رامین مهمان پرست: منطقه 'پرواز ممنوع' توطئه شومی علیه سوریه است

به روز شده:  11:45 گرينويچ - سه شنبه 14 اوت 2012 - 24 مرداد 1391
رامین مهمانپرست

ایران از زمان شروع اعتراض ها در سوریه، از دولت این کشور حمایت کرده است

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران از طرح منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه که از سوی آمریکا مطرح شده به عنوان"توطئه شومی برای آماده کردن مقدمات درگیری نظامی در سوریه" یاد کرد.

آقای مهمان پرست امروز سه شنبه ۲۴ مردادماه ( ۱۴ اوت) درجریان نشست هفتگی مطبوعاتی خود همچنین گفت که " آمریکا بعد از خرابی ها و کشتار در افغانستان و لیبی برای سوریه هم چنین تدارکی دیده است."

ایران از زمان شروع اعتراض ها در سوریه، از دولت این کشور حمایت کرده است.

رهبران ایران، حکومت اسد را متحد استراتژیک خود تلقی کرده و می گویند کشورهای غربی به همراه برخی کشورهای منطقه درصدد حذف بشار اسد هستند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز در آستانه برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در جده گفته است که کشورش به هیچ عنوان با تعلیق عضویت سوریه در سازمان همکاری های اسلامی موافقت نمی کند.

وزیران خارجه این سازمان در جلسه روز دوشنبه موضوع تعلیق عضویت سوریه از این سازمان را به منظور درج در پیش نویس قطعنامه اجلاس سران تصویب کردند. این خبر هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

آقای مهمان پرست افزود که "تهران از تمامی امکات موجود در دستگاه دیپلماسی از جمله اجلاس سران جنبش غیر متعهدها استفاده خواهد کرد تا صلح، ثبات و امنیت در سوریه ایجاد شود."

قرار است شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها از ۵ تا ۱۰ شهریورماه در تهران برگزار شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در این نشست هفتگی در مورد در خواست مخالفان دولت سوریه برای مذاکره درباره ۴۸ ایرانی ربوده شده در سوریه گفت: "از همه راههای ممکن اقدامات لازم برای آزادی آنها دنبال می شود و تلاش می کنیم از طریق افراد و کشورهایی که با ربایندگان ارتباط دارند، مقدمات آزادی آنها را فراهم کنیم."

آقای مهمان پرست در بخش دیگری از سخنانش پرداختن بیش از حد رسانه ها در مورد واکنش برخی از مقامات روسی به پیگری شکایت ایران در مورد سامانه موشکی اس-۳۰۰ گفت که "پرداختن بیش از حد رسانه ها، موضوع چندان واقعی نیست."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، ایران و روسیه قرار دادی را امضا کردند که ایران مایل به اجرای آن است.

قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری فروش موشک های اس-۳۰۰ در سال ۲۰۰۵ میلادی میان ایران و روسیه امضا شد اما به دلیل مخالفت برخی کشورها از جمله آمریکا، روسیه تاکنون از تحویل این موشک ها به ایران خودداری کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.