اجرای حکم شلاق علیه ۱۴ زندانی سیاسی ایران

زندان اوین حق نشر عکس oo

به گزارش منابع نزدیک به مخالفان دولت ایران، در روزهای اخیر بر روی ۱۴ زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین احکام شلاق جاری شده است.

سایت کلمه دوشنبه ۲۳ مرداد (۱۳ اوت) نوشته است که سیامک قادری، رحمان بوذری، ابراهیم بابایی زیدی، حسین زرینی، کوروش کوهکن، ناصر آذرنیا، هومان موسوی، مزدک علی نظری، علیرضاکیا، امیرلطیفی، اشکان الهیاری، رسول حردانی و کامران ایازی از روز شنبه، به نوبت شلاق خورده اند.

به نوشته این سایت، هفته گذشته نیز حکم شلاق مجید صادقی نژاد اجرا شده بود.

فرزانه میرزاوند همسر سیامک قادری در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که در دیداری که امروز با همسر خود داشته از اجرای حکم شلاق بر روی او اطلاع یافته و به شدت منقلب شده است.

وی همچنین گفت که مطلع شده اجرای حکم شلاق بر روی یکی دیگر از زندانیان، کامران ایازی، به خونریزی شدید وی انجامیده است.

خانم میرزاوند افزود: "ما از اجرای حکم در ماه رمضان متعجب شدیم. ما در چنین روزهایی توقع رافت اسلامی را داشتیم."

اجرای این احکام، همزمان با شب های قدر صورت گرفته که به عقیده شیعیان، زمان نزول قرآن است و همزمان با آن، مراسم دعا و شب زنده داری برگزار می شود.

سایت کلمه در بخشی از گزارش خود از شلاق خوردن زندانیان سیاسی، آورده است: "در گذشته تعداد زیادی از محکومان به تحمل شلاق، با توجه به شانیت زندانیان سیاسی و اینکه خود قوه قضاییه از بی پایه بودن این احکام بهتر از هر فرد و نهادی مطلع بود، آنها را اجرا نمی کرد و تغییر این رویه نشان از تداوم سخت گیری بر زندانیان سیاسی است."

این سایت همچنین از "احضار گسترده محکومانی که مدت ها از صدور حکمشان گذشته" در روزهای اخیر خبر داده است.