویت سایر امضا کنندگان نامه اطمینان نداشته اند و به همین علت، به ذکر اینکه "گفته می شود" فرهاد رهبر رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی و داوود دانش جعفری وزیر سابق اقتصاد نیز جزو امضاکنندگان آن هستند، بسنده کرده اند.

ادعای روزنامه ایران در حالی مطرح می شود که سه هفته پیش نیز، رسانه های ایران خبر داده بودند که ۹ نفر از نمایندگان با ارسال نامه ای به هیات رئیسه مجلس خواستار آن شده اند که ستادی ۹ نفره متشکل از "تمامی نهادهای حکومتی" و با "اختیارات خاص" برای مدیریت اقتصاد ایران تشکیل شود.

"به نوشته ایران، در نامه دو وزیر سابق دولت پیشنهاد شده که 'با توجه به وضعیت حساس و بحرانی کشور' ستادی متشکل از 'رؤسای قوای سه‌گانه و برخی از عقلای دیگر' تشکیل شود و مدیریت مسائل اجرایی را طی یک سال آینده بر عهده بگیرد"

این نمایندگان پشنهاد کرده بودند که با توجه به فشارهای وارد شده بر جمهوری اسلامی ایران بر سر پرونده هسته ای، این ستاد مسئولیت اتخاذ "کلیه تصمیمات اقتصادی در بخش های داخلی و خارجی را در مقطع زمانی یک‌ساله بر عهده بگیرد".

با توجه به باقی ماندن حدود یک سال از دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، برخی ناظران درخواست این نمایندگان برای مدیریت تصمیات اقتصادی توسط یک ستاد جدید "در مقطع زمانی یک ساله" را به معنی تلاش برای سلب اختیارات اجرایی آقای احمدی نژاد تا پایان دوران مسئولیت وی تلقی کردند.

روزنامه ایران در خبر امروز خود، نامه نگاری دو وزیر سابق به رهبر ایران را مشابه پیشنهاد سه هفته پیش نمایندگان برای تشکیل ستاد ۹ نفره اقتصادی دانسته و افزوده است که این نوع پیشنهادها در یک "اتاق فکر واحد" تهیه می شوند.

محافظه کاران منتقد محمود احمدی نژاد، او را به بی کفایتی در اداره اقتصاد ایران در شرایط تحریم اقتصادی ایران متهم می کنند.

این انتقادها پس از آن شدت گرفته که اتحادیه اروپا و ایالات متحده، در ماه های اخیر تحریم های اقتصادی جدیدی را بر ایران وضع کرده اند تا این کشور را به تجدیدنظر در برنامه هسته ای خود وادار کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.