تحریم های آمریکا و کمک به زلزله زدگان ایرانی

به روز شده:  22:06 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391
زلزله آذربایجان

بنابه آمار رسمی زلزله آذربایجان شرقی بیش از ۳۰۰ کشته به جا گذاشت

ایران روز چهارشنبه بار دیگر گفت که ارائه کمک آمریکا به بازماندگان دو زلزله مرگبار اخیر در استان آذربایجان در روزهای پایان هفته را رد می کند چرا که با "حسن نیت" صورت نگرفته است.

این درحالی است که بحث هایی در آمریکا در مورد تاثیر تحریم ها بر ارائه کمک شهروندان خصوصی به نیازمندان در جریان بوده است.

حسن قدمی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور روز چهارشنبه گفت ایران اعتقادی ندارد که آمریکا از روی حسن نیت پیشنهاد کمک داده باشد.

او گفت که ایران به دلیل تحریم با مشکل کمبود دارو روبروست و آمریکا باید لطف کند و تحریم ها را بردارد.

کاخ سفید به فاصله کوتاهی پس از زلزله طی بیانیه ای ضمن ابراز همدردی عمیق نسبت به از دست رفتن جان مردم در آن زلزله گفته بود که آماده پیشنهاد یاری رسانی در این زمان دشوار است.

دو زمین‌لرزه شدید عصر روز شنبه، ۲۱ مرداد، حوالی شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی ایران را لرزاند که براساس آمار رسمی بیش از ۳۰۰ کشته به جا گذاشت.

هلال احمر ایران اعلام کرده که پیشنهاد کمک از طرف آلمان، تایوان و روسیه را رد کرده اما گزارش رسانه های ایران حاکیست که محموله های انساندوستانه از سوی قطر، پاکستان، سوئیس و جمهوری آذربایجان وارد ایران شده است.

پس از وقوع زلزله در ایران گفته شد که بسیاری از ایرانیان آمریکا نگرانی هایی در مورد چگونگی ارسال کمک و حتی قانونی بودن آن دارند.

نایاک، شورای ملی ایرانیان آمریکا، در بیانیه ای نوشت که با توجه به شدت و ابعاد تحریم ها علیه برنامه اتمی ایران به خاطر برنامه اتمی آن کشور، نگرانی های جدی در مورد اخلال در ارائه کمک های انساندوستانه وجود دارد.

کانون وکلای ایرانی در آمریکا نیز که در واشنگتن مستقر است در این مورد ابراز نگرانی کرده است.

این گروه در نامه ای به آدام زوبین مدیر دفتر کنترل دارایی های خارجی در وزارت دارایی آمریکا که مسئول نظارت بر تحریم هاست نوشت که نگران است تحریم ها مانع ارسال فوری کمک ها به زلزله زدگان شود.

سازمان های عمده امدادرسانی در آمریکا مانند صلیب سرخ، مرسی کور و آمریکر این هفته گفتند که کمک های اهدایی را در این زمان نمی پذیرند زیرا ایران درخواست کمک نکرده است.

اما در پی بیان این نگرانی ها کاخ سفید روز سه شنبه گفت که تقاضاها برای کمک به آسیب دیدگان در ایران را تسریع می کند.

وزارت دارایی آمریکا برای ارسال مبالغ اهدایی انساندوستانه مجوز خاصی صادر می کند اما به پول هایی که به طور شخصی از طریق مسافر ارسال می شود معافیت می دهد.

آقای پارسی دولت باراک اوباما را ترغیب کرده است یک معافیت گسترده اعلام کند، مانند آنچیزی که دولت جورج بوش بعد از زلزله شهر بم که ده ها هزار کشته به جا گذشته ابلاغ کرده بود.

در آن سال آمریکا کمک هایی برای زلزله زدگان بم ارسال کرد که به گمانه زنی هایی درباره احتمال بهبود روابط دو کشور منجر شد.

اما آیت الله خامنه ای رهبر ایران گفت که کمک ها بر روابط تاثیری ندارد زیرا آمریکا با جمهوری اسلامی خصومت بنیادی دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.